اژدها در چین

۰۲ بهمن ۱۴۰۲ ۳ دقیقه

شاید زمانی که اسم کشور چین را می شنوید ذهنتان به سمت اژدها می‌رود. شاید عجیب و غریب باشد اما به هرحال اژدها جزوی از فرهنگ کشور چین میباشد. اژدها در چین در داستان‌ها موجودی بدون رحم میباشد که همه چیز را به آتش میکشد. اهمیت اژدها در چین بسیار بیشتر از این داستان‌ها میباشد و موجودی بسیار کمک کننده و الهام بخش میباشد.

 واقعیت جالب درباره اژدها در چین

اژدهای چینی در زندگی واقعی وجود ندارد، هیچ مدرکی برای اثبات این که آن ها موجودات واقعی هستند، در دست نیست. اژدها در چین یکی از دوازده نشانۀ زودیاک چینی است. (یا: یکی از دوازده منطقه دائره البروج چینی است.) امپراطوران در چین باستان فرزندان اژدها خوانده می شدند و در آن دوران مردم عادی حق نداشتند چیزهایی داشته باشند که بررویشان تصویر اژدها نقش بسته باشد.

اژدها در چین، نماد خوش شانسی، برکت، قدرت و نجابت است نه نماد هیولا آنگونه که در داستان های غربی به تصویر کشیده می شود. برخی افراد قدرتمند مایلند تصویر اژدها را به عنوان نماد قدرت بر بازو، ران، پشت و سینه خود خالکوبی کنند ولی آنها معمولا چندان افراد سهل گیر و ملایمی به شمار نمی‌آیند. بیشتر اژدها در چین بدنی دراز، مثل مار و چنگال های تیز مثل شاهین دارند نه مثل دایناسور.

اژدها در چین

اژدها در چین بال ندارد ولی می‌تواند در آسمان پرواز کند. اژدهای چینی از دهانش آتش نمی‌‌بارد ولی می‌تواند باران را فرا بخواند. اژدها در چین در اعماق دریاها، رودخانه ها، دریاچه ها یا هر محیط آبی دیگری زندگی می‌کند. مردم چین عاشق حرف 龙 ازحروف الفبای چینی به معنای اژدها و همینطور نام های خانوادگی هستند، که این حرف در آن ها به کار رفته باشد.

مانند ستاره معروف سینما جکی چان که نام خانوادگی اش به چینی عبارت است از成龙 به معنی «اژدها بشو» و بروس لی که نام خانوادگی اش به چینی عبارت است از 李小龙 .

اجداد – مردم چین زادۀ اژدها هستند

چنین آمده است که هزاران سال پیش، یاندی(رهبرافسانه ای قبیله ای) به واسطه تله پاتی مادرش با یک اژدهای مقتدر متولد گردید. یاندی با کمک اژدها و پس از اتحاد با هوانگ دی (رهبر افسانه ای قبیله ای) مقدمه تمدن چینی را بنیان گذارد. بدین ترتیب یاندی و هوانگ دی اجداد مردم چین قلمداد گردیدند. با گذشت ایام، مردم چین ترجیح می‌دهند که خود را علاوه بر فرزنداناژدها در چین، اولاد یاندی و هوانگ دی هم بنامند.

طلسم- به معنای « بی امان و پیشگام »

اژدها در چین از دوران باستان تا به امروز از یک چیز عجیب خیالی به یک طلسم تبدیل شده است. این طلسم نشان دهنده روح بی امان و پیشگام مردم چین درهمگامی با زمان است. اژدها نه تنها در چین محبوبیت دارد بلکه در بین چینی هایی که در خارج از کشور زندگی می‌کنند هم بسیار محبوب است وبه نمادی از چین و فرهنگ چینی تبدیل شده است.

اژدها در چین

فستیوال های چینی

رقص اژدها

رقص اژدها در بسیاری از جشن ها مانند جشن سال نوی چینی اجرا می شود. در این رقص ها معمولا اژدهای طویلی وجود دارد که طولش تا ۷۰ متر می رسد. این اژدها را با حلقه های ساخته شده ازگیاه بامبو که روی آن ها را پارچه های براق و درخشان کشیده اند، درست می‌کنند و رقصنده ها آن را نگه داشته و به حرکت درمی آورند.

مسابقه قایق های اژدها

قایق های اژدها مانند یک اژدهای چینی ساخته شده و تزیین می شوند. این مسابقه افراد بسیاری را در طی جشنواره سنتی قایق های اژدها به خود جذب می کند تا از این سنت لذت ببرند و آن را ارج نهند.

اژدها در چین

زودیاک چینی

نشانۀ اژدها در زودیاک چینی (نشانۀ اژدها در منطقه البروج چینی)

در اسطوره شناسی چینی هر سال از هر دور ۱۲ ساله تقویم قمری توسط یکی از حیوانات دوازده گانه نشان داده می شود. ( مثلا گفته می شود سال مار،سال میمون و … مترجم) متولدین سال های ۱۹۴۰، ۱۹۵۲، ۱۹۶۴، ۱۹۷۶، ۱۹۸۸، ۲۰۰۰، ۲۰۱۲، یا ۲۰۲۴ متعلق به سال اژدها هستند.

اصطلاح چینی – ببر خیزان، اژدهای پنهان

虎藏龙 wò hǔ cáng lóng به معنای « ببر خیزان، اژدهای پنهان» به افراد صاحب استعداد ولی پنهان از دیده ها گفته می شود. ببر خیزان، اژدهای پنهان نام یک فیلم سینمایی مشهور هم هست.

منشاء و اصل اژدهای چینی — توتم قبیله ای باستانی

تعدادی از افسانه ها درمورد منشاء اژدها از تاریخ چین نشات گرفته اند که از میان آن ها نظریه توتم پرستی از سایر افسانه ها معروف تر است. بنابراین افسانه، هوانگ دی (یک رهبر قبیله ای افسانه ای) سلسله جنگ هایی را بر علیه ۹ قبیله دیگر در دره رودخانه زرد آغاز کرد و پس از غلبه بر آن ها، توتم هریک از آن قبایل رادر توتم قبیله خود ادغام کرد.

با غلبه هوانگ دی بر این ۹ قبیله، توتم اژدها ویژگی های دیگر توتم ها را با هم ترکیب کرد. به همین دلیل است که اژدها نشانه هایی دارد که متعلق به ۹ موجود دیگر است: چشمانی مانند میگو، شاخ هایی مثل گوزن، دهانی بزرگ مثل گاونر، پوزه ای مثل سگ، ریشی مثل گربه ماهی، یال شیر، دم درازی مثل مار، فلس هایی مثل ماهی و چنگال هایی مثل شاهین دارد.

اژدهای چینی در زندگی واقعی وجود ندارد ولی نماد اژدها را می توان در بسیاری از جاها درچین مشاهده کرد. سه مورد زیر فقط چند نمونه از این جاها هستند، بقیه را ممکن است خودتان بتوانید پیدا کنید.

اژدها در چین

بناهای سلطنتی باستانی مانند شهر ممنوعه

اژدهای چینی نماد اقتدار امپراطور بود و در جامعه فئودالی چین هرچیزی که مربوط به اژدها می شد منحصرا اختصاص به امپراطور داشت. امپراطوران باستان پسران خود را “سلاله اژدها”، جامه های بلند خود را “جامۀ اژدها” و صندلی خود را “صندلی اژدها” می نامیدند.

وقتی وارد شهر ممنوعه می شوید می‌توانید نشانه های اژدهای چینی را تقریبا درهمه جا ببینید: بر روی سقف طلایی، کف سنگی بنا، تزیینات صندلی سلطنتی، مجسمه های چوبی روی ستون ها و نرده ها و غیره.

دانستن نکاتی در مورد ۹ پسر اژدهای چینی برسقف طلایی نیز جالب است. ۹ پسر مذکور غالبا در مجسمه ها و تزیینات ساختمان ها به کار می روند.بسیار خنده آور است که با وجودی که اژدهای چینی تا این حد برای مردم چین اهمیت دارد ولی مردم به ندرت می‌توانند اسم آنها را بخوانند یا بنویسند یا در ظاهر آن ها را از یکدیگر تشخیص دهند.

گلدوزی جامه های سلطنتی و مصنوعات موزه ها

وقتی از یک موزۀ چینی که دارای اشیای عتیقه باستانی است می‌روید، جامه های سلطنتی بسیاری را می بینید که برآن ها اژدهای چینی گلدوزی شده است. شاید تماشای این لباس ها خسته کننده به نظر آیند چون همه شبیه هم هستند ولی اگر به رنگ ، تعداد انگشتان پا و ژست های هر یک از آن ها دقت کنید، درمی‌یابید که با هم متفاوتند.

اژدهای گلدوزی شده بر جامه یک امپراطور چهار پنجه و در هر پنجه پنج انگشت دارد ولی در پنجۀ اژدهای دوخته شده بر لباس رعیت ها تنها ۴ انگشت وجود دارد و همین امر خود نشان دهنده برتری امپراطوران باستان است.

اژدها در چین

اگراز طرفداران جشنواره فیلم کن باشید، حتما هنر پیشه زن چینی فان بینگ بین Fan Bingbin را به خاطر دارید که با لباس شگفت انگیز زیبایی که برروی آن تصویر اژدهای چینی گلدوزی شده بود بر فرش قرمز قدم گذاشت. اگر اطلاعات بیشتری در باره اژدهای چینی داشته باشید، دیدار از موزه های چینی برایتان جالب تر خواهد بود.

درعنوان بسیاری از نمایش های اپرای چینی کلمه “اژدها” وجود دارد. علاوه براین در اپراهایی که نقش خاندان سلطنتی اجرا می‌شود، می توان تصویر اژدها را بر جامه های سلطنتی که هنرمندان پوشیده‌اند، مشاهده کرد.

افسانه ۹ پسر اژدهای چینی

بنابر افسانه های چینی اژدها ۹ پسر دارد. جالب این که این ۹ بچه اژدها شخصیت های متفاوت از یکدیگر دارند و تمثال آنها ( دقیق تر بگوییم تمثال خیالی آنها) در تزیینات معماری مخصوصا در تزیینات کاخ های سلطنتی بسیار مورد استفاده قرار می گیرند.

  • Bixi (赑屃 Bìxì /bee-sshee/)— بی شی: بزرگترین پسر، شبیه به لاک پشت با دندان های تیز، عاشق حمل اشیای سنگین، بیشتر روی قبرها و بناهای یادبود به کار می رود.
  • Qiuniu(囚牛 Qiúniú /chyoh-nyoh/)— چیو نیو: اژدهای زرد فلس دار، موسیقی را دوست دارد و درموسیقی برتر از سایرین است، برای تزیین آلات موسیقی به کار می رود.
  • Yazi(睚眦 Yázì /yaa-dzrr/) – یازی: با سری مانند پلنگ و شکمی مانند مار، عاشق جنگیدن و کشتن، اغلب برای تزیین دسته شمشیر به کار می‌رود.
  • Chaofeng(嘲风 Cháofēng /chaoww-fnng/) – چائو فنگ: بالفطره ماجراجو، برای تزیین چهار گوشه بام قصرها و کاخ ها به کار می‌رود.
  • Pulao(蒲牢 Púláo /poo-laoww/) — پولائو: دارای خروش و فریاد بلند، روی زنگ ها به عنوان دسته زنگ ساخته می شود.
  • Chiwen(螭吻 chīwěn /chrr-wnn/) – چی ون: در دریا زندگی می‌کند، با صدایی خشن ، از بلعیدن موجودات لذت می‌برد، اغلب در دو سر تیرک های افقی سقف کاخ ها ساخته می‌شود.
  • Bi’an (狴犴 Bì’àn /bee-an/) –بی یان: دوستدار پرونده های حقوقی و دعوی های قضایی، اغلب بر روی دروازه های زندان ساخته می شود.
  • Suanni(狻猊 Suānní /swann-nee/) – سوان نی: به شکل شیر است، از چهارزانو نشستن و استنشاق عودهای خوشبو لذت می برد، اغلب بر روی صندلی ها و آتشدان عودهای خوشبوی بناهای مذهبی ساخته می شود.
  • Fuxi (负屃 Fùxì /foo-sshee/) – فوشی: شبیه ترین پسر به اژدهای چینی، اغلب بر لوحه های سنگی ساخته می شود.

رزرو آنلاین و خرید تور کیش لحظه آخری و ارزان 

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *