فرودگاه بین‌المللی مونترال پییر الیوت ترودو

فرودگاه بین‌المللی مونترال پییر الیوت ترودو

۲۹ شهریور ۱۴۰۲ ۳ دقیقه

فرودگاه بین‌المللی مونترال پییر الیوت ترودو با نام انگلیسی صحیح Montréal–Pierre Elliott Trudeau Airport یکی از بزرگترین فرودگاه های کشور کانادا می باشد. فرودگاه بین المللی مونترال پیر الیوت ترودو که به اختصار فرودگاه مونترال-ترودو نامیده می شود فرودگاه شهر مونترال در استان کبک کاناداست و با مرکز این شهر ۲۰ کیلومتر فاصله دارد.

فرودگاه بین‌المللی مونترال پییر الیوت ترودو یکی از شاهراه های اصلی ورود مسافران خارجی به کانادا به شمار می رود و در سال ۲۰۱۸ نزدیک به ۲۰ میلیون مسافر از این فرودگاه برای استفاده کرده اند. در این مطلب قصد داریم فرودگاه مونترال ترودو را به شما معرفی کنیم و اطلاعات لازم در مورد خدمات، امکانات و گزینه های حمل و نقل آن را با شما در میان بگذاریم.

مونترال، دومین شهر بزرگ کانادا

مونترال که بعد از تورنتو دومین شهر بزرگ کاناداست، بزرگ‌ترین شهر در استان کبک و پازدهمین شهر بزرگ در امریکای شمالی محسوب می‌شود. جالب اینجاست که این شهر زیبا با تاریخی غنی، دومین شهر بزرگ فرانسوی زبان جهان بعد از پاریس محسوب می‌شود که علاوه بر آن تعداد زیادی مهاجر متفرقه و نیز جمعیت قابل توجهی هم انگلیسی زبان در این شهر زندگی می‌کنند. این شهر یکی از تاریخی‌ترین شهرهای کانادا با گذشته‌ای زیبا و فرانسوی است که با شرایط ایده‌آل خود به یکی از مقاصد اصلی مهاجرت و گردشگری این کشور تبدیل شده است. 

مونترال، دومین شهر بزرگ کانادا

فرودگاه مونترال، شلوغ ترین فرودگاه کانادا

فرودگاه مونترال ترودو کانادا با نام رسمی فرودگاه بین‌المللی مونترال پییر الیوت ترودو کانادا، کد یاتا YUL و کد ایکائو CYUL فرودگاهی بین المللی در ۲۰ کیلومتری شهر مونترال است. ترمینال های این فرودگاه کاملا در منطقه دوروال قرار گرفته اند، در حالی که باند فرودگاه درحومه سن لورن قرار گرفته است. فرودگاه مونترال ترودو کانادا در سالی که گذشت میزبان قریب به ۲۰ میلیون مسافر از سرتاسر دنیا بوده است.

به این ترتیب فرودگاه بین‌المللی مونترال پییر الیوت ترودو شلوغ ترین فرودگاه استان کبک کانادا و سومین فرودگاه پرتردد در کل کانادا به شمار می رود. ایرلاین های معتبر و بین المللی مثل ایر کانادا، ایر چاینا، ایر فرانس، امریکن ایرلاینز، بریتیش ایرویز، کی ال ام، لوفت هانزا، قطر ایرویز و ترکیش ایرلاینز در این فرودگاه فعالیت دارند و پروازهای متعددی را به اقصی نقاط گیتی انجام می دهند.

ترمینال های فرودگاه مونترال کانادا

فرودگاه بین‌المللی مونترال پییر الیوت ترودو دارای یک ترمینال مسافربری دو طبقه است. محوطه پارکینگ هم دقیقا روبروی ساختمان ترمینال قرار گرفته است.

ترمینال فرودگاه مونترال ترودو به چهار بخش تقسیم می شود:

  • محوطه عمومی که هم برای مسافران و هم برای بازدیدکنندگان قابل دسترس و استفاده است.
  • محوطه پروازهای بین المللی که به پروازهای ورودی و خروجی خارجی و بین المللی اختصاص دارد.
  • محوطه پروازهای داخلی که بر پروازهای ورودی و خروجی داخلی کانادا تمرکز دارد.
  • محوطه فرامرزی  که مختص پروازهایی است که از ایالات متحده و اتحادیه اروپا انجام می شود.

ترمینال های فرودگاه مونترال کانادا

امکانات فرودگاه بین‌المللی مونترال پییر الیوت ترودو

در سرتاسر فرودگاه بین‌المللی مونترال پییر الیوت ترودو اینترنت وای فای وجود دارد و مسافران می توانند تا ۶۰ دقیقه به طور رایگان از این سرویس استفاده کنند. برای این کار کافیست به شبکه وای فای YUL Wi-Fi متصل شوید. اگر مدت زمانتان تمام شد و باز هم نیاز به اینترنت داشتید باید یک تبلیغ را تماشا کنید و بعد از آن، دوباره می توانید ۶۰ دقیقه از اینترنت استفاده کنید. این فرآیند را می توانید بارها تکرار کنید! اگر با موبایل و لپتاپ نمی توانید از اینترنت استفاده کنید می توانید از کیوسک های اینترنت در سرتاسر فرودگاه هم استفاده کنید.

دستگاه خودپرداز ATM

اگر از کارت های اعتباری بین المللی استفاده می کنید در فرودگاه بین‌المللی مونترال پییر الیوت ترودو می توانید از دستگاه های خودپرداز مستقر در ساختمان ترمینال استفاده کنید. توجه داشته باشید که ATM های بانک مونترال تنها مسترکارت را قبول می کنند، در حالی که ATMهای رویال بانک ویزاکارت را می پذیرند. علاوه بر این، دستگاه های ATM ویژه ارزهای خارجی هم در فرودگاه بین المللی مونترال پیر الیوت ترودو وجود دارند.

صرافی و خدمات مالی

کیوسک های شرکت بین المللی تبادل ارز (ICE) در مکان های زیر وجود دارد:

  • طبقه پروازهای ورودی، محوطه جدید تجاری، بخش پروازهای خروجی آمریکا
  • محوطه کانادا (گیت ۰۱)، محوطه بین المللی (گیت ۵۰)، محوطه بین المللی (بخش بار و چمدان)

خورد و خوراک

در سرتاسر فرودگاه مونترال پیر الیوت ترودو رستوران و کافه های متعددی وجود دارند. این رستوران ها ساعات کاری متغیری دارند.

لیست برخی از رستوران هایی که ۲۴ ساعته باز هستند به شرح زیر است:

  • رستوران های ساب وی و تیم هورتون در محوطه عمومی
  • رستوران برگر کینگ در محوطه تجاری

خرید در فروشگاه های بدون مالیات LOOP در نزدیکی گیت ۵۲ و گیت ۶۳ و گیت ۷۵ قرار دارند و محصولات مختلف را بدون احتساب هزینه مالیات محاسبه می کنند. علاوه بر این، شمار زیادی از فروشگاه ها و مغازه های سوغاتی فروشی و … هم در سرتاسر فرودگاه وجود دارند.

محوطه بازی کودکان

در بخش سوار شدن به هواپیما در فرودگاه بین‌المللی مونترال پییر الیوت ترودو، محوطه ای برای بازی کودکان وجود دارد و اسباب بازی ها و سرگرمی های کودکان زیر ۷ سال را ارائه می کند.

امکانات فرودگاه بین‌المللی مونترال پییر الیوت ترودو

راه های دسترسی به فرودگاه مونترال کانادا

تاکسی

در فرودگاه بین‌المللی مونترال پییر الیوت ترودو می توانید با استفاده از تاکسی و حتی اتومبیل های لیموزین خود را به مرکز شهر برسانید. دفاتر کرایه این وسیله ها در کنار خروجی اصلی طبقه پروازهای ورودی قرار گرفته است. تاکسی ها برای تمام مسیرها به جز مرکز شهر، کرایه را بر اساس تاکسیمتر محاسبه می کنند. در مورد مرکز شهر هم نرخ ثابت ۴۰ دلار (به تاریخ اردیبهشت ۹۸) از مسافران دریافت می کنند. کرایه لیموزین هم بسته به مقصد و مسیر شما متغیر است.

اتوبوس

اتوبوس یکی از گزینه های مناسب و به صرفه حمل و نقل فرودگاه بین‌المللی مونترال پییر الیوت ترودو است و بسیاری از مسافران از این طریق خود را به مرکز شهر وهتل می رسانند. اگر وسایل و چمدان های زیاد و سنگینی همراهتان ندارید و می خواهید در هزینه های رفت و آمد صرفه جویی کنید می توانید گزینه اتوبوس را هم مد نظر قرار بدهید.

اتوبوس ۷۴۷ اکسپرس سرویسی ۲۴ ساعته است که مسافران را بین فرودگاه بین‌المللی مونترال پییر الیوت ترودو و ایستگاه اتوبوس مرکزی (Gare d’autocars de Montréal) در مرکز شهر جابجا می کند. با استفاده از این اتوبوس می توانید در مدت زمان حدودا ۱ ساعت (بسته به شدت ترافیک) به مرکز شهر مونترال برسید.

همچنین۲۰۴ کاردینال هم نام خط اتوبوسی است که مسافران را از فرودگاه مونترال پیر الیوت ترودو سوار می کند و به سمت ایستگاه قطار دوروال در غرب مونترال حرکت می کند. اتوبوس شماره ۲۰۹هم بین فرودگاه و ایستگاه قطار روکسبرو پیرفوند (Roxboro-Pierrefonds) تردد می کند.

قطار

فرودگاه بین‌المللی مونترال پییر الیوت ترودو کانادا مستقیما به شبکه ریلی و راه آهن متصل نیست، اما مسافران می توانند با استفاده از سرویس شاتل رایگان فرودگاه خود را به ایستگاه قطار برسانند. نزدیک ترین ایستگاه قطار ایستگاه VIA است که در دوروال قرار دارد و در فاصله ۲ کیلومتری از ساختمان ترمینال قرار گرفته است. مسافران با استفاده از مینی بوس های رایگان می توانند خود را از فرودگاه به شبکه ریلی کانادا مرتبط کنند. این مینی بوس ها هر ۲۰-۳۰ دقیقه یک بار از جلوی درب شماره ۹ محوطه پروازهای خروجی حرکت می کنند. مدت زمان رسیدن به ایستگاه قطار تنها ۱۰ دقیقه خواهد بود.

سرویس شاتل فرودگاه

علاوه بر گزینه های حمل و نقل عمومی که ذکر کردیم بسیاری از هتل ها هم به میهمانانشان سرویس شاتل و ترانسفر فرودگاهی ارائه می کنند. هتل ها معمولا مبلغی را به عنوان کرایه از شما دریافت می کنند که گاهی بسیار گران تر از کرایه تاکسی است. اما به دلیل راحتی و خیال آسوده ای که به مسافران می دهد بسیاری این سرویس را ترجیح می دهد. برای این که مطمئن شوید هتل محل اقامتتان هم چنین سرویسی را ارائه می کند با پذیرش هتل تماس بگیرید. 

راه های دسترسی به فرودگاه مونترال کانادا

کرایه اتومبیل

اگر در طول سفر به مونترال و کانادا دوست دارید خودتان رانندگی کنید و از آزادی عمل و استقلال بیشتری برخوردار باشید می توانید گزینه کرایه اتومبیل را هم مد نظر قرار بدهید. در فرودگاه بین المللی مونترال پیر الیوت ترودو کانادا شرکت های مختلفی وجود دارند که انواع خدمات کرایه اتومبیل را به مسافران ارائه می کنند. برخی از معتبرترین این شرکت ها عبارتند از: آلامو، اویس، باجت، دالر، اینترپرایز، هرتز، نشنال و تریفتی. البته فراموش نکنید که برای رانندگی در مونترال (مانند هر شهر و کشور خارجی) به گواهینامه بین المللی معتبر نیاز خواهید داشت. از اینکه تا انتهای این مقاله با ایلیا گشت همراه بودید، از شما ممنونیم.

1/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *