معرفی کاخ الحمرا

کاخ الحمرا اسپانیا

معرفی و تصاویر

کاخ الحمرا | ALHAMBRA

کاخ الحمرا یک شاهکار تمام عیار از هنر پس از اسلام در اندلس اسپانیا است. الحمرا کاخی است مشرف بر شهر گرانادا (غرناطه) در اسپانیا، که به عنوان یکی از شاخص ترین نمونه های هنر شمال آفریقا (عرب) و شاید یکی از مشهورترین بناهای ساخته شده در زمان حاکمیت اسلام در اسپانیا به شمار می آید.

در منطقه تاریخی آندلس اسپانیا، که یکی از بناهای تاریخی ثبت شده این کشور در فهرست میراث جهانی سازمان یونسکو به شمار میرود، بر فراز یک تپه ساخته شده و از بخش های مختلفی از جمله کاخ اصلی، قلعه، مسجد و حمام و باغی زیبا تشکیل و در سال های اخیر به یکی از مقاصد برتر گردشگری اسپانیا تبدیل شده است. این بنا شامل چندین قسمت مجزا است که در دوره های مختلف ساخته شدهاند. نام کاخ که به معنای سرخگون است، بنا به نظر بسیاری، از رنگ غالب بر بنا گرفته شده است.

رزرو تور اسپانیا و بازدید از شگفتی های کاخ الحمرا با ایلیا گشت

وجه تسمیه کاخ الحمرا

در مورد وجه تسمیه کاخ الحمرا روایات بسیاری وجود دارد. بر اساس معتبرترین روایت، کاخ الحمرا به خاطر رنگ سرخ دیوارهای خارجیاش كه از آجر و خشتهای خشک شده در آفتاب ساخته شده اند، به این نام مشهور شده است. بر اساس روایت دیگری، الحمرا به خاطر لهیب سرخ مشعلهایی كه عملیات شبها ساختمانی این كاخ برای سالها در نورشان انجام میشد، به این نام خوانده میشود. گروهی نیز عقیده دارند كه نام الحمرا از نام خلیفه مؤسس آن، محمد ابن الاحمر (مشهور به محمد دوم) گرفته شده است. اما آن چه مسلم است، این مجموعه تاریخی بین سالهای ۱۲۴۸ تا ۱۳۵۴ میلادی و در دوران حکومت الاحمر و خلفای جانشین او ساخته شده است.

تزئینات داخلی مجلل کاخ الحمرا به سبكهای عربی و اسلیمی را از میان خلفای مسلمان، به یوسف اول، محمد پنجم، اسماعیل اول و … نسبت میدهند، اما نام هیچ یک از هنرمندان و صنعتگرانی كه در ساخت این قصر نقش داشتهاند با قطعیت مشخص نشده است. طرحهای اسلیمی و گل و بته، سنگ نوشتههایی به زبان عربی، طرحهای هندسی و کاشیهای رنگی، از جمله مهمترین تزئینات به کار رفته در بخشهای مختلف الحمرا هستند.

تاریخچه کاخ الحمرا

ساختمان این کاخ در دوران بازپس گیری حکومت از مسلمین توسط پادشاهان مسیحی آغاز شد. ساختمان مدور، مربوط به سده ۱۶ و قصر کارلوس پنجم است، در منتهیالیه سمت چپ آن برج کمارس (Torre de Comares) که بخشی از شبستان یا Serallo است. تالار پذیرش سفرا یا Salón de Embajadores نیز در همین بخش قرار دارد. در حد فاصل اینها محوطه و آبنمای شیران (Lions’ Court) و بارگاه یا Mexuar قرار دارد. در قسمت پشت آن هم قلعه یا Alcazaba قرار گرفته است.

پیشینه کاخ الحمرا

پیشینه اصل کاخ الحمرا به سده ۱۳ میلادی برمیگردد، اما درواقع الحمرا مجموعهای از چندین قصر است که هر حاکم، ویژه به خود بنا کردهاست. ایده اصلی موجود در چند ساختمان این مجموعه، کوششهایی برای برای بوجود آوردن بهشت بر روی زمین بوده است. مسلمانان صحرانشین که آب برایشان از هر گوهری ارزشمندتر بود، با کشیدن نهرهایی از سرچشمهها و جویبارها، باغهای کاخ را با چشمههای رویایی، فوارهها و حوضهای کمعمق و پرانعکاس تزئین کردند. صدای زمزمه آب در سراسر باغها و حوض خانهها به گوش میرسد و کشف چشمههای کوچک، لذت گشتن در باغ را صد چندان میکند.

مسیحیان در سال ۱۴۹۲ گرانادا را تسخیر کردند و چند سال بعد، زمانی که شاه و ملکه کاتولیک، فردیناند (Ferdinand) و ایزابلا (Isabella) درگذشتند، گرانادا برای مدفن آنها انتخاب شد. روی هم نمای بیرونی بین الحمرا ساده و تزیینات گوناگون آن به شیوه کاخسازی بربرهای مراکش در درونخانه تعبیه شده است، که عبارتند از: کاشی کاری لعابی منقوش و هفترنگ، گچبری فراوان به نقش تور بافت یا با نقوش هندسی اسلامی و گلهای گیاهی یا اسلیمی درهم بافته، کتیبههای حاشیهبندی شده قرآنی به خطوط کوفی و نسخ و ریحانی.

مشخصات