معرفی رودخانه نوا

رودخانه نوا | NEVA RIVER

معرفی و تصاویر

رودخانه نوا (به روسی: Нева) رودی در سن پترزبورگ، شمال غربی کشور روسیه است که از دریاچه لادوگا شروع و با گذشتن از غرب استان لنینگراد به خلیج فنلاند میریزد. رودخانه نوا با طول ۷۴ کیلومتر، سومین رودخانه طولانی اروپا پس از دانوب و ولگا است.

رودخانه نوا یکی از پر آب ترین رودخانه های اروپا و همچنین یکی از کوتاه ترین رودخانه های دنیا با 74 کیلومتر طول است. رودخانه نوا، از بهترین دیدنی های سن پترزبورگ، دریاچه لاگودا-بزرگترین دریاچه اروپا- رو به دریای بالتیک وصل میکند.

سالیان دراز اهمیت زیادی در صنعت حمل و نقل داشت و منافع روس ها، سوئدی ها، فنلاندی ها و بالتها به اون وابسته بود.. از قرن 8 تا 13 ، نوا بخشی از مسیر تجاری اسکاندیناوی به بیزانس به شمار می رفت.

در سال 2014 نظامیان نوگورود، به رهبری الکساندر یاروسلاویچ، سوئدی ها رو در رودخانه نوا، شکست داد. به پاس این پیروزی، شاهزاده ، الکساندر نوسکی (گرفته شده از نوا) نامیده شد.

کاربرد پل نوا در تابستان

در طول تابستان این رودخانه برای رفت و آمد کشتی های تجاری و توریستی باز است ولی در زمستان به کلی یخ می بندد… این ویژگی رودخانه ، در زمان محاصره توسط ارتش آلمان نازی، به شهر سنت پترزبورگ کمک شایانی کرد.. چون روس ها از طریق همین رودخانه یخ بسته با سایر مناطق شوروی ارتباط برقرار نمودند و حلقه محاصره شکسته شد.. پلهای متحرک رودخانه نیوا یکی از جاذبه های این رودخانه و از بهترین جاذبه های گردشگری سن پترزبورگ هستند.

خرید بلیط هواپیما خارجی و داخلی به صورت سیستمی و چارتری در ایلیا گشت 

پل نوا

رود خانه نوا از میان شهر سن پترزبورگ و جزایر آن گذر کرده و تبدیل به یکی از جاذبه های دیدنی شهر شده است. عمق این رودخانه چیزی در حدود پانصد و بیست متر است که در برخی مناطق رودخانه، شاهد عمقی یک کیلومتری می توانید باشید. اما چیزی که بر جذابیت رودخانه نوا افزوده است، پل نوا بوده که یک پل متحرک است.

پل نوا دارای معماری بسیاری زیبایی بوده با خیره کردن چشم گردشگران، توانسته به یکی از نقاط جذاب گردشگری شهر تبدیل شود. در طول روز شما می توانید شاهد عبور و مرور قایق های تفریحی کوچک و بزرگی باشید که به همراه کشتی های کوچک مسافرتی از میان پل رد می شوند. اما هنگامی که خورشید غروب می کند نمای این پل به طرز خیره کننده ای چراغانی می شود و در انتها از بامداد تا سحرگاه می توانید به تماشای کشتی های تجاری عظیمی بنشینید که پس از باز شدن پل از آن عبور می کنند.

نکته جالب در مورد پل نوا و رودخانه نوا

این موضوع بسیار قابل توجه است، چرا که مردمی که بیرون جزیره هستند تا ساعت باز شدن پل نمی توانند به جزیره برگرشته و باید تا طلوع خورشید صبر نمایند. بر طبق قوانین وضع شده در ساعت 1:30 دقیقه ی بامداد ارابه های پل شروع به باز کردن مسیر رودخانه کرده و تا ساعت پنج صبح به صورت مداوم باز می مانند. سپس پس از ساعت پنج مجددا پل بسته شده و مردم می توانند به عبور و مرور پرداخته و کشتی های تجاری، باید تا نیمه شب بعدی لنگر انداخته و صبر کنند.

گردش در رودخانه نوا در سفر به سن پترزبورگ با تور روسیه ایلیا گشت

ویژگی های رودخانه نوا

شاید برایتان جالب باشد که بدانید پل نوا که بر روی یکی از پر آب ترین و طغیان گر ترین رودخانه های اروپا احداث شده است. این رودخانه که با پل نوا نیز همنام است، دارای طول هفتاد و چهار کیلومتری می باشد و از دریاچه ی لادوگا که یکی از بزرگ ترین دریاچه های قاره ی اروپا می باشد شروع شده، و در انتها به دریای بالتیک میریزد. همچنین این رودخانه جزو مقام داران رودخانه های طویل اروپا بوده و پس از روخانه ی ولگا و دانوب مقام سوم را به خود اختصاص داده است.

از لحاظ تاریخی این رودخانه و پل نوا دارای اهمیت بسیار زیادی در صنعت حمل و نقل دریای داشته و منافع کشور های بسیاری در طول تاریخ، به آن وابسته بوده است.

فصول مختلف پل نوا

اما یکی از نکات جالب در رابطه با پل نوا این است که، در فصل زمستان تمامی سطح رودخانه اش یخ می زند و دیگر خبری از عبور و مرور کشتی های عزیرم الجثه در آن نمی باشد. این موضوع توانست در زمان جنگ جهانی دوم، کمک شایانی به روس ها کند. چرا که وقتی شهر توسط ارتش نازی محاصره شده بود، شوروی توانست با کمک این رودخانه یخ زده با دیگر مناطق خود ارتباط برقرار ساخته و با کمک آنها حلقه ی محاصره نازی ها را در هم بشکند.

مشخصات