برج کی ال کوالالامپور

آشنایی با برج کی ال کوالالامپور

شرح

برج کی ال کوالالامپور

برج کی ال کوالالامپور یا برج منارا در شهر کوالالامپور مالزی و در کنار برج ‌های دوقلوی پتروناس ساخته شده است و یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری شهر کوالالامپور محسوب می شود و پنجمین برج مخابراتی دنیا است.ارتفاع برج کی ال در میان جاذبه های گردشگری کوالالامپور ۴۲۱ متر بوده  که در حال حاضر این بنا را تبدیل به پنجمین سازه بزرگ دنیا نموده است. نام دیگر آن مناره کی ال است و به راحتی از برج های دوقلوی پتروناس دیده می شود.

جالب است بدانید که برج کی ال کوالالامپور ، یکی از برج های بلند در جهان است و از بالای این برج مناظر بی ‌نظیری از شهر کوالالامپور را خواهید داشت و کل شهر زیر پایتان است.

معماری برج کی ال

معماری برج کی ال از معماری اسلامی برگرفته شده و نوشته‌ های عربی ، کاشی‌های هنر اسلامی ، الگوهای انتزاعی در زیبا سازی آن بسیار نقش دارد ، همان طور که گفته شد این برج یک برج مخابراتی است و تعداد برج های مخابراتی در دنیا محدود می باشد ، بنابراین کاربرد اصلی این برج ، ارتباطات و مخابرات است.

همان طور که گفته شد برج مخابراتی کوالالامپور یا برج کی ال در سال 1995 ساخته شد و در تاریخ اول اکتبر 1996 میلادی افتتاح شد ، جالب است بدانید که ارتفاع برج کی ال از برج میلاد کم تر است ، برج میلاد پنجم و برج کی ال ششمین برج بلند در دنیا هستند ، در نظر اول برج منارا از برج های پتروناس بلندتر به نظر می رسد ولی این تنها خطای دیدی است که به دلیل قرار گرفتن این برج بر روی تپه بوکیت ناناس به وجود می آید .

هنر و معماری ایرانی در این برج

از هنر و معماری اسلامی در ساخت این برج استفاده شده است  و جالب این است که در این مجموعه از هنر ایرانی نیز استفاده شده و به وسیله هنرمندان اصفهانی در طراحی و تزیینات این برج این هنر به نمایش گذاشته شده است ، این موضوع برای گردشگرانی که از این برج بازدید می کنند ، بازگو می گردد.

 در این برج ،  مقرنس کاری اصفهانی به وضوح دیده می شود و این طرح به شکلی است که سیر تکامل انسان تا رسیدن به بهشت را نشان می دهد و بر روی هفت لایه مقرنس این نما بسیار جلوه زیبایی به برج کی ال بخشیده است ، در این برج سه مقرنس کار شده ، یکی در قسمت لابی و آسانسور و سومی که بزرگ ترین این مقرنس ها است ، در بالا ترین قسمت خارجی برج قرار دارد  .

ساخت منارا از سال 1991 میلادی شروع شد و در اواخر سال 1993 میلادی عملیات احداث فونداسیون و زیر‌زمین برج به پایان رسید و قسمت های دیگر برج تا سال 1995 میلادی کار ساختشان به درازا کشید و در نهایت در سال 1996 میلادی ، نخست وزیر وقت ، دکتر ماهاتیر محمد این برج را به بهره برداری رساند و امروزه یکی از بلندترین برج های جهان و از جمله پر بازدیدترین مناطق گردشگری کوالالامپور محسوب می شود ، یکی از دلایل اصلی از ساخت این برج ، گسترش و توسعه ارتباطی و مخابراتی مالزی بوده که امروزه از آن  به عنوان یک مکان گردشگری در مالزی استفاده می شود.

تراس بازدید و تماشای این برج حداقل ۱۰۰ متر از تراس بازدید برج های دوقلو بالاتر قرار دارد. اگر می خواهید برای ورود به این برج، بلیط رایگان بگیرید، باید صبح خیلی زود خود را به اول صف بازدیدکنندگان برسانید.

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک