مسجد پوترا مالزی

Putra Mosqueمسجد پوترا مالزی

معرفی و تصاویر

مالزی کشوری است در جنوب شرقی آسیا که پایتخت آن کوالا لامپور است. سازمان‌ های دولتی و وزارت‌ خانه‌های این کشور در شهر جدید پوتراجایا (پایتخت اداری) این کشور واقع است. این کشور عضو سازمان ملل متحد و اتحادیه کشورهای همسود است. مردم مالزی مسلمان هستند و در این کشور مساجد زیادی وجود دارد . با ایلیا گشت همراه باشید تا یکی از زیباترین مساجد جهان اسلام، مسجد پوترا مالزی را به شما معرفی کنیم.

با خرید تور مالزی از سرزمین مناظر رویایی و جاذبه های دیدنی آن دیدن نمایید.

ویژگی های مسجد پوترا مالزی

مسجد پوترا با معماری چشم نواز خود از مدرن ترین مساجد دنیاست و گردشگران زیادی از آن بازدید می کنند، این مسجد به افتخار اولین رئیس جمهور مالزی، پوترا، به این اسم نامگذاری شده است. تا حالا هر تصوری از مسجد داشتید را از ذهن پاک کنید و به مسجد پوترا با نمای صورتی رنگ خود به چشم دیگری نگاه کنید. به دلیل صورتی بودن این مسجد، به آن مسجد صورتی نیز می گویند.

مسجد در مرکز شهر کوالالامپور قرار دارد و اطراف آن را دریاچه پوتراجایا در بر گرفته است، فقط از یک طرف به خشکی راه دارد و وقتی از فاصله به آن نگاه می کنید فکر می کنید که در آب قرار دارد. رنگ صورتی این ساختمان در آب های دریاچه منعکس می شود و منظره ای تماشایی را به وجود می آورد.

حیاط مسجد پوترا مالزی

قبل از اینکه وارد شبستان این مسجد شوید از حیاطی سنگ فرش شده و خوش نقش و نگار عبور می کنید که حوض های چشم نوازی دارد و برای رسیدن به شبستان از ورودی بزرگی گذر می کنید که شبیه دروازه های قدیمی است.

شبستان مسجد پوترا

در شبستان پنجره هایی با شیشه های رنگی وجود دارد که نور را به داخل می آورد، در این محل گنبد را از پایین می بینید، گنبدی که دورش با گل های صورتی تزئین شده، رنگ دیوارها سفید است اما گچ بری های صورتی رنگی دارد. ۱۲ ستون دارد که به آن جلوه ای خاص بخشیده اند، در اطراف سالن نمازگزاران درهای چوبی بزرگی قرار دارد که نمازگزاران می توانند از هر کدام از این درها به این محل وارد شوند. این مسجد دو طبقه است طبقه اول آن برای 8000 نمازگزار مرد و طبقه دوم آن برای 2000 نمازگزار خانم است.

رزرو بلیط هواپیما چارتر و سیستمی با بتضمین بهترین قیمت

معماری مسجد پوترا

سبک مسجد زیبای پوترا اسلامی است و برای ساخت آن ایده هایی از مساجد دوره صفوی در ایران گرفته اند. شکل کلی مسجد شبیه به مساجد پارسی است اما مناره ی ۱۱۶ متری اش شبیه به مناره مسجد شیخ عمر در بغداد و ستاره ای شکل است، دیوارهای سطوح پائینی آن شبیه مساجد مراکشی است، شیشه های رنگی که درها و پنجره ها استفاده شده آلمانی هستند، خوشنویسی های زیبایی در بنا به کار رفته و برای ساخت آن از ترکیبی از سنگ های مرمر و گرانیت استفاده شده است.

گنبد آن ۷۶ متر ارتفاع دارد و با کاشی های قرمز و صورتی پوشیده شده است، گنبدهای پلکانی کوچکتری هم در اطراف گنبد اصلی وجود دارد. برای ورود به این مسجد هیچ هزینه ورودی لازم نیست پرداخت کنید. خانم ها نباید با لباس های تنگ وارد مسجد شوند و باید حجاب داشته باشند، در این مسجد نیز مقاله هایی برای آشنایی بیشتر با دین اسلام نیز ارائه می شود.

مشخصات