رودخانه نیل

Egypt's Nile Riverرود نیل مصر

معرفی و تصاویر

رود نیل مصر طولانی ترین رود جهان است. رود نیل در شمال شرقی قاره آفریقا قرار گرفته و رگ حیاتی کشور مصر به شمار می آید، در فارسی باستان به این رود پیراو می گفتند. در مصر باستان نیز این رود را خِپی می گفته اند.

موقعیت جغرافیایی رود نیل مصر

رود نیل مصر با حدود ۶٬۶۵۰ کیلومتر طول، طولانی ترین رود جهان است. این رود از رشته کوه هایی در مرکز قاره آفریقا سرچشمه می گیرد و راه طولانی خود را به سمت شمال آغاز می کند؛ در طی مسیر، رود های زیادی که از کوه های غرب این قاره سرچشمه گرفته اند، به آن می پیوندند. رود نیل از کشور های اوگاندا، سودان، مصر و از شهر های مهمی چون خرطوم، پایتخت سودان، و قاهره، پایتخت مصر، می گذرد و سرانجام به دریای مدیترانه می ریزد.

نیل شاهراه حیاتی این کشورهای خشک و بیابانی و سبب برتری موقعیت آنها بر دیگر کشورهای آفریقایی است، تمدن های بزرگ دوران باستان همه در کنار رود های بزرگ و پرآب پدید آمده اند، مانند تمدن میانرودان در اطراف رود های دجله و فرات، و تمدن سند در حاشیه رود سند.

تمدن مصر باستان و رود نیل

تمدن مصر باستان نیز چند هزار سال قبل از میلاد مسیح در کنار رود نیل مصر شکل گرفت و آثار درخشانی از خود باقی گذاشت. بنابر قول مشهور، این رود همان رودی است که برای عبور بنی اسرائیل به رهبری موسی به امر خدا شکافته شد و پس از ورود فرعون و سپاهیانش، به هم آمد و آن ها غرق شدند.

در جایی که رود نیل به مدیترانه می ریزد، منطقه ای حاصلخیز به نام دلتای نیل قرار دارد. آغاز علم هندسه عملی نیز بدین صورت بود که: در مصر باستان، زندگانی مردم از راه کشاورزی در سرزمین های اطراف نیل می گذشت، اما هر سال در فصل بهار، نیل طغیان می کرد و زمین های مردم زیر آب می رفت؛ و زمانی که شدت آب کم می شد، زمین ها دوباره پیدا می شدند، اما تمام نشانه های مرز و حد هر زمین، به کلی از میان رفته بود؛ بنابراین مصریان قدیم برای حل این مشکل به محاسبه طول و عرض زمین ها پرداختند و بدین صورت شالوده هندسه عملی را بنا کردند.

اطلاعات کامل و رزرو تور گرجستان با ایلیا گشت 

رود نیل مصر در واقع از بهم پیوستن دو رود نیل مصر سفید و نیل آبی در خارطوم به وجود می آید. سرچشمه نیل سفید دریاچه ویکتوریا و سرچشمه نیل آبی دریاچه تانا (واقع در اتیوپی) است.رود نیل مصر در دلتای مصر و قبل از رسیدن به مدیترانه به دو قسمت تقسیم می شود. بخش باختری روست (roset) و بخش خاوری دامت (damet) نام دارد، شهاب الدین حجازی، شاعر و نویسنده ای در سدهٔ نهم قمری، کتابی با عنوان «نَیل الرائد فی النِیل الزاید» نگاشت که دربرگیرندهٔ جداول افزایش های رود نیل مصر برپایه زمان در عصر خودش است.

جایگاه رود نیل در تاریخ مصر

تاریخ مصریان از همان زمانی رقم خورده است که این مردمان بی تردید سامی و آرامی نژاد به کرانه های رود نیل مصر قدم گذاشته اند، رودی که بخشی از عظمت تاریخ مصر مرهون و مدیون آن است . درۀ نیل که در تاریخ مصر باستان سرچشمۀ حیات مصریان و در صدر مقدسات آنان به شمار می آمده است، بین پانزده تا بیست و پنج کیلومتر پهنا دارد. این رود قابل کشتیرانی و در راه صنعت، تجارت و تردد اقوام، ملل، مسافران و مهاجران نه تنها برای مصریان، بلکه برای جهانیان سودمند و دارای اعتبار و اهمیت بوده است.

رزرو راحت و آنلاین تور استانبول با ایلیا گشت 

مردمان ساکن در قارۀ آفریقا

سومریان، یونانیان، ایرانیان ، فنیقی ها و همۀ مردمان ساکن در قارۀ آفریقا در گذشته بدان وابسته بوده اند. جهانیان مصر را با رود نیل مصر می شناخته اند. کالاهای ارزشمندی که از مصر به سرزمین های دیگر می رفته است، به دستاورد و دسترنج مردم کرانه های نیل معروف بوده است. آبرفت های نیل مناسب ترین زمین قابل کشت و زرع برای مصریان بوده است.

مصریان هرگز جنگل نشین نبوده، در کنار جانوران و حشی زندگی نکرده و از برگ درختان و گوشت حیوانات و… تغذیه نکرده اند، بلکه از همان آغاز با توجه به همان امکانات محدود کرانه های نیل در اندیشۀ سازمان دهی جامعۀ مصری و پی ریزی فرهنگ و آغاز نظام شهر نشینی و تولید برآمده اند. مردم مصر در هزارۀ چهارم پیش از میلاد مسیح آنچنان در جوامع کهن درخشیده اند که کنجکاوی جهان را نسبت به خود به معنای واقعی کلمه برانگیخته و توجه مردمان نقاط دور و نزدیک کرۀ زمین را به خود جلب و جذب کرده اند.

مصریان در مقایسه با مردمان ساکن در بین النهرین، گامی از آنان عقب نمانده، چنان که در همین هزارۀ چهارم پیش از میلاد مسیح، همزمان با آغاز کشاورزی در بین النهرین و به ویژه در مناطق پیرامون دو رودخانۀ دجله و فرات، مصریان نیز در کرانۀ رود نیل مصر به کشت و زرع پرداختند.

مشخصات