منطقه خور دبی

منطقه خور دبی

شرح

آشنایی با منطقه خور دبی

یکی از معروف ترین مناطق دبی ، خور نام دارد که در واقع پیش آمدگی رودخانه ای شکلِ دریا و خلیج فارس در داخل خاک دبی است. خور دبی در مرکز شهر قرار گرفته و شهر را به دو بخش به نام های بر دیره و بر دبی تقسیم می کند. منطقه خور دبی در واقع می توان خلیج های کوچک نامید. برخی از خورها مانند خور دبی، ورودی یک رودخانه به دریا هستند که این مسئله باعث مخلوط شدن، آب شور دریا و با آب شیرین رودخانه می شود.

یکی ازبرترین جاذبه های دبی، خور دبی تنها یک سال است که در دبی ساخته شده است، اما جالب است که چطور به این سرعت توانسته اند این مکان به این زیبایی و جذابی را بسازند. بی اغراق می توان گفت که خور دبی یکی از زیبا ترین مکان های پیاده روی در دبی، بهترین رستوران ها برای خوردن غذا و زیبا ترین هتل های دبی را می توان در خور دبی دید.

جاذبه های تاریخی منطقه خور دبی

از لحاظ تاریخی این خور شهر را به دو بخش تقسیم می کند: دیره و بر دبی . در بر دبی بود که اعضای قبیله ی بنی یاس در قرن نوزدهم برای اولین بار در آن جا سکونت کردند و سلسله ی آل مکتوم را در این شهر بنا نهادند. خور دبی اولین بار در سال1961 لایروبی شد تا کشتی های هرچه بزرگتر قادر به عبور از خور باشند. این خور دوباره در دهه ی 60 و 70 میلادی لایروبی شد، تا لنگرگاه، ظرفیت پذیرش کشتی هایی با بیش از 500 تن بار را داشته باشد. لایروبی خور، راه را برای رفت و آمد هرچه بیشتر کالا ها گشود. در این زمان بود که توسعه ی امکان صادرات مجدد ، موجب شد تا دبی نسبت به شارجه، رقیب تجاری خود در آن زمان، برتری بخصوصی داشته باشد.

اهمیت منطقه خور دبی

اولین پلی که بر دبی و دیره را به یکدیگر متصل کرد، پل آل مکتوم نام داشت که در سال 1963 احداث شد. اگر چه با توسعه ی بندر جبل علی، اهمیت خور دبی به عنوان یک لنگرگاه تقلیل یافته است، اما هنوز در امتداد خور تاسیساتی مانند بندر سعید وجود دارند که به بازرگانان منطقه و شبه قاره، ارائه خدمات می کنند. از جمله ساختمان های قابل توجه در قسمت دیره، می توان به برج های دوقلوی دیره، برج خور دبی، شراتون خور دبی ، بانک ملی و اتاق بازرگانی اشاره کرد.

در آن سوی پل آل مکتوم و در امتداد خور دبی، پارک خور دبی قرار دارد که یکی از بزرگترین پارک های شهر می باشد. این خور، کلوپ گلف و قایقرانی خور دبی را در خود جای داده است که برگزار کننده ی تورنمنت های 18 خانه ای گلف است، و نیز شامل باشگاه، محل اسکان و هتل پارک هیات می باشد. ورودی ابتدایی خور به سرزمین اصلی دبی، در امتداد کرنیش دیره و بخش های شرقی دبی، الراس، و در امتداد بخش غربی دبی، الشندغه، قرار دارد، و سپس به سمت جنوب شرقی سرزمین اصلی پیش رفته و از بندر سعید و پارک خور دبی می گذرد.

منطقه حفاظت شده منطقه خور

خور به طور طبیعی به منطقه ی حفاظت شده ی رأس الخور، در 14 کیلومتری خواستگاهش در خلیج فارس، منتهی می شود. شکل سنتی حمل و نقل بین قسمت شرقی و غربی دبی، بوسیله ی عبره (نوعی قایق عربی ) است که تا به امروز مشغول فعالیت هستند. علاوه بر این، بخش های شرقی و غربی دبی از طریق چهار پل (آل مکتوم، آل قرهود، گذرگاه خلیج تجاری، پل شناور) و یک تونل ( تونل الشندغه) به هم متصل می شوند.

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک

تورهای مرتبط