فلات تبت

Tibetan Plateauفلات تبت

معرفی و تصاویر

فلات تبت که امروزه جزئی از کشور چین محسوب می شود پیش از این با حدود 2 میلیون و 400 هزار کیلومتر مربع وسعت کشوری مستقل بوده است. این ناحیه روی فلاتی بلند به نامه تبت واقع شده که مرتفع ترین فلات جهان نامیده می شود و 4900 متراز سطح دریا ارتفاع دارد.

پیشینه تاریخی

نام قدیم فلات تبت لهاسا است و از نظر مذهبی به دلیل وجود مراکز عبادی و معابد آن برای بودائیان جهان خیلی مقدس است.

مردم

مردم بومی این منطقه مردمی بسیار فقیر هستند چراکه منطقه آنها با وجود وسعت زیاد از نظر منابع کشاورزی ضعیف است. زبان مردم اینجا نیز خاص است و به پیش از سال 7 میلادی برمی گردد. الفبای تبتی از چپ به راست است.

رزرو و خرید تورهای داخلی و خارجی با بهترین قیمت در ایلیا گشت !

فرهنگ

زندگی سخت و فقیرانه مردم این منطقه در فرهنگ آنها از جمله ازدواج شان بسیار رسوخ کرده مثلا اگر مردمی چند پسر داشته باشد و نتواند برای همه آنها زن بگیرد می تواند یک زن برای همه آنها انتخاب کند.

جاذبه ها

فلات تبت با توجه به تاریخ کهنی که دارد و بعنوان بزرگترین بخش چین امروزه به لحاظ برخی ویژگی های منحصربفرد آن مورد توجه جوامع مختلف جهانی قرار گرفته است.

قصر پوتالا

این قصر در مرکز شهر لهاسا واقع شده است و نام آن از کوهی در همان حوالی گرفته شده که به معنی الهه رحمت است. این کاخ در سال 1994 از سوی یونسکو به ثبت جهانی رسید. دالایی لاما بعنوان رهبر بودائیان جهان در این قصر ساکن است. از ویژگی های این قصر می توان به وجود بیش از 200 هزار مجسمه و 1000 اتاق در آن اشاره کرد.

موزه تبت

این موزه نیز با بیش 53 هزار متر مربع مساحت در غرب فلات تبت قرار دارد. در این موزه از بیشتر کشور ها حتی ایران ما آثاری وجود دارد.

معبد سرا

این معبد یکی از معابد اصلی تبت و در شمال لهاسا است. در حال حاضر حدود 3 هزار راهب بودایی در آن اقامت دارند.

خرید تور داخلی و خارجی و رزرو لوکس ترین هتل ها در ایلیا گشت !

شهر چشمه های آبگرم

این شهر که به دلیل چشمه های آب گرم آن معروف است در شمال غربی لهاسا واقع شده. این چشمه هم خاصیت درمانی دارد و هم از آن برق تولید می شود.

عمارت نوربولینکا

این عمارت زیبا در غرب لهاسا واقع شده است و با توجه به قدمت آن که به 1755 برمی گردد در فهرست یونسکو به ثبت جهانی رسیده است. اولین پارک تبت هم در جاور آن ایجاد شده است.

دریاچه نمتسو

دریاچه نمتسو از مناطق گردشگری و زیبا فلات تبت است که در آن چند جزیره هم وجود دارد.

مشخصات