واکسیناسیون در ارمنستان

داستان واکسن کرونا در ارمنستان شاید به سادگی نامش نباشد؛ امروزه بر اساس اهمیت فراوان صنعت گردشگری، کشورها از راه های مختلفی برای بالا بردن صنعت گردشگری کشور خود اقدام می کنند. از عجیب ترین این روش ها، افزایش صنعت گردشگری به واسطه ی تزریق رایگان واکسن کرونا به گردشگران خارجی بوده است که برای اولین بار در کشور ارمنستان دیده شد.

افراد زیادی از سراسر دنیا به خصوص از ایران، برای تزریق رایگان واکسن دست به دامن تورهای گردشگری شدند و در عرض چند روز خیل عظیمی از جمعیت در مرزهای کشور ارمنستان سکنا گزیدند. در این مقاله شرایط واکسن کرونا در ارمنستان را بررسی می‌ کنیم

شرایط دریافت ویزا ارمنستان

شرایط واکسن رایگان در ارمنستان

موضوع از این قرار است که سفیر ارمنستان اعلام کرد: هر گردشگری که ۱۰ روز در ارمنستان ساکن شود به طور رایگان واکسن دریافت خواهد کرد؛ این داستان از پانزدهم ژوئیه شروع شد و بسیار سریع خبر واکسن رایگان، در سراسر جهان پیچید. تور واکسن ارمنستان در ایران راه اندازی شد و تمام بلیط های اتوبوس و هواپیما به یک باره فروش رفت.

با افزایش انتقاد از دولت برای آرام پیش رفتن واکسیناسیون در داخل ایران، چند دلیل برای این عمل ارمنستان ذکر شد که مهم ترین دلیل آن، تقویت گردشگری در ارمنستان و کاهش مشکلات اقتصادی این کشور بود.
دولت ارمنستان، در نظر داشت که سه واکسن اسپوتنیک ‌وی، آسترازنکا و سینوواک را به‌ صورت رایگان و بدون محدودیت سنی، برای تمام گردشگران تزریق کند که با افزایش ترافیک انسانی در مرزها شرط جدیدی برای تزریق درنظر گرفت. آن هم شرط اقامت ده روزه‌ی ارمنستان بود.

واکسن کرونا در ارمنستان

تور واکسن کرونا ارمنستان

کشور ارمنستان، با دریافت چند واکسن ضد کرونا از کشورهای مختلف، از جمله corona vac اهدایی کشور چین و اسپوتنیک روسیه و آسترازنیکا بعد از واکسیناسیون گسترده و با سرعت بالای شهروندان خود، تصمیم گرفت تا دوزهای مازاد باقی مانده را با شرایط خاص، به گردشگران تزریق کند.

به دلیل سرعت پایین واکسیناسیون در کشورهایی نظیر ایران و افغانستان و کشورهای همسایه و تبلیغات گسترده‌ ی آژانس‌ های مسافرتی برای سفر به ارمنستان، و با توجه به سرعت گسترش بیماری کرونا، درحالی که مدت ها سفر به کشورهای مختلف محدود شده بود، بار دیگر با وعده ی واکسن رایگان و استقبال شدید مردم ایران از این قضیه، مرزهای کشور ارمنستان شلوغ شدند و آمار تردد مسافر، از دو رقمی به یک باره به ۳۰۰ تا۴۰۰ نفر در روز افزایش پیدا کرد.

بهترین هتل های ارمنستان

تور واکسن به صورت زمینی و هوایی انجام می پذیرد و گردشگران ایرانی برای سفر به ارمنستان، نیازی به اخذ ویزای ارمنستان ندارند. دو نوع تور زمینی و هوایی در این حیطه فعالیت می کنند.
اگر سفر شما، از سه تا هفت روز طول می ‌کشد، می توانید از تورهای هوایی استفاده کنید که هزینه ای حدود ۷ میلیون تومان برای تورهای هوایی در نظر گرفته شده است؛ اگر خواهان سفر به کشور ارمنستان بیشتر از ۷ روز هستید باید از تورهای زمینی استفاده کنید که هزینه تورهای زمینی تقریبا از ۳ میلیون تومان شروع می شود.

نکات مهم تزریق واکسن کرونا در ارمنستان

یکی از موارد مهم در مورد زدن واکسن کرونا در ارمنستان، این است که عواقب و عوارض و خطرات احتمالی ناشی از تزریق، تحت پوشش بیمه‌ ای در ایران قرار نخواهد گرفت و مسئولیت تزریق واکسن با خود فرد متقاضی می باشد.
افرادی که بیماری خاص یا زمینه‌ ای دارند، فقط با در دست داشتن مدارک پزشکی و مراجعه به مراکز واکسیناسیون کشور ارمنستان می‌ توانند بعد از مشاوره، واکسن را تزریق کنند؛

واکسیناسیون در ارمنستان دو دوز دارد که با فاصله ۴۰ روزه از دوز اول زده می‌شود و با استناد بر این موضوع که ایرانی ها فقط ۳٠ روز اجازه‌ی اقامت گردشگری در این کشور را دارند، پس نیاز به سفر دوم به ارمنستان نیز وجود دارد. ممکن است تزریق دوز دوم واکسن به صورت رایگان صورت نگیرد؛ پس گردشگران باید با توجه به این نکات تصمیم بگیرند که آیا مایل به دریافت واکسن هستند یا خیر. برای تزریق واکسن باید تست پی سی آر معتبر ارائه دهید.

واکسن کرونا در ارمنستان

هزینه ی گران قیمت اتوبوس دربست!

با استقبال بیش از اندازه مردم از تورهای واکسن ارمنستان، بلیط ارمنستان به سرعت رزرو شد؛ به طوری که تا یک ماه آینده، بلیطی برای رزرو کردن موجود نیست. از این رو مردم دست به دامن اجاره ‌ی دربست اتوبوس‌ ها شدند.
اتوبوس اجاره ‌ای با هزینه ی رفت و برگشت ۱۲ میلیون تومانی، گردشگران را به ارمنستان می برد. به گفته ی برخی راننده ها در این مسیر، اگر اصرار بر ورود به کشور ارمنستان داشته باشید، از لب مرز تا ایروان و برگشت، باید هزینه ای حدود یک میلیون و پانصد هزار تومان بصورت جداگانه پرداخت نمایید.

آیا مسافران می توانند با خود واکسن بیاورند؟

پس از پذیرش بی سابقه ی گردشگران خارجی توسط ارمنستان و شروع واکسیناسیون رایگان، خبرهایی حاکی از حمل واکسن ها، به صورت شخصی برای آشنایان و دوستان و ورود بی دردسر واکسن ها به کشور، توسط گردشگران منتشر شد.
آیا به راستی می توان برای آشنایان، واکسن وارد کرد؟ پاسخ این سوال منفی است. واکسیناسیون در کشور ارمنستان، به وسیله ی دو واکسن، اسپوتنیک و آسترازنکا انجام می گردد که هر کدام شرایط مخصوص خود را برای نگهداری دارا هستند.

خرید تور ارمنستان اردیبهشت ۱۴۰۱

مثلاً یکی از شرایط نگهداری آنها استفاده از یخچال های مخصوص به منظور پایین آوردن دما بین ۲ تا ۸ درجه سانتیگراد می باشد که صد البته افراد و اشخاص نمی توانند به صورت جداگانه واکسن ‌ها را با شرایط درست حمل کنند و در صورتی که شرایط نگهداری واکسن به درستی رعایت نشود، از بین رفتن خواص واکسن و همچنین فساد آن، امری حتمی خواهد بود. پس به شایعات و صحبت های بی پایه ی برخی افراد مبنی بر وارد کردن واکسن به صورت شخصی اعتماد نکنید.

واکسن کرونا در ارمنستان

کلام پایانی

در این مقاله با هم بررسی کردیم که در کشور ارمنستان به دلیل وجود دوزهای مازاد واکسن یکی از کشورهای داوطلب برای واکسیناسیون رایگان گردشگران خارجی شد، که به این وسیله صنعت گردشگری را نیز در کشور خود تقویت نمود. در ابتدا کشور ارمنستان وعده داد که افراد را در مرز ارمنستان واکسینه می کند؛ با گذشت چند روز و هجوم گردشگران خارجی، برای واکسینه شدن، ارمنستان شرط جدیدی برای واکسن زدن ارائه داد؛

شرط آن بود که از اقامت گردشگران در ارمنستان حدودا ده روز گذشته باشد.
گردشگران با تورهای منتسب به تور واکسن کرونا، به سمت کشور ارمنستان حرکت کردند. تور واکسن کرونا در ارمنستان به دو صورت زمینی و هوایی امکان پذیر است، که هزینه تور زمینی از سه میلیون و پانصد تومان به بالا و هزینه تورهای هوایی ارمنستان حداقل از ۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به بالا شروع می شود.