njf-thr | ایلیا گشت

خانه > njf-thr | ایلیا گشت

نجف، سومین شهر مذهبی جهان

اگر عاشق زیارت هستید و دوست دارید بر سرزمین ائمه قدم بگذارید، باید بگوییم نجف بهترین گزینه برای شما است. با وجود اماکن زیارتی بسیار و همچنین هتل های لوکس، قطعا سفر به این شهر برای شما سفری خاطره انگیز خواهد بود. هر چند باید تاکید کنیم در بعضی ایام سال، سفر به این شهر منحصر به فرد، کمی برایتان گران تمام می شود. با این حال در سایر ایام سال، هزینه بسیار کمی را زیارت صرف خواهید کرد. همچنین به دلیل حضور زوار کمتر، با آسودگی خیال به زیارت خواهید پرداخت. در ماه هایی به جز محرم، صفر، شعبان و رمضان، قیمت بلیط هواپیمای تهران نجف، بسیار ارزان تر است. برای کاهش هرچه بیشتر هزینه ها، می توانید بلیط چارتر نجف را خریداری کنید. در نجف اشرف و شهر های مجاور، فضا و معماری کهن به زیبایی خود نمایی می کند. کافی است تا سری به اولین مکان تاریخی در نزدیکی هتل خود بزنید، آن وقت است که خواهید دید این شهر تا چه میزان می تواند استثنایی و خاص باشد.

چرا خرید بلیط هواپیما نجف تهران؟


فاصله نجف تا نزدیک ترین شهر مرزی ایران -یعنی شلمچه- حدود 460 کیلومتر است. برای طی کردن این مسافت با ماشین، حدود 6 تا 7 ساعت را در جاده خواهید بود که باعث خستگی شدیدی می شود و لذت سفر را می کاهد. بنابراین بهتر است در خانه خود بلیط هواپیما نجف را تهیه کرده و در کمتر از 2 ساعت، به این شهر زیارتی و مقدس سفر کنید. البته پیشنهاد ما این است که ابتدا به دنبال خرید بلیط چارتر نجف باشید.

اماکن زیارتی و دیدنی نجف

1/ حرم حضرت امیرالمومنین

با شنیدن نام شهر نجف، اولین چیزی که به ذهن می رسد، بارگاه امیرالمومنین علی (ع) است. در گذشته سفر به نجف اشرف و زیارت امام علی (ع) دشوار بود. با این حال، امروزه و به لطف پیشرفت تکنولوژی و رایج شدن سفر های هوایی، زیارت ایشان سخت نخواهد بود. کافی است تا یک بلیط هواپیما تهران نجف را تهیه کرده و به این ترتیب، سفری منحصر به فرد و به یاد ماندنی را آغاز می نمایید. تصورش را بکنید شما با صرف تنها دو ساعت می توانید در شهری قدم بگذارید که بارگاه امام اول پیشوایتان در آن قرار دارد و حضور در آنجا، آرزوی بسیاری از شیعیان است. جالب است بدانید این روزها با وجود سایت های مختلف رزرو بلیط، می توانید در هر لحظه بلیط چارتر نجف را تهیه کنید. همچنین برای برنامه ریزی مناسب تر، بهتر است در لحظه خرید بلیط رفت، بلیط هواپیما نجف تهران را نیز برای برگشت خود تهیه نمایید.   مساجد و مقبره های تاریخی در حرم مطهر امام علی (ع)

  • مسجد عمران ابن شاهین این بنای تاریخی از ساختمان هایی است که به فرمان عمران ابن شاهین، حاکم جنوب عراق در قرن 4 هجری قمری بنیان نهاده اند. همچنین مکان آن در حرم مطهر، در دالانی منتهی به باب الطوسی است.
  • مسجد خضراء این مسجد کهن تا سال ها یکی از اصلی ترین مراکز تدریس در حوزه علمیه نجف محسوب می شد. مسجد خضراء در سال های اخیر با زیبایی چشم گیری مورد بازسازی قرار گرفت. این مسجد در ضلع شمال شرقی حرم بنا گردیده است.
  • مسجد بالاسر مورخین از آثار کاشی های به جای مانده گفته اند که این مسجد در قرن 6 ساخته شده است. اکنون مسجد بالاسر در دالان غربی حرم به چشم می خورد.
  • تکیه بکتاش ها تکیه بکتاش ها در زمان حکومت عثمانی ساخته شده و مکان تجمع و برگزاری مراسمات صوفیان بوده است. این تکیه تاریخی هم اکنون به عنوان انبار حرم مطهر، مورد کاربری قرار دارد.

2/ مسجد هندی

از دیگر آثار تاریخی که در شهر نجف و در نزدیکی حرم امیرالمومنین (ع) به چشم می خورد، مسجد هندی است. از ویژگی های بارز این بنا، می توان به زیبایی و چشم نوازی آن اشاره کرد. چرا که در تزئینات داخلی مسجد هندی، از زنگ هایی بسیار جذاب و زنده استفاده شده است. این زیبایی در تمام اماکنی که هندو ها بنا کرده اند، به چشم می خورد. مسجد هندی از مراکز اصلی تدریس حوزه علمیه نجف بوده و علاوه بر اقامه نماز جماعت، در عزاداری های محرم و صفر نیز مورد استفاده قرار می گیرد. از اسامی دیگر آن می توان “الحمام” و “القیساریه” اشاره کرد.

3/ مقام امام سجاد (ع)

یکی دیگر از اماکن زیارتی نجف که هر مسافری را جذب می کند، مکانی است که امام سجاد (ع) در آن، آرامگاه جد بزرگوار خود؛ امیرالمومنین (ع) را زیارت می فرمودند. این مقام در غرب شهر نجف قرار دارد.

4/ مقام صاحب الزمان (عج)

همواره شیعیان به دنبال نشانه هایی از امام عصر خود هستند. از این رو مقام این حضرت در شهر نجف بسیار مورد بازدید و زیارت مسافران قرار می گیرد. این مکان مقدس در ابتدای مزارستان وادی السلام قرار دارد.

5/ آرمستان وادی السلام

روایات بسیاری در خصوص این قبرستان وجود دارد و یکی از مقدس ترین اماکن یاد شده در مذهب تشیع است. در یکی از روایاتی که در این مورد آمده، وادی السلام یکی از 8 درب بهشت معرفی شده است. از این رو هر زائری که به نجف پا می گذارد، قطعا سری به این مزارستان می زند. در این گورستان، آرامگاه بسیاری از پیامبران و مومنان قرار دارد که در ادامه، تعدادی از آن ها را نام می بریم.

  • آرامگاه حضرت آدم (ع)
  • آرامگاه حضرت نوح (ع)
  • آرامگاه حضرت هود(ع)
  • آرامگاه حضرت صالح (ع) مزار شریف حضرات هود و صالح (ع) در ابتدای آرامستان وادی السلام قرار دارد. همچنین مزار حضرت آدم (ع) و حضرت نوح (ع) در قسمت سرپوشیده این مکان و در ضریحی از چوب و شیشه قرار دارد که مورد زیارت مردم مسلمان قرار می گیرند.

6/ بازار نجف گرداگرد

حرم مطهر امام علی (ع) و خیابان های اطراف، مغازه های بسیاری به چشم می خورند. در این بازار هر چیزی که بخواهید، خواهید یافت. از البسه و چادر تا باقلوا و لوازم الکترونیکی، همگی مورد خرید و فروش قرار می گیرند. با این حال معروف ترین سوغات این شهر، دُر نجف است که انواع مختلف آن در بازار به فروش می رسد. نوع بهتر این سنگ را در اصطلاح “دُر مویی” می نامند. زیرا خط های باریک مشکی در آن دیده می شود. بسیاری از مشاهیر و علماء شیعه در خاک پایتخت جهان تشیع، به آرامش ابدی رسیده اند. اماکن تاریخی و دیدینی در شهر نجف زیاد است. با این حال، در کوفه نیز تعداد بسیاری مسجد و زیارت گاه وجود دارد. تمامی این مساجد و زیارت گاه ها به زیبایی تمام تزئین و بنا شده اند که در بدو ورود، چشم هر بیننده ای را به خود معطوف می نماید.