آیا واقعا زیلاندیا هشتمین قاره کره زمین است؟

همه ما بر اساس آموزش های مدرسه و مطالعاتی که داشته ایم می دانیم که ۷ قاره در روی کره زمین وجود دارد و این را امری مسلم و قطعی می دانیم. اما باید بدانید که همه ما تا به حال اشتباه فکر می کردیم و از وجود هشتمین قاره زمین غافل بوده ایم. بله، دانشمندان پس از بیش از ۲۰ سال تحقیق و بررسی به تازگی اعلام کرده اند که قاره جدیدی را کشف کرده اند که کشور نیوزلند روی آن قرار دارد و هشتمین قاره زمین به حساب می آید.

جدال همیشگی استرالیا و نیوزلند

همیشه بین نیوزلند و استرالیا کشمکش هایی وجود داشت و نیوزلندی ها از این که در تصور عامه جزئی از استرالیا تصور می شدند ناراحت بودند. حالا دانشمندان خبری خوشحال کننده برای مردم نیوزلند دارند که برای همیشه به کدورت و اختلافات پایان می دهد. بر اساس مقاله ای که توسط انجمن زمین شناسی آمریکا منتشر شده نیوزلند بخشی از یک قاره بسیار بزرگ و وسیع است که البته بخش اعظم آن زیر اقیانوس قرار گرفته است. به این ترتیب استرالیا و نیوزلند در واقع متعلق به دو قاره جداگانه هستند و به جز فاصله نسبتا نزدیک، هیچ اشتراکی با یکدیگر ندارند.

آیا واقعا زیلاندیا هشتمین قاره کره زمین است

مساحت هشتمین قاره زمین

زمین شناسان و کارشناسان ادعا می کنند که هشتمین قاره زمین مساحتی بالغ بر ۴٫۹ میلیون کیلومتر مربع دارد و از این مقدار، ۹۴% آن زیر آب قرار گرفته است. به این ترتیب، هشتمین قاره زمین یا همان زیلاندیا به عنوان کوچک ترین قاره کره زمین خود را در کنار هفت قاره دیگر جای می دهد. یازده دانشمند پشت این ادعا و فرضیه جالب و جسورانه قرار دارند و نتیجه یافته ها و اسناد و مدارکشان را در تحقیقی به نام «زیلاندیا: قاره گمشده زمین» در انجمن زمین شناسی آمریکا منتشر کرده اند. بر اساس این تحقیق، زیلاندیا هشتمین قاره زمین است که به دلیل قرارگیری بخش زیادی از آن زیر اقیانوس تاکنون مخفی و پنهان باقی مانده بود.

آیا واقعا زیلاندیا هشتمین قاره کره زمین است

زیلاندیا هشنمین قاره زمین 

اما چطور شد که هشتمین قاره زمین به اسم زیلاندیا نامگذاری شد و این اسم از کجا آمده است؟ جالب است بدانید که اصطلاح زیلاندیا در سال ۱۹۹۵ و توسط بروس لویندیک، متخصص ژئوفیزیک ابداع شده است. این دانشمند در آن زمان اعتقاد داشت که این منطقه سه ویژگی از ۴ ویژگی مورد نیاز برای این که یک قاره در نظر گرفته بشود را دارد. به همین دلیل هم زیلاندیا در آن دوره ها نتوانست هویتش را به یک عنوان یک قاره مستقل اثبات کند.

اما تحقیقات و کشفیات جدید به کمک تکنولوژی و عکسبرداری های ماهواره ای و نقشه های ناهنجاری گرانشی از کف اقیانوس نشان داده است که زیلاندیا منطقه ای بسیار وسیع و یکپارچه است و هر ۴ ویژگی مورد نیاز را دارد. به این ترتیب زیلاندیا پس از ۲۰ سال تحقیق و مطالعه سرانجام توانست خود را به عنوان هشتمین قاره زمین به دنیا بشناساند.

آیا واقعا زیلاندیا هشتمین قاره کره زمین است

پیامدهای سیاسی و اقتصادی زیلاندیا 

پیامدهای سیاسی و اقتصادی هشتمین قاره زمین بسیار زیاد خواهد بود و با توجه به مرز باریکی که بین استرالیا و نیوزلند وجود دارد بر سر مالکیت و حقوق این مناطق هنوز پرسش های زیادی مطرح است. از طرفی تحقیقی ۶ ساله که توسط موسسه تحقیاتی GNS انجام شده نشان می دهد که در این منطقه احتمالا میلیاردها دلار سوخت فسیلی وجود دارد و ثروت هنگفتی را به همراه خواهد داشت. بر اساس تحقیقات و مطالعاتی که انجام شده در حدود ۶۰-۸۵ میلیون سال پیش ۹۴% از هشتمین قاره زمین از استرالیا جدا شده و در آب های عمیق اقیانوس غرق شده است.

منبع: newser.com

 

کلمه‌های کلیدی: