بزرگترین آیینه جهان

آیا تاکنون با خود فکر کرده اید که بزرگترین آیینه جهان در کجاست؟

بله در کشور بولیوی منطقه‌ای است که در روزهای خاصی از سال به پدیده‌ای شگفت انگیز تبدیل می شود. کویر نمکی بولیوی، با مساحت ۱۰۵۸۲ هزار کیلومتر وسیع‌ترین سطح نمکی دنیاست. تخمین زده می شود که حدود ۱۰ میلیون تن نمک در این نمکزار وجود داشته باشد. این حجم عظیم نمک در یک منطقه این پرسش را مطرح می کند که سالار دو ییونی چگونه به وجود آمده است. توضیح علمی این پدیده این است که این منطقه در هزاران سال قبل یک دریاچه بوده که از ریختن آب کوه های اطراف به وجود آمده بود.

[foogallery id=”15288″]

دریاچه نمک بولیوی، بزرگترین آیینه جهان

دریاچه نمک بولیوی یا آیینه عظیم جهان جایی است که مرز بین آسمان و زمین از بین می رود و منظره‌ای باورنکردنی شکل می‌گیرد. فقط کافی است در این منطقه ‌ی وسیع اندکی باران شروع به باریدن کند تا به بزرگترین آیینه‌ی طبیعی جهان تبدیل شود که چشم هر بیننده‌ای را محصور می‌کند.

این سرزمین شگفت انگیز در جنوب غربی بولیوی و در نزدیکی کوه آند واقع شده است و در زبان محلی سالار دو ییونی نامیده می‌شود. این پدیده حاصل تغییر و تحولات طبیعی دریاچه‌ای ماقبل تاریخی در طول هزاران سال است. سطح این کویر برخلاف کویرهای دیگر که با شن پوشیده شده از نمک سفید تشکیل شده است.

سطح این کویر نمکی صاف و هموار است و تنها تعدادی تپه مرتفع وجود دارد که در هنگام تشکیل دریاچه مانند «جزیره» از آب بیرون می‌مانند و زیبایی و شگفتی این منظره را دو چندان می‌کنند. در فصل تابستان این منطقه به کویری نمکی و خشک تبدیل می شود که منبع عظیم لیتیوم و نمک است. در واقع، حدود ۷۰% لیتیوم دنیا از این منطقه تامین می‌شود.

هنگامی که باران می‌بارد این سطح صاف به آیینه‌ای خارق‌العاده تبدیل می شود که آنچنان بزرگ و صیقلی است که کشورهای مختلف از این دریاچه برای تنظیم ماهواره استفاده می کنند. سطوح نمکی گزینه‌هایی ایده‌آل برای تنظیم فاصله‌ی تجهیزات ماهواره‌ای هستند، زیرا بسیار وسیع و صیقلی هستند  و قدرت بازتابندگی آن‌ها مشابه سطوح یخ است.

آیا بزرگترین آیینه جهان یک افسانه است؟

جالب است بدانید مردمان بومی این منطقه، توضیحی غیرواقعی و افسانه وار اما جالب‌تر برای شکل گیری این منطقه دارند و این توضیح مربوط به سه کوهی است که اطراف این منطقه وجود دارد. به اعتقاد بومیان این سه کوه در گذشته‌های دور، انسان‌های غول‌پیکری بودند که در این منطقه زندگی می‌کردند. طبق افسانه ها یکی از آنها همسرش را از دست می دهد و این غول در غم از دست دادنش آنقدر اشک می ریزد که از اشک های شورش دریاچه نمک به وجود می آید.

در گذشته این منطقه برای گردشگران دنیا ناشناخته بود ولی با پیشرفت صنعت گردشگری و عکاسی ، بزرگترین آیینه جهان به همه مردمان دنیا شناخته شد. امروزه این کویر نمکی میزبان گردشگران بسیاری برای دیدن این جاذبه فوق العاده به کشور بولیوی می آیند.

کلمه‌های کلیدی: