کلیساهای چوبی مارامورس رومانی

رومانی ، سرزمین قلعه‌های افسانه‌ای و کاخ‌های باشکوه و پایتخت آن بخارست است. سفر به این کشور دیدنی، تجربه‌ای متفاوت از سفر به سایر کشورهای اروپایی خواهد بود. تصور کنید به ناحیه ای بروید که پر از کلیساهای چوبی با معماری گوتیک باشد، کلیساهایی که با آنچه از کلیسا در ذهنمان هست کاملا فرق دارند و در آن ها هیچ سنگ و یا مصالح دیگری استفاده نشده است. در شمال رومانی ناحیه ای به اسم مارامورس (Maramures) هست که حدود ۱۰۰ کلیسای ارتودوکس چوبی دارد که در قرن های ۱۷ تا ۱۹ ساخته شده اند. این کلیساها نمونه ی برجسته ی بناهای چوبی و مذهبی بومی هستند و در طراحی آن ها ترکیبی از سنت های مذهبی و معماری گوتیک به کار رفته است.

کلیساهای چوبی مارامورس

این کلیساها که برای ۴۰۰ تا ۲۰۰ سال قبل هستند به جاذبه ی دیدنی و بینظیر این ناحیه تبدیل شده اند و طراحی متنوع آن ها شما را به بازدید از کلیساهای چوبی مختلفی دعوت می کند که به خوبی معماری بومی این ناحیه را به نمایش گذاشته اند.  کلیساها به زیبایی هر چه تمام تر با تیرهای چوبی بزرگ ساخته شده اند و برج ناقوس آن ها بلند و باریک در بالای ورودی قرار دارد. چیزی که ظاهر این کلیسا ها را جذاب کرده به غیر از برج ناقوسی تماشایی،  پشت بام چوبی ای است که روی بنا قرار گرفته و آنقدر بزرگ است که بنای اصلی در مقابلش خیلی کوچک به نظر می آید. در اینجا با دیدن ۱۰۰ کلیسا که با طراحی های مختلف ساخته شده اند به خوبی به سطح بالای ذوق، هنر و مهارت سازنده هایشان پی می برید.

کلیساهای چوبی مارامورس

سنت ساخت کلیساهای چوبی در جنوب و مرکز ناحیه «مارامورس» به ابتدای قرن ۱۶ برمی گردد. اما فکر می کنید چرا این کلیسا ها با چوب ساخته شده اند و چرا چوب تا این حد در ساخت بناهای این ناحیه به کار می رود؟ این ناحیه که بعد از جنگ جهانی دوم بین رومانی و Sub-Carpathian اوکراین قرار گرفت یکی از مکان هایی است که جنگل ها و درختان کهنسال زیادی دارد و به خاطر همین ساخت بناهای سنتی چوبی در آن تاریخی طولانی و بی وقفه داشته است، اینجا چوب همیشه وسیله ای برای ساخت و سازهای صنعت گران محله بوده است.

کلیساهای چوبی مارامورس

با دیدن این بناهایی که به شیوه ای کاملا هنرمندانه با چوب ساخته شده اند به این نتیجه می رسید که مهارت، دانش و تجربه ی هنرمندان اینجا خارج از تصور است، حتی همین امروز هم نجارهای ماهر که نجاری سنتی اینجا را کاملا بلدند این هنر را به دیگران یاد می دهند.

زمانی در ناحیه ی مارامورس بیش از ۳۰۰ کلیسای چوبی بود اما امروز فقط ۱۰۰ تای آن ها باقی مانده است. از میان این ۱۰۰ کلیسا ۸ کلیسا هست که در لیست میراث جهانی یونسکو قرار گرفتند چون در آن ها معماری سنتی و مذهبی به شیوه ای کاملا  ماهرانه ترکیب و بنایی را شکل داده اند که ارزش جهانی شدن دارد.

 

منبع: amusingplanet.com

 

کلمه‌های کلیدی: