در نوروز کجا سفر کنیم – قسمت دوم

در نوروز کجا سفر کنیم

در گزارش قبلی به تعدادی از مقاصد گردشگری ایران زمین برای سفرهای نوروزی پرداختیم و ادامه مطلب را در این گزارش میگوییم. 

روانسر

روانسر یکی از شهرستان‌های استان کرمانشاه که تا سال 1369 به همراه شهرستان‌های ثلاث باباجانی و جوانرود همگی بخشی از شهرستان پاوه محسوب می‌شدند، یکی از شهرهای زیبای غرب کشور است که جاذبه‌های توریستی منحصر به فرد خود و یک جامعه کردنشین را دارد. این شهر با طبیعت سرسبز و زیبای خود به همراه پیشینه تاریخی غنی و مهمی که دارد، جایگاه ویژه‌ای در باستان‌شناسی غرب کشور یافته است. جالب اینجاست که باستان شناسان در آثار و شواهد به دست آمده قدمت سکونت انسان در این شهر تاریخی را به 50 هزار سال تا 12 هزار سال پیش می‌دانند.

در نوروز کجا سفر کنیم

بهبهان

بهبهان یکی از شهرهای زیبا و تاریخی استان خوزستان است و درحد فاصل 205 کیلومتری جنوب شرقی شهر اهواز واقع شده است. این شهر حدود 10 هزار سال تاریخ و پیشینه دارد. برخی معتقدند ساکنان اولیه این شهر بهان نشین (چادرنشین) بوده اند و وقتی خانه هایی از سگ و آجر در این منطقه ساخته شد که در زمستان و تابستان راحتی و آسایش بیشتری داشتند، آنرا بهبهان نامیدند.

در نوروز کجا سفر کنیم

جزیره هندورابی

جزیره هندورابی یکی از جزایر جنوب ایران بین جزیره کیش و لاوان است که در خلیج فارس قرار دارد. این جزیره از توابع بندر لنگه در استان هرمزگان است. در سال 89 جزیره هندورابی به همراه دو جزیره فارور بزرگ و کوچک به جزیره کیش ملحق شدند. این جزیره در حدفاصل 325 کیلومتری بندرعباس، 133 کیلومتری بندر لنگه، 28 کیلومتری جزیره کیش و 9 کیلومتری بندر چیرویه واقع شده است.

در نوروز کجا سفر کنیم

داماش

داماش در دل دامنه‌های جنوبی «درفک» در جنوب گیلان، یکی از در دسترس‌ترین و زیبا‌ترین مناطق این استان قرار دارد. این دامنه‌ها و در بخش عمارلو‌ی شهرستان «رودبار» قرار دارد و با مناظر طبیعی زیبا و مردمی مهربان که با زبان «تاتی» حرف می‌زنند، آماده‌ی پذیرایی از مسافرین و گردشگران است.

داماش در ارتفاع ۱۸۰۰ متری است که قدمتی دیرینه دارد و شهرت خود را مدیون چشمه‌ی آب‌معدنی موجود در آن و گل «سوسن چلچراغ» است. در قدیم  این روستا ییلاق ساکنین «جیرنده» بود؛ اما در حال حاضر ساکنین آن در طول چهار فصل در آن سکونت دارند.

در نوروز کجا سفر کنیم

مشگین‌شهر 

مشگین‌شهر یگی از شهرهای استان اردبیل در ایران است . این شهر در بخش مرکزی شهرستان مشگین‌شهر  واقع شده است. یکی از مشهورترین جاذبه‌های گردشگری در شهرستان مشگین‌شهر، عمارتی است تاریخی با قدمتی برابر با حکومت ساسانیان که به نام «کهنه قلعه»، شناخته می‌شود.

در نوروز کجا سفر کنیم

سرعین

سرعین شهری کوچک در ۳۰ کیلومتری غرب اردبیل و مرکز شهرستان سرعین است. شهر سرعین به علت چشمه‌های آبگرم فراوان شهرت دارد و یکی از مناطق گردشگری در استان اردبیل است.

شهر سرعين در48,5 درجه طول شرقي و 38.5 درجه عرض شمالي با مساحتي در حدود 400 هكتار، در 28 كيلومتري غرب شهر اردبيل قرار دارد. ارتفاع متوسط شهر از سطح دريا 1650 متر است.

در نوروز کجا سفر کنیم

شیرگاه

شیرگاه شهری در استان مازندران که مرکز شهرستان سوادکوه شمالی است. این شهر با جاذبه‌های طبیعی منحصربه فرد خود و زیبایی‌های بی‌نظیری که دارد در کنار سازه‌های ساخت انسان جذابیت فوق‌العاده‌ای یافته که از هر نظر مقصدی ایده آل برای گردشگری شده است. شهرت این شهر بیشتر مدیون پل معروف سرتپه است که به عنوان یکی از زیباترین مسیرهای ریلی ایران شناخته می‌شود و در مسیر راه آهن تهران به ساری قرار گرفته است.

در نوروز کجا سفر کنیم

چالوس

چالوس نام شهری قدیمی در استان مازندرانِ ایران است. چالوس که در همسایگی نوشهر بنا شده در زمان‌های دورتر به‌نام‌های سالوس یا شالوس نیز شناخته می‌شده است. این شهر که پس از حمله امیر تیمور تخریب شه بود، در اوایل قرن معاصر یعنی در سال 1310، به فرمان دولت وقت و با پشتیبانی حکومتی، این شهر رفته رفته مورد توجه بیشتر قرار گرفت و سپس به‌صورت شهری سازمان یافته با امکانات فراوان جهانگردی درآمد تا امروزه پذیرای خیل عظیم گردشگران از سراسر دنیا شود. 

در نوروز کجا سفر کنیم

تبریز

شهر تبریز مرکز استان تبریز، یکی از شهرهای با قدمت و مهم کشور ایران است که در شمال‌غربی کشور واقع شده است. این شهر، بزرگ‌ترین قطب اقتصادی منطقهٔ شمال‌غربی ایران و مناطق آذری‌نشین است و همچنین به عنوان مرکز اداری، ارتباطی، بازرگانی، سیاسی، صنعتی، فرهنگی و نظامی این منطقه به شمار می‌رود. جمعیت این شهر در سرشماری سال ۱۳۹۵ هجری خورشیدی ۱٬۵۵۸٬۶۹۳ نفر برآورد شده است.

در نوروز کجا سفر کنیم

اصفهان

شهر اصفهان، مرکز استان اصفهان، یکی از شهرهای با قدمت و مهم کشور ایران است. دومین شهر پهناور و سومین شهر پر جمعیت کشور عزیزمان ایرانپس از تهران و مشهد، شهر اصفهان است. این شهر بخاطر حفظ معماری زیبای اسلامی و داشتن  کاخ‌ها، مساجد و مناره‌های منحصربفرد و همچنین بلوارهای زیبا، پل‌های سرپوشیده و تونل‌های زیبا، لقب «نصف جهان» را به خود اختصاص داده است.

در نوروز کجا سفر کنیم

شیراز

شهر شیراز یکی از شهرهای بزرگ کشور ایران و مرکز استان فارس است. این شهر به دلیل جاذبه‌های تاریخی، فرهنگی، مذهبی و طبیعی فراوان، همواره گردشگران بسیاری را به سوی خود جذب می‌کند.

در نوروز کجا سفر کنیم

کرمان

شهر کرمان یکی از شهرهای بزرگ کشور ایران و مرکز استان کرمان، پهناورترین استان ایران است. این شهر یکی از پنج شهر کهن ایران‌زمین است. ارتفاع این شهر از سطح دریای آزاد ۱۷۵۶ متر بوده و باعث شده تا سومین مرکز استان مرتفع و بلند ایران محسوب شود و آب و هوای معتدلی را برای آن به ارمغان آورده است.

در نوروز کجا سفر کنیم

چابهار

شهر چابهار یکی از شهرهای استان سیستان و بلوچستان ایران و تنها بندر اقیانوسی کشورمان عزیزمان است. این شهر در کرانه دریای عمان و اقیانوس هندقرار دارد. چابهار از مناطق آزاد بازرگانی ایران است و لنگرگاه آن قابلیت پهلوگیری کشتی‌های اقیانوس‌پیما را دارد. نام این شهر تغییریافته چهاربهار است زیرا این منطقه همیشه آب و هوای بهاری دارد.

در نوروز کجا سفر کنیم

جزیره کیش

کیش یکی از جزیره‌های خلیج فارس و از توابع بخش کیش، شهرستان بندر لنگه در استان هرمزگان می باشد. جزیره کیش از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است. در گذشته، این جزیره را به نام «قیس» می‌خواندند. شکل این جزیره بیضی‌مانند است و در ۱۲کیلومتری کرانهٔ شیبکوه جای گرفته‌است. این جزیره سالانه یک میلیون نفر گردشگر را به خود جذب می‌کند.

در نوروز کجا سفر کنیم

یزد

یزد، مرکز استان یزد در مرکز ایران است. شهر یزد به دلیل معماری تاریخی ارزشمند و بافت سنتی دست نخورده‌اش در ۱۸ تیرماه سال ۱۳۹۶ در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید. استان یزد از سرزمینهای کهن و تاریخی ایران زمین است.

در نوروز کجا سفر کنیم

 منبع : ایلیاگشت

کلمه‌های کلیدی: