نماد اتحاد آلمانی ها

برندنبرگ گیت (دروازه برندنبرگ) با تلفظ انگلیسی صحیح Brandenburg gate در شهر برلین یکی از اولین چشم اندازهایی است که در برلین خواهید دید. این بنا نه تنها سمبل شهر برلین، بلکه سمبل این کشور اروپایی نیز محسوب می شود. دروازه مزبور مزین به گچ بریها و تندیس هایی است که بوسیله گتفرید شادو طراحی شده اند که تم بیشتر آنها  برگرفته از داستان های حماسی هراکلیس است.

نماد اتحاد آلمانی ها

نقش برندنبرگ گیت در شکل گیری رویدادهای تاریخی

به نوعی تاریخ آلمان در این منطقه از این کشور شکل گرفته است، بطوری که در ادوار گوناگون تاریخ این سرزمین برندنبرگ گیت نقش برجسته ای را در شکل گیری رویدادهای تاریخی این کشور بازی کرده است. این جغرافیا از کشور آلمان هم گویای گذشته متلاطم این کشور و هم روایتگر دستاوردهای موفقیت آمیز پیشین این کشور است که از نظر اهمیت تاریخی در آلمان مثالی برای آن یافت نمی شود.

نماد اتحاد آلمانی ها

معماری برندنبرگ گیت

فریدریک ویلهلم فردی است که این اثر تاریخی را بنا نهاده است و کارل گتهارد لانگهانس معمار این بنا را در سال ۱۷۹۱ میلادی طراحی کرده است. این ساختمان قدیمی بر روی زمین دروازه قبلی آن ساخته شده است که روزگاری جاده برلین به شهر برندنبرگ آندرهاول بوده است.

طراحی براندنبرگ گیت الهام گرفته شده از بنای تاریخی آکروپلیس آتن است. برندنبرگ گیت دروازه ورود به بلوار اونتردن لیندن در گذشته بود که به کاخ در حال حاضر مرمت شده پادشاهان پروس( نام قدیم آلمان) منتهی می شد. این بنا متشکل از ۱۲ ستون است که در هریک از طرفین دروازه شش ستون وزن دروازه را تحمل می کنند. ارتفاع هر یک ازاین ستون ها به ۱۵ متر میرسد.

برندنبرگ گیت نماد اتحاد آلمانی ها

برندنبرگ گیت نماد اتحاد آلمانی ها در طول جنگ سرد از ان جهت که سمبل جدایی بین برلین و بقیه آلمان بود شهرت بدی برای خود رقم زد. این دروازه بین آلمان غربی و شرقی قرار گرفته بود و جزئی از دیوار برلین محسوب می شد. وقتی جان اف کندی در سال ۱۹۶۳  از برندنبرگ گیت در دیدارش از آلمان غربی بازدید می کرد، کمونیستها بنرهای قرمز رنگی را در طول دروازه پهن کرده بودند تا رییس جمهور آمریکا نتواند شرق دروازه را رویت کند. رونالد ریگان در مورد این دروازه تاریخی نطقی بسیار به یادماندنی دارد:

در سال ۱۹۸۹ یک انقلاب صلح جویانه به دوران جنگ سرد پایان داد. مجموعه ایی از رخدادهای شگفتی آور باعث شد، دیوار بزرگ برلین بوسیله مردم نابود شود. هزاران برلینی از شرق و غرب آلمان پس از چندین دهه برای اولین بار یکدیگر را در دیوار برلین ملاقات کردند. آنها از دیوار بالا رفتند و همانجا نظاره گر کنسرت زنده دیوید هاسلهوف شدند. صحنه های اطراف دیوار به طرز مشهودی تحت پوشش گسترده خبرگزاریهای خارجی قرار گرفت.

نماد اتحاد آلمانی ها

با فرو ریختن دیوار برلین، آلمان دو شقه شده دوباره با هم متحد شدند. بعد از بازگشایی برندنبرگ گیت از آن بعنوان سمبل آلمان جدید یاد می شود.  مرمت این بنا بین سالهای ۲۰۰۰۲-۲۰۰۰ بوسیله بنیاد مرمت و نگهداری بناهای برلین انجام پذیرفت.

نماد اتحاد آلمانی ها

ماکس لیبرمن هاس و هاس سامر ساختمان هایی می باشند که در سمت چپ و راست برندنبرگ گیت احداث شده اند. طراحی و سبک این ساختمان ها الهام گرفته شده از سبک معماری معماردرباری آن دوران به نام فریدریش اگوست استولر است. در ضمن این مکان تاریخی در همسایگی سفارتخانه های فرانسه و ایالات متحده است.این بنا ۲۶ متر ارتفاع دارد و ۶۵ متر عرض ان است.

برندنبرگ گیت

موقعیت برندنبرگ گیت

براندنبرگ گیت مشرف به میدان پریزر است که به عنوان یکی از چشم نوازترین میدان های شهر برلین محسوب می شود. پریزر پلاتس به افتخار تصرف پاریس در سال ۱۸۱۴ توسط نیروهای متفقین مخالف ناپلئون به نام پایتخت فرانسه یعنی پاریس نامگذاری شد. در اواخر جنگ جهانی دوم ساختمان های اطراف این میدان تاریخی به طور کلی ویران شدند.

بازسازی این مکان مجلل تنها در دهه ۱۹۹۰ پس از ادغام دو آلمان آغاز شد. ساختمانهای بازسازی شده شامل خانه های محلی زیبا، هتل پنج ستاره آلدون و سفارتخانه ها اطراف می باشد. سالانه حدود یک میلیون نفر برای جشن سال نو میلادی به این مکان سرازیر می شوند که مملو از اجراهای زنده موسیقی و آتش بازی است. این دروازه ۵ راهرو دارد. راهروی مرکزی که پهن ترین این راهروها بوده است مختص خانواده سلطنتی بوده است. راهروهای کناری برای خانواده های اریستوکرات یا ثروتمند طراحی شده بودند. در حالیکه شهروندان معمولی فقط اجازه داشتند که تنها از راهروهای بیرونی استفاده کنند.

منبع: berlin.de

کلمه‌های کلیدی: