بام تهران کجاست ؟

احتمالاً واژۀ «بام» یکی از پربسامدترین نام‌های مورداستفاده در شهرهایی‌ست که جغرافیایی رو به کوه دارند. تهران نیز در زمرۀ شهرهایی‌ست که یکی از این بام‌ها را در اختیار دارند و طبیعتاً بام تهران نامیده می‌شود. در ادامه به توصیف این جغرافیای به خصوص شهر تهران می‌پردازیم.

بام تهران کجاست؟

موقعیت بام تهران

بام تهران مجموعه‌ای است که در بالاترین نقطۀ خیابان ولنجک واقع شده است. شهرک آن در شمالی‌ترین محدودۀ سعادت‌آباد و همجوار با مناطق کوی فراز و بالاتر از میدان بهرود قرار گرفته است. از‌این‌رو، نام این شهرک در شهرداری تهران به ثبت رسیده است.

مسیر پیاده‌روی آن که به درازای  ۲۰۰۰ متر است، از پارکینگ اصلی شروع و به ایستگاه اول ختم می‌‌شود. مسیر کوهپیمایی هم از ایستگاه اول شروع و تا قلۀ توچال ادامه می‌یابد. در طول این مسیر دو کیلومتری پیاده‌روی مجموعۀ بام تهران، علاوه بر رستوران‌هایی که به‌منظور عرضۀ غذاهای ایرانی و بین‌المللی آنجاست، مراکز عرضۀ فست‌فود و کافی‌شاپ، غرفه‌های ارائۀ تجهیزات و البسۀ ورزشی، و عرضۀ گل و گیاه، امکانات تفریحی و گردشگری بسیاری برای بهره‌مندی شهروندان و گردشگران فراهم شده است.

موقعیت مکانی بام تهران

جاذبه های بام تهران

با‌ تمام‌این‌اوصاف می‌توان به‌طور‌خلاصه بام تهران را مجموعه‌ای دانست که بین بخش پارکینگ تله‌کابین و ایستگاه اول آن قرار دارد و زیبایی‌هایش موجب شده شهروندان تهران برای استفاده از طبیعت و مناظر زیبا این جاده، آن را به‌عنوان مسیری تفریحی و محلی برای پیاده‌روی انتخاب کنند.

جاذبه های بام تهران

در سال‌های اخیر و به‌ویژه در سال ۱۳۹۴ امکانات رفاهی و تفریحی متعددی، برای رفاه هرچه بیشتر گردشگران و هموطنان افزوده شده است. از‌جمله این امکانات می‌توان به رستوران‌های جدید، زیپ‌لاین، سورتمۀ بام تهران، میدل‌باس‌های برقی برای طی‌کردن مسیر قسمت پایینی بام تا قسمت اصلی و بالایی آن اشاره کرد.

بانجی جامپینگ ولنجک، نخستین باشگاه این ورزش هیجان‌انگیز در ایران بوده که دارای سکوی پرشی با ارتفاع چهل متر و همچنین پیست اسکیت است که هر دو بخش زیرنظر مربیان متخصص و حرفه‌ای هستند و آموزش‌های مخصوص به هر ردۀ سنی در آن داده می‌شود. از بانجی‌جامپینگ این مجموعه به ارتفاع ۴۰ متر به کمک طناب می‌توانید بپرید. این تفریح، فقط مخصوص آقایان (زیر نود کیلوگرم، افرادی که بیماری قلبی ندارند و جراحی انجام نداده‌اند و بالای ۱۷ سال سن دارند) است.

ویو و مناظر بام تهران

باشگاه تیراندازی با کمان با مساحت ۱۵۰۰ متر‌مربع، در مسیر جاده سلامتی و مقابل بوستان سلامتی یک واقع شده است که با تمامی تجهیزات مورد‌نیاز تیراندازی با کمان و دارت پذیرای مراجعان است. امکانات تیراندازی با کمان و دارت به‌صورت تفریحی برای آقایان و بانوان در هر ردۀ سنی در این مجموعه فراهم شده است و نیز این باشگاه برای علاقه‌مندان به فعالیت در این رشته‌ها به‌صورت حرفه‌ای زیر نظر مربیان با‌تجربه کلاس‌های آموزشی برگزار می‌کند.

مسیرهای بام تهران

مسیرهای رسیدن به بام تهران

اگر وسیلۀ حمل‌و‌نقل شخصی دارید برای رسیدن به این مکان باید از بزرگراه چمران شمال به خیابان ولنجک و سپس بام تهران بروید. برای اطمینان‌خاطر گردشگران، پارکینگ خودرو و موتورسیکلت تعبیه شده است. اگر قصد استفاده از وسایل نقلیه عمومی را دارید، می‌توانید با خط چهار اتوبوس تندرو تهران یا تاکسی‌هایی که از بزرگراه چمران عبور می‌کنند، به ایستگاه تابناک (پمپ بنزین ولنجک) رفته و از آنجا با تاکسی ادامه راه تا مقصد را بروید و یا از تاکسی‌های خط میدان تجریش – بام تهران استفاده کنید.

 

کلمه‌های کلیدی: