تاریخچه پیتزا از کجا شروع می شود

بدون شک پیتزا یکی از غذاهای مورد علاقه شماست. پیتزا انواع مختلف دارد ولی در کل شما عاشق پیتزا هستید . نوع آن زیاد مهم نیست. حالا چقدر راجع به غذای مورد علاقه خود اطلاع دارید؟

در این گزارش با ایلیاگشت همراه باشید تا با تاریخچه پیتزا بیشتر آشنا شوید.

هر کجا شما نام پیتزا را میشنوید با خودآگاه به یاد ایتالیا خواهید افتاد اما این غذا راه طولانی را پیمود تا به یک غذای جهانی تبدیل شده است.

تاریخچه پیتزا

قصه از همین جا شروع میشود یعنی ایران، سربازان داریوش هخامنشی نوعی نان پهن را روی سپرهای خود می‌پختند و روی آن را با پنیر و خرما پر میکردند. یونانی‌ها پختن این نان‌ها را از ایرانیان آموختند. این نان از یونان به روم رفت و در جنوب ایتالیا به نانی معمولی تبدیل شد.

نکته جالب این قضیه این است که باستان شناسان در طول مدت حفاری‌های خود در شهر باستانی و قدیمی پومپی در ایتالیا به بقایای مغازه‌هایی برخوردند که بی شباهت به پیتزا فروش های امروزی نیست. البته ذکر این نکته ضروری است که پیتزا در آن زمان به شکل امروزی خود وجود نداشت و فقط شامل نان مسطح گردکه از آرد تهیه شده و  ادویه و روغن بوده است.

تاریخچه پیتزا

جالبت است بدانید در آن زمان هنوز کسی از اهالی اروپای فعلی گوجه فرنگی را نمیشناختند. گوجه فرنگی برای اولین بار در قرن شانزدهم وارد اروپا شد اما در ابتدا آن را میوه‌ای سمی می دانستند که نباید خورد!

تاریخچه پیتزا

اولین پیتزای ایتالیا

اولین پیتزا به شکلی خاص و نردیک به ظاهر امروزی را رافائل اسپوزیتو یک آشپز و نانوا در ایتالیا به عنوان هدیه برای پادشاه امبرتو و ملکه مارگریتا برد. این پیتزا شکلی بسیار میهن پرستانه داشت و مثل پرچم ایتالیا به رنگ‌های سفید و قرمز و سبز درست شده بود. ملکه از این پیتزا بسیار استقبال کرد و به احترام او نام این پیتزا را مارگریتا (یا همان پیتزای سبزیجات) گذاشتند.

تاریخچه پیتزا

از آن روز به بعد پیتزا کمک کم جای خو را در بین مردم ایتالیا و کشورهای همجوار آن و سپس آمریکا باز کرد. رفته رفته ظاهر آن تغییر و محتویات آن هم بروز شد . مثلا در آن پنیر ریختند و کم کم پنیرهای مختلف را تست کردند. اما از جنگ جهانی دوم به بعد رونق بی سابقه ای یافت.

تاریخچه پیتزا

در دهه ۱۹۵۰ در اروپا و همچنین در آمریکا کم کم رستوران‌های زنجیره‌ای به وجود آمدند که به عنوان غذای سریع یا فست فود ، پیتزا تهیه میکردند. چون پیتزا نسبتاً سریع و آسان تهیه می‌شد و حملش آسان بود، رستوران‌ها نیز به این فکر افتادند که برای جلب مشتری بیشتر، پیتزا را داغ داغ برای مشتریان خود ببرند و درب منزل تحویل دهند. این گونه بود که پیتزای بیرون بر نیز یا Hot Delivery معروف شد.

تاریخچه پیتزا

منبع : ottavio.ca

کلمه‌های کلیدی: