شهر باث کجاست ؟

احتمالا شما از آن دسته از افرادی باشید که نام شهر باث (Bath) را شنیده باشند و یا شاید هم نه ولی در هر صورت آیا می دانستید که باث، نام شهری در انگلیس ست؟ یا حتی می دانید که یکی از قدیمی ترین حمام های دنیا و کل اروپا در این شهر انگلیسی قرار گرفته است؟ باث در انگلستان در سراسر جهان به خاطر دارا بودن جاذبه های بسیار تاریخی شهرت پیدا کرده است و بیشتر آثار آن به عنوان میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

شهر باث

باث شهری است در قسمت جنوب غربی انگلیس که در  منطقه ی سامرست و در مرکز حوزه ی باث و سامرست شمال شرقی قرار گرفته است. در واقع این شهر جزئی از جزیره ی بریتانیا و و ایرلند شمالی هم محسوب می گردد. این شهر در حدود ۱۵۰ کیلومتری غرب لندن قرار گرفته است و نزدیک به ۸۰ هزار نفر در خود جمعیت دارد. در کنار این شهر، رود آون واقع شده ‌است و به همین خاطر در سراسر شبه جزیره ی انگلیس، باث در انگلستان تنها شهری است که چشمه ‌های آب داغ طبیعی دارد.

شهر باث

باث در انگلستان دارای آب‌ وهوا گرم و معتدل است. این شهر در تمامی طول سال، مقدار قابل توجهی بارندگی دارد و حتی در گرم و خشک‌ ترین ماه‌ های سال نیز بارندگی در آن اتفاق می‌ افتد. میانگین دمای هوا در باث ۹/۷ درجه و میانگین بارش سالانه‌ ی باران در این شهر، ۷۶۱ میلی متر است. خشک ‌ترین ماه سال در باث، ماه آوریل (۱۳ فروردین الی ۱۱ اردیبهشت) است. در گرم‌ ترین ماه سال یعنی جولای (۱۱ تیرالی ۱۰ مرداد)، میانگین دمای هوا به ۱۶ درجه می ‌رسد. ژانویه (۱۲ دی الی ۱۲ بهمن) سردترین ماه سال است و میانگین دمای هوای آن ۳/۸ درجه است.

شهر باث

این شهر از زمان کهن به عنوان مرکز چشمه‌ های آب گرم طبیعی برای رومی ‌ها نیز شناخته شده بوده ‌است. اگر از بازه ی تاریخی این مورد را بررسی نماییم باید بگوییم که از زمان الیزابتی تا جورجیایی، باث بیشتر مخصوص ثروتمندان بوده و به همین علت مجموعه ی بی نظیری از معماری جورجیایی را در خود جای داده ‌است.

شهر باث

باث در لیست میراث جهانی یونسکو جای دارد. شهر کوچک باث در انگلستان در سراسر قاره ی اروپا به خاطر حمام‌ های رومی ۲ هزار ساله ی خود مشهور است و نام خود را از این بناهای باستانی به یادگار دارد. این شهر با دارا بودن هزارا سال قدمت، از باستانی ترین شهرهای اروپا به شمار می رود و به همین خاطر در لیست یونسکو به ثبت رسیده است. در افسانه ‌ها گفته می ‌شود که این شهر حدود ۳ هزار سال پیش توسط شاه بالدود دهمین شاه بریتانیا، پناهنده ‌ای از تروآ و پدر شاه لیر تأسیس شده است. در طول قرون وسطی، باث در انگلستان هم به عنوان مرکزی مذهبی و هم به عنوان مرکز تجارت پشم شناخته می ‌شده است. در اوایل قرن ۱۸ میلادی بود که باث، با تلاش فردی به نام رالف آلن که فردی علاقه ‌مند به چشمه‌ های طبیعی بود به همراه دوستش ریچارد بیو نش، مجددا احیا شد.

شهر باث

این دو با احیای حمام‌ های قدیمی رومی، این شهر را به مرکزی شیک و مد روز در جامعه ی انگلیسی تبدیل نمودند. پس از احیای دوباره ی باث در انگلستان، اشراف ‌زاده‌ ها یکی پس از دیگری برای تفریحات مختلف به آن سفر می کردند و در آن اوقاتشان را می گذراندند. با مدیریت درست و به جا، پول زیادی که وارد این شهر می شد با درایت و برنامه های خوبی خرج سازندگی و پیشرفت این شهر شد. ساختمان‌ های زیبای جورجیایی، تراس ‌های دیدنی و فلکه‌ ها و میادین بی ‌نظیری که شهر را دوره کرده اند، یادگار همین دوره هستند.

شهر باث

این شهر علاوه بر حمام ‌های رومی اصیل، جاذبه‌ های بی ‌شمار دیگری هم دارد که در زمره ی ارزشمندترین آثار تاریخی انگلیس قرار می گیرند. البته باید بگوییم که تنها جاذبه های این شهر کوچک مختص به آثار تاریخی نمی شوند بلکه، این شهر دارای جاذبه‌ ها و امکانات و تجملات زیادی نیز می باشد.

شهر باث

جالب است بدانید که جاذبه ‌های رایگان هم در بین دیدنی های این شهر پیدا می ‌شود بنابراین، اگر بودجه‌ ی محدودی برای سفر دارید، نگران نباشید. با این حال صادقانه باید بدانید که باث در انگلستان در نهایت یک مقصد گردشگری گران قیمت است. امروزه، ساختمان‌ های بسیار زیبا و شاه‌ کارهای معماری جورجیایی این شهر هم‌ چنان پابرجا هستند و آن‌ ها به اضافه ی حمام‌ های باستانی رومی باعث غنای این شهر انگلیسی شده اند و به همین خاطر، امروزه بسیاری از گردشگرانی که از اقصی نقاط جهان به این کشور می روند حتما به این شهر سر می زنند.

 

 

کلمه‌های کلیدی: