اگر چمدانمان گم شد چه کنیم ؟

قطعا یکی از چالش های جدی مسافران در فرودگاه ها و سفرهای هوایی گم شدم و یا مفقود شدن چمدانها در راه می باشد. در این زارش قصد داریم به شما بگوییم که اگر چمدانتان در فرودگاه و در مسیر پرواز گم شد چه کنید ؟

همه می دانیم که گم شدن چمدان اگر نه بدترین، اما مسلما یکی از بدترین اتفاق ها در پرواز است. اما به هرحال باید با واقعیت کنار بیایید و به جای غمباد گرفتن کاری انجام بدهید. ممکن است برخی از مسافران آنقدر از این اتفاق ناراحت بشوند که سریع به خانه بروند و بعد از گریه و زاری تازه به فکرشان برسد که باید چه کار کنند! باید بدانید که ایرلاین قوانین و دستورالعمل های خاصی برای پرداخت خسارت به مسافران دارند. یکی از این قوانین این است که مسافر باید ظرف مدت چند ساعت پس از گم شدن یا آسیب دیدن چمدانش، گزارش آن را به مسئولین ایرلاین ارائه کند. پس برای دریافت غرامت برای چمدان گم شده تان بهتر است سرعت عمل داشته باشید.

اگر چمدانمان گم شد

بنابراین اگر خدای ناکرده چمدانتان گم شد یا متوجه شدید که آسیب دیده است بلافاصله خود را به نمایندگی ایرلاین در فرودگاه برسانید و فرم اعلام مفقودی را پر کنید. معمولا بعد از مطرح کردن مشکل به شما فرم گزارش اعلام مفقودی (PIR) داده می شود. در این فرم لازم است اطلاعات و جزئیات دقیق چمدان و نحوه آسیب دیدن چمدان درج شود. البته در فرودگاه های کوچک ممکن است دفتر ایرلاین وجود نداشته باشد و نتوانید به این فرم دسترسی پیدا کنید. البته بدون فرم PIR هم ممکن است این روند انجام شود. اما مطمئنا روند قانونی و صحیح آن از طریق فرم اعلام مفقودی چمدان است.

اگر چمدانمان گم شد

اگر چمدانتان در جریان بارگیری آسیب دیده است لازم است در مدت ۷ روز از دریافت چمدان، فرم اعلام مفقودی را پر و به ایرلاین ارائه کنید. البته ممکن است هر ایرلاین قوانین خاصی در این مورد داشته باشد اما روند معمول به این شکل است و برای دریافت غرامت برای چمدان گم شده تان باید این مرحله را انجام دهید.

در صورتی که چمدانتان گم شده است باید علاوه بر جزئیات پرواز و اطلاعات هویتی، توصیف دقیق و کاملی از چمدانتان ارائه بدهید تا مسئولین بتوانند آن را سریع تر پیدا کنند. یکی از بهترین ترفندهای پروازی ذخیره کردن عکسی از چمدانتان است.

اگر چمدانمان گم شد

بارها در مطالب مختلف تاکید کرده ایم که به عنوان یک مسافر حرفه ای بهتر است از تمام مدارک و وسایل خود عکس بگیرید. اگر از قبل عکسی از چمدانتان در گوشی داشته باشید می توانید آن عکس را هم ضمیمه فرم کنید. به کمک عکس هم می توانید راحت تر و سریع تر چمدان گم شده تان را پیدا کنید و هم  در صورت آسیب دیدن چمدان، می توانید عکس چمدان قبل از آسیب دیدن را به عنوان مدرک ارائه کنید.

اگر چمدانمان گم شد

از زمانی که فرم اعلام مفقودی را به ایرلاین ارائه می کنید مسئولین ایرلاین فرآیندی را برای پیدا کردن و تحویل آن به شما انجام می دهند. سعی کنید در جریان مراحل مختلف این روند قرار بگیرید و بر این روند نظارت داشته باشید. این نظارت را می توانید از طریق تماس با ایرلاین انجام بدهید یا آنکه در برخی ایرلاین ها با ورود به وبسایت ایرلاین و درج کد پیگیری می توانید وضعیت چمدانتان را مشاهده کنید. کد پیگیری معمولا شماره در رسید چمدان های شما نوشته شده است و به نوعی، هویت چمدانتان محسوب می شود. بنابراین وقتی چمدان هایتان را به قسمت پذیرش بار تحویل می دهید این رسیدها را حتما در جای مطمئن نگه دارید تا در صورت لزوم از آن ها استفاده کنید.

اگر چمدانمان گم شد

اگر چمدانتان در پرواز بین المللی گم شود و شما بدون وسیله و چمدان در مقصد مانده باشید ایرلاین موظف است تا زمان پیدا شدن چمدان، مبلغی به شما دریافت کند که تا حدی هزینه های اقلام ضروری گم شده را پوشش بدهد. البته مفهوم اقلام ضروری از دید شما و ایرلاین ممکن است متفاوت باشد و ممکن است تنها برای اقلام خاصی به شما خسارت پرداخت کنند. البته در اکثر مواردی که چمدان گم می شود ایرلاین به سرعت و در عرض یکی دو روز از زمان اعلام مفقودی، چمدانتان را پیدا می کند و آن را به دستتان می رساند.

اگر چمدانمان گم شد

گفتیم که ممکن است هر ایرلاین قوانین خاصی در مورد گم شدن یا آسیب دیدن چمدان داشته باشد. بنابراین هنگامی که فرم اعلام مفقودی را به ایرلاین ارائه می دهید در مورد روند دریافت غرامت برای چمدان گم شده یا آسیب دیده پرس و جو کنید.

اگر گم شدن یا آسیب چمدان شما محرز شود ایرلاین به شیوه های مختلف به شما خسارت پرداخت می کند. برخی ایرلاین ها به صورت نقد این خسارت را پرداخت می کنند و برخی دیگر در پروازهای بعدی تخفیف هایی برای مسافر قائل می شوند. ادعای دریافت غرامت برای چمدان باید ظرف حداکثر ۲۱ روز از تحویل چمدان به ایرلاین صورت بگیرد. قطعی شدن نتیجه پرونده و دریافت غرامت برای چمدان گم شده یا آسیب دیده به عوامل زیادی مثل پیچیدگی پرونده و زمان سال بستگی دارد و ممکن است چند ماه طول بکشد.

 

کلمه‌های کلیدی: