نماد پایتخت بلغارستان چیست ؟

شما در تصاویری که از صوفیه در اینترنت می بینید حتما تصاویر زیادی از کلیسای الکساندر نوسکی | Alexander Nevsky Cathedral می بینید. این کلیسا نماد پایتخت بلغارستان است.

صوفیه، پایتخت کشور زیبای بلغارستان جاذبه های گردشگری فراوانی دارد و میلیون ها گردشگر بلغارستان را به عنوان مقصد سفرشان انتخاب می کنند. اما اگر بخواهیم تنها یک جاذبه گردشگری صوفیه را به شما معرفی کنیم باید به کلیسای الکساندر نوسکی اشاره کنیم. این کلیسای بزرگ و باعظمت به نماد شهر صوفیه هم تبدیل شده است و خیلی ها صوفیه را با این کلیسا می شناسند. در این مطلب قصد داریم در مورد تاریخچه کلیسای الکساندر نوسکی صحبت کنیم و شما را با این شاهکار معماری بیشتر آشنا کنیم.

نماد پایتخت بلغارستان

تاریخچه کلیسای الکساندر نوسکی

کلیسای الکساندر نوسکی بزرگ ترین کلیسای ارتدوکس صوفیه و نماد و سمبل پایتخت بلغارستان است. در سرتاسر دنیا صوفیه را با تصویر این کلیسای باعظمت و باشکوه می شناسند و این کلیسا مهم ترین و مشهورترین جاذبه گردشگری این شهر به حساب می آید. این کلیسا با گنبدهای طلایی و باشکوهش یکی از بزرگ ترین کلیساهای منطقه بالکان و نمونه ای بی نظیر از معماری سبک نئوبیزانتین به شمار می رود. کلیسای الکساندر نوسکی درست در مرکز شهر صوفیه و در میدانی به همین نام قرار گرفته است. تلالو و درخشش گنبدهای طلایی این کلیسا از فاصله ای بسیار دور هم نظرها را به خود جلب می کند.

نماد پایتخت بلغارستان

تاریخچه ساخت این کلیسای باشکوه به رهایی بلغارستان از سلطه امپراتوری عثمانی در سال ۱۸۷۹ برمی گردد. از آنجا که بلغارستان ارتش مقتدری نداشت و روسیه منافعی در منطقه داشت بخش زیادی از این جنگ بین روسیه و عثمانی صورت گرفت. بعد از جنگ روسیه و عثمانی در سال ۱۸۷۸-۱۸۷۹ مردم بلغارستان که از استقلال و آزادی کشورشان بسیار خوشحال بودند تصمیم گرفتند با ساخت بنایی باشکوه یاد و خاطره سربازان بلغاری و روسی را گرامی بدارند. به همین دلیل تصمیم گرفته شد تا کلیسای جامع باشکوهی در شهر صوفیه ساخته شود و یادبودی از گذشت و فداکاری در راه آزادی بلغارستان باشد. ساخت کلیسای الکساندر نوسکی حدود ۳۰ سال طول کشید و جنگی که در آن زمان به وجود آمد افتتاح کلیسا را ۱۲ سال دیگر هم به تعویق انداخت. سرانجام کلیسای الکساندر نوسکی در سال ۱۹۲۴ رسما افتتاح شد. متاسفانه در جریان جنگ جهانی دوم و در طول بمباران صوفیه این کلیسای زیبا به سختی آسیب دید و بخش هایی از آن تخریب شد که بعد از جنگ بازسازی و مرمت شد.

نماد پایتخت بلغارستان

دلیل نامگذاری این کلیسا

الکساندر نوسکی در واقع نام شاهزاده ای است که در قرن سیزدهم زندگی می کرده است. این شخص در مبارزات و جنگ های زیادی شرکت کرد و شهامت و شجاعت زیادی داشت و بعدها توسط کلیسا به عنوان شخصی مقدس اعلام شد. الکساندر نوسکی شخص مورد علاقه امپراتوری الکساندر دوم روسیه بود که بعد از آزادی بلغارستان تا مدتی بر این کشور حکمرانی می کرد. همین امپراتور بود که تصمیم گرفت نام کلیسا را به الکساندر نوسکی نامگذاری کند تا ادای احترام و قدردانی از این شخصیت باشد.

نماد پایتخت بلغارستان

کلیسای الکساندر نوسکی به سبک نئو بیزانتین ساخته شده و نمونه ای از سبک کلیساهای روسی در قرن نوزدهم است. بسیاری از بهترین هنرمندان بلغاری و روسی در ساخت این کلیسا مشارکت کرده اند و از بهترین و گران قیمت ترین مصالح در ساخت آن استفاده شده است. کلیسای الکساندر نوسکی ۵ گنبد دارد که با طرح نقشه کشی یونانی ساخته شده اند. بزرگ ترین گنبد با ارتفاع ۴۵ متر در وسط قرار گرفته و اطرافش را ۴ گنبد دیگر که کوچک تر هستند فراگرفته اند. برج ناقوس ۵۳ متری کلیسا دارای ۱۲ ناقوس بزرگ است که بزرگ ترینشان ۱۲ تن وزن دارد. هر روز ساعت ۵ بعدازظهر این ناقوس ها به صدا درمی آیند و صدای آن ها را از فاصله ای بسیار دور هم می توانید بشنوید.

داخل کلیسا با سنگ مرمرهای ایتالیایی و چلچراغ های باشکوه برنجی تزئین شده است. کلیسای جامع الکساندر نوسکی گنجایش ۵۰۰۰ نفر را دارد و در مساحتی بالغ بر ۳۰۰۰ متر مربع ساخته شده است. از بیرون و به ویژه از فاصله دور که کلیسای الکساندر نوسکی را می بینید قبل از هرچیز گنبدهای طلایی اش خودنمایی می کند. در واقع ۷۰۰ متر مربع از گنبدهای کلیسا با لایه نازکی از طلا پوشانده شده اند. به همین دلیل گنبدهای طلایی کلیسا را از پنجره هواپیما، از کوه ویتوشا و همین طور از اکثر خیابان های شهر و دو رو اطراف می توانید ببینید. داخل کلیسا موزه ای کوچک وجود دارد که در واقع، بخشی از موره هنر ملی بلغارستان است. مسئولین کلیسا ادعا می کنند که بزرگ ترین مجموعه اشیاء و نمادهای ارتدوکسی در اروپا در این موزه نگهداری می شود.

نماد پایتخت بلغارستان

حقایق جالب در مورد کلیسا

  • هنگامی که فونداسیون و پایه های کلیسا ساخته می شود جعبه ای فلزی حاوی اسامی اعضای دولت در زیر کلیسا مدفون شد.
  • کلیسای الکساندر نوسکی ۱۲ ناقوس دارد که همگی درمسکو ساخته شده اند و بعد به صوفیه منتقل شده اند. بزرگ ترین ناقوس این کلیسا ۱۲ تن وزن دارد و وزن کوچک ترین ناقوس هم تنها ۱۰ کیلوگرم است.
  • گنبدهای اصلی کلیسا از روکش طلا ساخته شده اند.
  • برای ساخت و تزئین نمای داخلی کلیسا از مصالح گرانقیمتی مثل سنگ مرمر ایتالیایی، عقیق برزیلی، رخام گچی هندی استفاده شده و چلچراغ های باشکوه و بزرگ کلیسا هم از مونیخ به این مکان آورده شده اند.
  • در قسمت زیرزمین کلیسا، موزه کوچکی وجود دارد که به نمایش آثار مسیحی اختصاص دارد. در این موزه می توانید مجموعه ای منحصربفرد از روند تحول هنر مذهبی بلغارستان را تماشا کنید.

منبع: theculturetrip.com

 

کلمه‌های کلیدی: