دارک توریسم چیست ؟

باید گفت که جهانگردی و توریسم، دنیای وسیعی دارد که می تواند ما را هر لحظه غافلگیر کند.اما این نوع از گردشگری و توریسم کمی متفاوت است . اگر عاشق داستان های ترسناک و جنایی هستید، جالب است بدانید شاخه ای از توریسم وجود دارد که شما را به دنیای واقعی این داستان ها می برد. شاخه ای که هدف آن، بازدید از مناطق ترسناک و درگیر حوادث تاریخی تلخ و مربوط به مرگ و میر است. اگر علاقه دارید به زندان ها سر بزنید و یا از شهر ارواح و خرابه های تایتانیک دیدن کنید، شما یک توریست سیاه هستید.

دارک توریسم

تعریف دارک توریسم

«دارک توریسم» به شاخه ای از صنعت توریسم اطلاق میگردد که در آن، افراد به مناطقی سفر می کنند که به طور تاریخی درگیر مرگ و تراژدی های انسانی بوده اند. در این نوع از توریسم، دلیل افراد برای سفر به هر منطقه ای (مرگ، افسانه های ترسناک و یا تراژدی های انسانی) اهمیت دارد.

دارک توریسم

هر ساله صدها تا هزاران نفر برای دیدن آثار حاصل از تراژدی ها و فجایای انسانی و فناپذیری انسان ها، به مقاصد مختلف دارک توریسم در دنیا سفر می کنند. یک تئوری روانشناسی به نام «تئوری مدیریت ترس» (Terror Management Theory) اظهار دارد که وقتی انسان ها از فناپذیری و مرگ خودشان آگاه می شوند، رفتاری خشن تر و سرزنش کننده تری را نسبت به افرادی که به طور بالقوه باعث تهدید عزت نفس و جهان بینی شان می شود، در پیش می گیرند.

دارک توریسم

این که چرا برخی افراد به دارک توریسم علاقه دارند، دلایل مختلفی دارد. برای بعضی از افراد این علاقه می تواند صرفا جذابیت موضوعات مربوط به مرگ باشد و برای بعضی دیگر، به نظر می آید نیاز به این حس باشد که در ترس شان از مرگ و از دست دادن تنها نیستند و این نیاز که قسمتی از یک تراژدی انسانی باشند که در آن می توانند با افراد زیادی همزاد پنداری کنند.

دارک توریسم

اماکن دارک توریسم

اگر شما تصمیم خود را گرفتید که دیدار دارک توریسم بروید هیروشما و ناکازاکی ژاپن، نماد مقاومت در ملیتا لبنان، دهکده ی قتل عام سورگلین فرانسه، خرابه های تایتانیک در آتلانتیک، شهر روح آگدام آذربایجان و زندان چانگی در سنگاپور تعدادی از مکان های مربوط به دارک توریسم هستند که سالانه میلیون ها بازدید کننده را به خود جذب می کنند و از آنها میزبانی می کند.

دارک توریسم

کلمه‌های کلیدی: