با نیش حشرات در طبیعت چه کنیم ؟

اگر شما هم به تورهای طبیعت گردی علاقمندید مطلب امروز ایلیاگشت را دنبال کنید . باید بدانید با گزیدگی و یا نیس حشرات در طبیعت چه کنید . گشت و گذار در طبیعت هیجان انگیز و لذت بخش است، دیدن مناظر بکر طبیعی می تواند حال ما را خیلی خوب کند اما در دل طبیعت گاهی با خطراتی مثل گزیدگی های نیش حشرات روبرو هستیم و چون در سفر به دکتر یا دارو دسترسی کمتری داریم ممکن است این مساله به بحرانی جدی تبدیل شود و آن چند روزی را که برای خوش گذرانی در سفر در نظر گرفته بودیم حسابی خراب کند، می خواهیم نکته هایی را برای انواع گزیدن های حشرات بگوییم.

نیش حشرات

زنبور گزیدگی

گزش زنبورهای زرد، سرخ و عسل با اینکه دردناک است ولی معمولا چندان خطرناک نیست. نیش زنبورهای وحشی می تواند در بدن ایجاد آلرژی کند. این که بعد از گزش این زنبورها چه علایمی بگیریم و این علایم چه خطراتی برای بدن داشته باشد بستگی به میزان سم، حساسیت بدن به زهر و همینطور محل گزیدگی دارد و علایم آن به صورت یک واکنش عادی، مسمومیت، حساسیت‌های عمومی وسیع و حتی واکنش های شدید روانی است. محل گزش معمولا باد می کند و درد دارد که این یک واکنش غیر حساسیتی بدن است اما واکنش حساسیتی باعث کهیر و قرمزی پوست می شود که تا ۱۰ دقیقه بعد از گزیده شدن به وجود می آیند. اگر فردی از چند جای مختلف مورد گزش قرار بگیرد، مسن باشد و یا بیماری های قلبی عروقی داشته باشد در این صورت ممکن است خطرات تهدیدکننده ای برای فرد داشته باشد. اگر بدن به نیش واکنشی خفیف نشان دهد باید از قرص های آنتی هیستامین استفاده شود اما در صورت واکنش های شدید باید آدرنالین، کورتون، آنتی هیستامین و سرم تزریق شود. آن هایی که به نیش زنبور حساسیت دارند باید دستبندهای هشدار پزشکی و سرنگ تزریق آدرنالین همراه خود داشته باشند.

نیش حشرات

عقرب گزیدگی

هر عقربی که در طبیعت وجو دارد می تواند سمی باشد در همه جای دنیا درمان سم عقرب در بدن از مسائل مهمی است، سم بعضی از عقرب ها وافعا خطرناک است و علایم جدی ای را در فرد ایجاد می کند و حتی می تواند منجر به مرگ افراد مخصوصا بچه های کم سن و سال شود. برای درمان اول باید تشخیص داد که این شخص حتما با عقرب گزیده شده است یا نه. عقرب گزیدگی معمولا در فصل تابستان و فصل های گرم سال اتفاق می افتد. عقرب ها معمولا در زیر سنگ ها و کلوخ ها زندگی می کنند و شب ها هنگامی که هوا تاریک می شود فعالیت خود را شروع می کنند، در صورت گزش اگر فرد سریعا به پزشک مراجعه شود درمان می یابد.

نیش حشرات

گزیدگی آبزیان

گاهی شنا کردن در آب ها و دریاها مخصوصا در فصل بهار باعث می شود که آبزیانی که در حال تخم ریزی و جفت گیری هستند نیش بزنند، گزش آبزیانی مثل اختاپوس، ستاره دریایی، شقایق دریایی، عروس دریایی و … از شایع ترین  گزیدگی های دریایی است. در صورت گزش در محل‌ گزیدگی آماس، تورم، سرخی، التهاب و سوزش بسیار شدید احساس می‌شود که باعث سردرد، درد عضلانی، تهوع، استفراغ، تشنج، تب و مشکلات قلبی ـ ریوی و بلعی می شود در صورت گزش حتما محل را با سرکه شست و شو دهید و آن را با آب نشویید.

نیش حشرات

کلمه‌های کلیدی: