تفاوت “های سیزن” و “لو سیزن” چیست؟

تفاوت “های سیزن” و “لو سیزن” چیست؟

بسیار اتفاق افتاده‌است که وقتی راجع به یک مقصد گردشگری از کارمندان آژانس مسافرتی یا دوستان خود که تجربه سفر بسیار دارند، مشورت میگیرید یا صحبت میکنید؛ متوجه میشوید که همه‌ی مقاصد سفری در همه فصل‌ها زیاد طرفدار ندارند. به طور مثال جزیره کیش به دلیل گرما و رطوبت زیاد، در تمام فصول آب‌وهوای این جزیره مناسب نیست. به گونه‌ای های سیزن جزیره کیش فصل پاییز میباشد که هوای آن منطقه بسیار خوب میباشد. اما فرق این دو اصطلاح چیست؟

فصل‌هایی که آن شهر گردشگران زیادی را به خود میکشاند یا این مقدار به صورت قابل توجهی کم میشود را به ترتیب های سیزن و لو سیزن میگویند. دلایل مختلفی هم میتواند های سیزن و لو سیزن شهرها و کشورها را مشخص کند که شامل آب‌وهوا، میوه‌جات، مراسم مختلف فرهنگی و ….
با ایلیا گشت همراه باشید تا بیشتر این اصطلاحات را مورد بررسی قرار دهیم.

های سیزن | High Season

در طی این فصل، مقاصد معمولا بهترین آب و هوای خود را تجربه می کنند، یا اینکه ممکن است زمان خوبی برای سفر به مقصدی خاص باشد به این دلیل که تعطیلات رسمی در آن زمان وجود دارد (مثلا نوروز که تعطیلات رسمی است تقریبا می توان گفت که همه جای ایران، های سیزن محسوب می شود). مثالی برای فصل های سیزن این است که اگر قصد سفر به شهرها یا جزیره های جنوبی مانند قشم را دارید، فصل «های سیزن» آن را می توان زمستان دانست. اما برای اینکه به جایی مانند تبریز برید، باید فصل تابستان را انتخاب کنید تا از آب و هوای سرد آنجا در امان باشید. برخی مواقع نیز، های سیزن به زمانی گفته می شود که یک رویداد یا اتفاق خاص در مقصدی رخ می دهد، مثلا در کشور کنیا، فصل مهاجرت بزرگ با اینکه شاید آب و هوا چندان هم خوب نباشد، های سیزن محسوب میشود.

 

البته گاهی های سیزن، یک فصل کامل را شامل نمی شود و ممکن است مثلا از ماه اردیبهشت تا تیر ماه در یک مقصد خاص، به عنوان های سیزن معرفی شود. سفر در طول فصل رونق گردشگری گاهی اوقات کمی چالش بر انگیز است؛ همانطور که شما دلتان می خواهد که در فصلی به مقصد مورد نظر سفر کنید که آب و هوای بهتری دارد، باقی مردم نیز همین تفکر را دارند.

 

high season

در این بین یک اصطلاح دیگری با نام شولدر سیزن وجود دارد که مربوط به روزهای معمولی میباشد.

شولدر سیزن | Shoulder Season

مسافرت درست قبل یا بعد از فصل های سیزن، می تواند یکی از بهترین زمان ها برای سفر باشد که به آن فصل معمولی یا شولدر سیزن می گویند. هوا به خوبی فصل های سیزن نیست، اما هنوز هم دلپذیر است و از آن طرف، گردشگران کمتری در مقصد شما هستند. شولدر سیزن فصل بین «های سیزن» و «لو سیزن» استدر این فصل بلیط لوازم حمل و نقل راحت تر پیدا می شود و همچنین قیمت کمتری نسبت به های سیزن خواهد داشت. بسیاری از گردشگران حرفه ای، این فصل را بهترین زمان برای مسافرت می‌دانند.

های سیزن
 

لو سیزن | Low Season

خب بعد از اینکه متوجه شدیم که های سیزن چیست باید به سراغ لو سیزن برویم: سفر در دوران لو سیزن به معنای آن است که شما کمترین قیمت ها و خلوت ترین جاذبه ها را تجربه خواهید کرد. لو سیزن یا آف سیزن (Off-Season)، به دلایل مختلفی زمانی است که گردشگران خیلی تمایل به مقصدی خاص نخواهند داشت؛ برخی از این دلایل عبارتند از:

  • آب و هوای نامطلوب: مثلا فصل های پر باران، سردی یا گرمی بیش از حد دما.
  • نبود خدمات کامل: مثلا امکان دارد که در فصل های سیزن در یک مقصد خاص، بازارهای محلی یا جشن های خاصی برگزار شود که در لو سیزن، شما آن ها را تجربه نخواهید کرد.

اما خب این فصل گردشگری، مزایای خاص خودش را نیز دارد:

  • بهترین عکس ها را می توانید تهیه کنید، زیرا تجمع مردم بسیار کم است.
  • نبودن تعطیلات رسمی و اینکه برخی از افراد نمی توانند به جز تعطیلات رسمی به مسافرت بروند.
  • در جاذبه های طبیعی، از فضایی بکر و بدون شلوغی بهره خواهید برد.
  • به خاطر کمتر بودن قیمت ها، ممکن است در پرواز به صورت رایگان ارتقا پیدا کرده و در کلاس بیزینس بنشینید.
  • امکان دارد که شما حتی در هتل نیز با قیمت کمتر، سوییت یا اتاق های دولوکس پیدا می شود.
کلمه‌های کلیدی: