افتخارات ملی بلغارستان چیست ؟

در جنوب شرقی اروپا در سواحل دریای سیاه کشوری واقع شده که به جمهوری بلغارستان معروف است. پایتخت این کشور که مردمش بیشتر بلغاری تبار و بقیه ترک و کولی هستند شهر صوفیه می‌باشد. این کشور سکولار عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی یعنی ناتو و نیز عضو اتحادیه اروپاست

بلغارستان کشوری نسبتا کوچک در منطقه پنینسولای بالکان است و تنها ۷ میلیون نفر جمعیت دارد. با این حال، شهرهای مختلف بلغارستان مثل صوفیه و وارنا از جمله مقاصد گردشگری محبوب و پرطرفدار هستند و سالانه میلیون ها مسافر از سرتاسر جهان به این کشور سفر می کنند. بلغارستان تاریخ و فرهنگی بسیار غنی دارد و مردم بلغار به هویت خود بسیار افتخار می کنند. در این میان اما برخی موارد و شخصیت ها وجود دارند که بلغاری بیش از هرچیز به آن ها افتخار می کنند و آن ها را مایه مباهات ملی خود می دانند.

ماست بلغاری

بله، ماست هم یکی از افتخارات ملی بلغارستان است. شاید بگویید که ماست در هرکشوری پیدا می شود و مختص یک کشور نیست. اما جالب است بدانید که دکتر استامن گریگوروف (Stamen Grigorov) دانشمندی که باکتری عامل تبدیل شیر به ماست را کشف کرد اهل بلغارستان بوده است. همین دلیل کافی است تا بلغاری ها ماست را یکی از افتخارات ملی خود بدانند و بسیار با تعصب و پرشور هم از این موضوع دفاع می کنند.

افتخارات ملی بلغارستان: ماست بلغاری

تیم ملی فوتبال بلغارستان

در جام جهانی ۱۹۹۴ تیم ملی فوتبال بلغارستان به مقام چهارم دست پیدا کرد و این موضوع از آن زمان به یکی از افتخارات ملی بلغارستان تبدیل شده است. نام بازیکنان فوتبال بلغاری، به ویژه Hristo Stoichkov در بین طرفداران فوتبال کاملا شناخته شده است.چندی پیش بازیکنانی مثل دیمیتار برباتوف (Dimitar Berbatov) و استیلیان پتروف (Stiliyan Petrov) که در تیم های معتبر انگلیسی بازی می کنند باردیگر نام بلغارستان را بر سر زبان ها انداختند.

تیم ملی فوتبال بلغارستان

تیم ملی والیبال بلغارستان

تیم والیبال بلغارستان یکی دیگر از تیم های ملی است که بارها برای بلغارستان افتخار آفرینی کرده است. تیم ملی والیبال یکی از افتخارات ملی بلغارستان محسوب می شود و مردم این کشور متعصبانه از این تیم طرفداری می کنند.

تیم ملی والیبال بلغارستان

گریگور دیمیتروف | Grigor Dimitrov

گریگور دیمیتروف موفق ترین و مشهورتری بازیکن تنیس بلغاری در دهه اخیر بوده است و یکی از افتخارات ملی بلغاری افتخارات ملی بلغارستان به شمار می رود. او در مسابقات مختلف با بازیکنان قدرتمندی مثل رافائل نادال و راجر فدرر بازی کرده است و نمایش بسیار موفقی از خود ارائه کرده است. در سال های اخیر رابطه عاطفی این بازیکن با یکی از خواننده های مشهور آمریکایی نام او را بیشتر بر سر زبان ها انداخته است.

گریگور دیمیتروف

الفبای سیریلیک | The Cyrillic Script

الفبای سیریلیک توسط کشورهای مختلفی مثل روسیه، مغولستان، صربستان و سایر کشورها استفاده می شود. اما این خط و نوشتار یکی از افتخارات ملی بلغارستان هم هست؛ چون در واقع خط سیریلیک توسط دو برادر بلغاری به نام های سیریل و متودیوس اختراع شده است. این دو برادر در فرهنگ بلغاری به عنوان اشخاص مهم و مقدس محسوب می شوند و هر ساله در ۲۴ می مراسمی برای تجلیل این دو شخصیت در بلغارستان برگزار می شود.

الفبای سیریلیک

وارنا ، مشهورترین شهر ساحلی بلغارستان

کشور بلغارستان در جنوب شرقی اروپا و در منطقه بالکان واقع شده است. این کشور از شمال با رومانی، از غرب با صربستان و مسیدونیا، از جنوب با ترکیه و یونان و از شرق با دریای سیاه همسایه است. قرارگیری در کنار دریای سیاه باعث حاصلخیزی و سرسبزی این منطقه اروپایی شده است و شهرهای ساحلی آن مثل وارنا مقصد گردشگران زیادی از سرتاسر دنیاست.

شهر ساحلی وارنا پس از صوفیه و پلودیوو سومین شهر بزرگ این کشور محسوب می شود و پایتخت تابستانی و دریایی بلغارستان هم نامیده می شود. هر ساله در فصل تابستان این شهر مرکز تفریحات ساحلی و آبی می شود و گردشگران زیادی برای سپری کردن تعطیلات به این شهر سفر می کنند. تورهای گردشگری که به مقصد بلغارستان و وارنا برگزار می شود طرفداران زیادی دارد و مسافران زیادی این منطقه زیبا و ساحلی را برای مقصد تابستانی خود انتخاب می کنند.

شهر ساحلی وارنا

روغن گل سرخ بلغاری

کشور بلغارستان بزرگ ترین تولید کننده روغن گل سرخ در جهان است و این روغن خوش عطر و بو یکی از بهترین سوغاتی های بلغارستان نیز محسوب می شود. دره گل سرخ در بلغارستان بهترین مکان برای تماشای مراحل روغن گیری از گل های سرخ است. اوایل تابستان جشنواره ای به نام گل سرخ در این منطقه برگزار می شود و گردشگران زیادی از کشورهای مختلف برای حضور در این جشنواره به بلغارستان سفر می کنند.

روغن گل سرخ یکی از افتخارات ملی بلغاری ها است و در محصولات مختلف مثل عطرسازی، تولید محصولات بهداشتی و آرایشی استفاده می شود. گلاب هم در کنار روغن گل سرخ به عنوان محصول فرعی تولید می شود و در سفر به بلغارستان می توانید چند شیشه روغن گل سرخ یا گلاب خریداری کنید.

روغن گل سرخ بلغاری

جان آتاناسوف، مخترع کامپیوتر

آخرین مورد از افتخارات ملی بلغارستان شخصی است که اولین کامپیوتر دیجیتال را اختراع کرده است. جان آتاناسوف (John Atanasov) فیزیکدان و مهندس آمریکایی-بلغاری است که در زمینه اختراع کامپیوتر پیشتاز بوده است و تکنولوژی های امروز به نوعی مدیون تلاش های اوست. به همین دلیل بلغاری ها به این دانشمند که اصل و نسبی بلغاری دارد بسیار افتخار می کنند و او را مایه مباهات ملی خود می دانند.

افتخارات ملی بلغارستان چیست

منبع: theculturetrip.com

 

کلمه‌های کلیدی: