شفق قطبی چیست ؟

شفق قطبی یا Aurora در تعاریف علمی اینطور آمده است که یکی از پدیده‌های جوی کرهٔ زمین است که از آن به عنوان پدیدهٔ ظهور نورهای رنگین و متحرک در آسمان شب است و معمولاً در عرض‌های نزدیک به دو قطب زمین که بر اثر برخورد ذرات باردارِ باد خورشیدی و یونیزه شدن مولکول‌های موجود در یون‌سپهر (یونوسفر) زمین به وجود می‌آید.

شفق قطبی

به این به پدیده طبیعی، نور قطب شمال هم گفته می شود که بیشتر در کشورهایی  مانند نروژ، کانادا، سوئد، فنلاند و… پدیدار می گردد. در این پدیده طبیعی خیره کننده نورهای رنگی یافت میگردد مانند صورتی، قرمز، سبز و آبی. البته رنگ آبی و سبز بیشتر یافت میگردد.

شفق قطبی امروزه تبدیل به یک جاذبه گردشگری شده است که طبیعت دوستان جهان برای دیدن این پدیده به کشورهای نوار شمالی کره زمین سفر میکنند. جالب است بدانید که شفق قطبی یکی از عجایب 7 گانه طبیعی جهان است.

شفق قطبی

دلیل علمی شفق‌های قطبی به این خاطر است که در نزدیکی قطب مغناطیسی شمالی ممکن است خیلی بالا باشد ولی در افق شمالی به صورت سبز بر افروخته و در صورت طلوع خورشید به صورت قرمز کمرنگ دیده می‌شوند.

شفق قطبی چه زمانی است ؟

زمان وقوع شفق قطبی در نیمه شمالی کره زمین از اواسط ماه‌ سپتامبر تا اواخر ماه اکتبر و همچنین از مارس تا آوریل بیشترین احتمال پدیدار شدن این پدیده طبیعی وجود دارد .

شفق قطبی

جالب است بدانید که فقط در قطب شمال و نوار شمالی کره زمین شفق قطبی نداریم بلکه در قطب جنوب نیز این پدیده اتفاق می‌افتد، فقط در جنوبی‌ترین عرض جغرافیایی قابل رویت است و گاهی اوقات در آمریکای جنوبی و کشور زیبای استرالیا شفق قطبی قابل مشاهده می‌شود.

شفق قطبی

نکته دیگر از این پدیده این است که دارای اشکال مختلفی است ، یعنی در هر ساعت تغییر کل میدهد.  اشکال این رنگ ها و وسعت این تصاویر به مقدار نور ساطع شده به آنها بستگی دارد. گاهی بسیار کم نور می باشند و گاهی همه جا را روشن میکنند.

شفق قطبی

تمام این گزارش مبنی بر دلایل علمی این پدیده بود اما در بین مردم هستند کسانی که هنوز هم اعتقاد دارند این پدیده روح انسان‌های خوبی است که پس از مرگ به منطقه‌ای از آسمان می‌رود و شفق قطبی را می سازد. عده ای دیگر نیز اعتقاد داشتند که این پدیده نتیجه توپ بازی ارواح در آسمان هاست و یا سرخ پوستان کانادایی میگفتن در این پدیده ارواح در آسمن میرقصند.

کلمه‌های کلیدی: