برج مراقبت فرودگاه چیست ؟

شاید برای شما هم بارها پیش آمده که برج هایی را در فرودگاه های جهان دیده اید به نام برج مراقبت ولی دقیقا نمی دانید چیست و چه کارایی دارد.

در این گزارش قصد داریم تا شما را معنای اصلی برج مراقبت آشنا کنیم.

برج مراقبت در معنای واقعی یعنی مراقبت پروازهای ورودی و خروجی كه براي جلوگيري از سوانح و ايجاد بستري مناسب و كارآمد براي حركت روان ترافيك هوايي، راهنمايي هاي لازم را به كليه پروازهای ورودی و خروجی ارائه مي‌‌دهد، حال تمام این ها در یک ساختمان بلند در فرودگاه انجام میگردد به نام برج مراقبت.

برج های مراقبت از صدمات و سوانج هوایی جلوگیری می کنند ، به هواپیماها با توجه به رادار کنترلی خود اجازه فرود و برخواست می دهند. در حقیقت کار را برای خلبانان آسان و هموار میکنند.

اگر به نظرتان در نگاه اول کار مسئولین، مهندسین و کارشناسان ترافییک هوایی مراقبت از پرواز آسان است ، سخت در اشتباه هستید چون تمام مسئولیت با این عزیزان است.

کارشناسان ترافیک هوایی در برج مراقبت وظیفه دارند امنیت پرواز هواپیماهای تجاری و خصوصی را تامین کنند. در صنعت هوایی این شغل از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا باید حرکت صدها و شاید هزاران هواپیما را در آسمان کنترل کنند و آن ها را در فاصله ایمنی از یکدیگر نگه دارند.

کا این کارشناسان زمانی سخت تر می شود که جو نامساعد است و در آسمان هییچ چیز قابل روئت نیست و فقط و فقط همه چیز بر روی رادار است و بس.

قسمت های مختلف برج مراقبت پرواز فرودگاه

برج مراقبت پرواز از قسمت های مختلفی تشکلی شده است که هرر کدام وظایف سنگینی بر عهده دارند از جمله :

مرکز  فرماندهی سیستم کنترل ترافیک هوایی (ATCSCC)

مراکز کنترل ترافیک مسیر پرواز (ARTCC)

ترمینال کنترل تقرب راداری

برج مراقبت پرواز (ATCT)

ایستگاه خدمات پرواز (FSS)

  منبع : science.howstuffworks.com

کلمه‌های کلیدی: