راه های نگهداری از چمدان خود در مسافرت

همراهان عزیز امروز هم مانند همیشه با ایلیاگشت همراه باشید تا درباره چمدان گفتگو کنیم. بدیهی است که نیازهای مربوط به چمدان شما بر اساس فعالیت، مقصد و سبک سفر متفاوت خواهد بود اما به ویژه اگر زیاد مسافرت می کنید، به چمدانی بسیار قوی و با دوام نیاز دارید. راهنماهای خرید چمدان مسافرتی زیادی در مجله های اینترنتی گوناگون وجود دارند که به شما می گویند که چه چمدان سخت چه نرم انتخاب کنید البته، مواد باکیفیتی که در ساخت چمدان شما به کار رفته اند در نهایت امر مهم تری است. با این حال باید بدانید که چمدان های موجود در بازار از جنس های مختلف ساخته شده اند و به این خاطر در نهایت مهم است که بدانید چگونه از آن ها مراقبت کنید تا طول عمر آن ها افزایش یابد و دیگر نیازی به تهیه ی مجدد چمدان نخواهید داشت.

نگهداری از چمدان خود در مسافرت

در این حالت کافی است تا شما چمدان خود را خالی کرده و جاروبرقی بکشید. به هر حال، وظیفه ی چمدان محافظت از محتویات داخلش است. چمدان ها معمولا به خاطر جنسی که دارند ممکن است که با تمیز کردن خراب شوند. به هر حال حساس نباشید و کمی گرد و غبار طبیعی است و اشکالی ندارد. اگر از اول چمدان نامرغوبی خریداری کرده اید و حالا همه جایش پاره شده و یا این که زیپ آن گیر کرده است، بهتر است به فکر یک چمدان جدید باشید.

اما اگر به هر حال در راستای نگهداری از چمدان در سفر خواستید تا چمدانتان را به هر ترتیبی تمیز کنید، چمدان خود را در ابتدا کاملا خالی کنید. سپس هر چیز باقی مانده و اضافه ای از جمله لنگه های جوراب، برنامه ی باطله ی سفر، دستمال کاغذی ها، خلاصه همه چیزی که داخل چمدان مانده بوده است را بیرون بریزید. بر چسب های سفر که معمولا کاربردشان برای شناسایی شما و یا شرکت های هواپیمایی است که با ان پرواز کرده اید را هم بکنید ،لازمشان ندارید به هر حال. در این رابطه بگذارید تا یک نکته ی مهم را به شما گوشزد نماییم؛ شما در هر صورت قرار نیست که به هر جایی که می روید، سفر قبلی تان را هم به هر کسی که چمدان شما را می بیند اعلام کنید.

برای تمیز کردن و پاک کردن چمدان خود نیز می توانید از چند روش استفاده کنید. شما می توانید ابتدا گردگیری کنید و یا با یک برس خشک، گرد و غبار روی چمدان را پاک کنید و سپس با برس جارو برقی، آن را جارو کنید.

نگهداری از چمدان خود در مسافرت

فراموش نکنید که داخل جیب های چمدان را هم جارو بکشید. یادتان باشد که اول جیب ها را کامل بگردید تا مبادا گوشواره یا وسیله ای در آنجا باشد. توجه داشته باشید که به هر حال شما و چمدان هایتان که از وسط گل و لای رد نشده اید و همان مقدار کثیفی که در چمدان شما به جای مانده است برایتان درس خوبی است تا دفعه ی بعد بیشتر مراقب بهداشت و تمیزی چمدان خود باشید. اما با این حال اگر کثیفی چمدانتان زیاد بود، در قدم بعدی خود بخش کوچکی از آن را خیس کنید.

یک پارچه ی مرطوب را به همراه کمی صابون و پاک کننده، به آرامی به قسمت کوچکی از چمدان بمالید تا تست کنید ببینید که چمدان نسبت به شستشو و مواد شوینده چگونه عکس العملی نشان می دهد. در نهایت اگر مشکلی پیش نیامد، بقیه ی قسمت های چمدان و ساک خود را نیز شروع به پاک کردن نمایید. شما می توانید تا دستمال را در صورت نیاز عوض کنید. اگر قسمتی از چمدان شما در طی مراحل شستشو و نگهداری از چمدان در سفر شما صابونی و یا کفی مانده، حتما با قسمت مرطوب دستمال آن را پاک کنید.

نگهداری از چمدان خود در مسافرت

پیشنهاد می کنیم که در قدم اول حتما قسمت کوچکی از چمدانتان را در قسمت های زیرین که مشخص هم نباشند، امتحان کنید تا مبادا وضعیت چمدان شما از این که هست خراب تر شود و سپس باقی مانده ی آن را با دستمال مرطوب پاک کنید. با یک پاک کننده ی ملایم، با دست بشویید. اگر کیف شما از پارچه ی نرم ساخته شده است یا این که حتی مطمئن هستید که آب آن را خراب نمی کند، آن را داخل آب سرد کرده و مقداری شوینده یا حتی شامپو بر روی آن بریزید. سپس چمدان خود را در داخل آب بچرخانید، مجددا درون آب کرده و سپس بیرون بکشید.

نگهداری از چمدان خود در مسافرت

سپس چمدان خود را آب کشیده و بگذارید تا خشک شود. یادتان باشد که خیس کردن چمدان، اغلب آن را خراب می کند. در واقع آب باعث می شود که مقوای چمدان مچاله شود و حتی لایه ی ضد آب آن نیز ممکن است پاره شود. پس اگر واقعاً لازم است، چمدان خود را بشویید. قبل از این که چمدان خود را کنار بگذارید اجازه دهید تا کاملاً خشک شود و مجددا داخل آن را تمیز کنید.

اگر داخل چمدان پلاستیکی است، با یک دستمال مرطوب آن را پاک کنید و توجه داشته باشید که دستمالی که برای پاک کردن داخل ان استفاده می کنید، برای پاک کردن بیرون آن استفاده نکنید. اگر لازم بود از پاک کننده هم استفاده کنید. اگر جنس چمدانتان پارچه ای است، جاروبرقی کشیده و با دستمال آن را خشک و پاک کنید.

نگهداری از چمدان خود در مسافرت

چمدان و همه ی جیب هایش را باز کنید تا چند روزی قبل از استفاده هوا بخورد. به این گونه دیگر لباس های شما بوی چمدان نمی گیرد. چمدان را در جای مناسب نگه دارید. بهتر است آن را داخل کمد یا زیر تخت نگه دارید. چمدانتان را در هر جایی که نگه می دارید، بر روی آن کاور بکشید تا گرد و خاک نگیرد. پیشنهاد می کنیم که اگر خواستید می توانید داخل آن کاغذ معطر یا قالب صابون قرار دهید تا خوشبو بماند.

شما حتی می توانید تا در داخل چمدان خود تکه هایی از سدر قرار دهید. در واقع می توانید سدر را داخل پارچه یا یک جوراب قرار دهید. سدر بوی ملایم و مطبوعی دارد که باعث دفع حشرات نیز می شود. اگر هم که می خواهید در داخل چمدانتان هیچ نوع بوی نگیرد، شما می توانید تا در داخل چمدان خود ذغال قرار داده یا با روزنامه ی سیاه سفید آن را بپوشانید تا رطوبت و بو را جذب خود کند.

کلمه‌های کلیدی: