به تماشای هنر آلمان مینشینیم در کلیسای جامع کلن

کلن با بیش از یک میلیون جمعیت چهارمین شهر بزرگ در آلمان است. کلن در جنگ جهانی دوم صدمات بسیاری دید ، ‏به همین جهت شهری مدرن و جدید است. با این وجود هنوز می توان گذشته و تاریخ غنی کلن را در پس این شهر مدرن ‏مشاهده کرد. این شهر که در کنار رود راین واقع شده است یکی از پربازدیدترین مقاصد گردشگری در آلمان نیز می باشد.

به تماشای هنر آلمان مینشینیم در کلیسای جامع کلن

درباره کلیسای جامع

کلیسای جامع ، کلیسای رومی کاتولیک است که در شهر کلن آلمان قرار دارد. این کلیسا بنایی معروف از معماری گوتیک است و در سال ۱۹۹۶ در لیست میراث جهانی یونسکو قرار گرفته است. کلیسای جامع پربازدید ترین جاذبه گردشگری در آلمان است و هر روز به طور متوسط ۲۰ هزار نفر از آن بازدید می کنند. این کلیسا با ارتفاع ۱۵۷ متر، در حال حاضر بلندترین کلیسای دو مناره جهان است. ساخت این بنا در سال ۱۲۴۸ آغاز و در سال ۱۴۷۳ در حالی که هنوز کامل نشده بود متوقف گشت. در قرن نوزدهم دوباره کار ساخت بنا  با نقشه اصلی آغاز شد و در سال ۱۸۸۰ به صورت کلیسایی کامل افتتاح گردید. این کلیسا بزرگ ترین کلیسای گوتیک در اروپای شمالی است و دومین مناره های بلند جهان را دارد.  برج های این دو مناره بلند به کلیسا ظاهری داده است که انگار بلندترین کلیسای جهان است.

به تماشای هنر آلمان مینشینیم در کلیسای جامع کلن

به تماشای هنر آلمان مینشینیم در کلیسای جامع کلن

ساختمان اصلی کلیسای جامع کلن، ۱۴۴۶ متر طول و ۶۸ متر عرض دارد. نمای جلویی، دو برج باشکوه ۱۵۷ متری دارد و در اطراف آن با ستون های قوس دار، نقاشی ها و مجسمه های زیبا تزئین شده است. در بین سال های ۱۳۷۰ تا ۱۳۸۰ دروازه ای در این کلیسا به نام ووردی پیتر ساخته شد که قدیمی ترین دروازه این کلیسا می باشد. مثل بیشتر کلیساهایی که به شیوه معماری گوتیک ساخته شده اند نمای کلی این کلیسا هم به شکل صلیب است. هر سمت آن دو راهرو دارد که یکی از بزرگ ترین خزانه های دنیا در آن ها قرار دارد. پنجره های بزرگ این کلیسا نمایی دیدنی به معماری آن داده اند و عبور نور از آن ها بر عظمت و شکوه این کلیسا می افزاید. این پنجره ها با شیشه های رنگی خود در جای جای این کلیسا قرار دارند. همه افراد می توانند به صورت رایگان از این کلیسا بازدید کنند اما برای بالا رفتن از برج های آن باید هزینه ورودی پرداخت کنید. در بالای این برج ها می توانید نمایی زیبا از شهر کلن را ببینید.

به تماشای هنر آلمان مینشینیم در کلیسای جامع کلن

جاذبه های دیدنی داخل کلیسای جامع

از آثار دیدنی داخل این کلیسا مقبره ای زیبا است که با طلا، نقره جات و جواهرات ساخته شده و روی آن سه تاج طلا قرار گرفته است. مردم بر این باور هستند که این مقبره متعلق به کسی است که با حضرت عیسی ملاقلت داشته و از پیروان او بوده است.

به تماشای هنر آلمان مینشینیم در کلیسای جامع کلن

صلیب گیرو که ۹۰۰ سال بعد از ولادت حضرت عیسی درست شده در داخل این کلیسا قرار دارد این صلیب قدیمی ترین نماد مسیحیت در اروپای شمالی است. از آثار هنری با ارزش،  نقاشی اسقف اعظم کلن است که در سال ۱۴۴۲ کشیده شده و در داخل این کلیسا نگهداری می شود. مجسمه چوبی حضرت مریم که ساخت آن به اواخر قرن سیزدهم برمی گردد و مجسمه دیگر حضرت مریم و فرزندش که به سبک باروک درست شده و با طلا و جواهرات تزئین شده از آثاری هستند که چشم ها را خیره می کنند.

منبع : www.koelner-dom.de

کلمه‌های کلیدی: