پارک وندل ، پارک عشاق آمستردام

پارک وندل Vondelpark  را امروز در ایلیاگشت مورد بررسی قرار خواهیم داد . پارک ها همیشه از محبوب ترین جاذبه های گردشگری اند و همه ی شهرهای توریستی دنیا معمولا یک پارک بزرگ و البته معروف دارند که گردشگران زیادی از آن ها دیدن می کنند. آمستردام، پایتخت هلند هم از این قضیه مستثنی نیست، پارک وندل بزرگ ترین پارک شهری آمستردام و مطمئنا معروف ترین پارک هلند است، آنقدر معروف که هر سال میزبان حدود ۱۰ میلیون نفر است.

پارک وندل

پارک وندل (Vondelpark) در جنوب میدان لیدسپلین (Leidseplein) و در نزدیکی موزه ی ونگوگ قرار دارد و به غیر از گردشگران خیلی از مردم آمستردام هم عاشق آن هستند. ورودی این پارک دقیقا در پشت میدان لیدسپلین قرار گرفته و دسترسی راحتی دارد پس با رفتن به این شهر هیچ بهانه ای برای نرفتن به این پارک وجود ندارد!

پارک وندل

با رفتن به این پارک افراد زیادی را می بینید که برای پیاده روی، دویدن، اسکیت، دوچرخه بازی، گوش دادن به موسیقی، لذت بردن از یک روز آفتابی و یا فقط لم دادن و استراحت بر روی چمن ها این پارک را انتخاب کرده اند. در این پارک یک آمفی تئاتر مخصوص برگزاری رویدادهای فرهنگی است و در فصل تابستان کنسرت های رایگان زیادی در آن برگزار می شود و می توانید بدون اینکه پولی خرج کنید به تماشای این برنامه ها بنشینید.

پارک وندل

اینجا پارکی خارق العاده و بزرگ است، می توانید در یک روز عادی با دوچرخه سری به آن بزنید و غرق طبیعت و فضای سبز و در عین حال جاذبه هایش شوید. البته می توانید همراه با تورهای دوچرخه سواری به این پارک بروید در این صورت راهنمای تور شما را با تاریخچه ی آن آشنا می کند و همه ی قسمت های پارک را به شما نشان می دهد. با قدم زدن در این پارک و استشمام عطر گل ها خستگی تان حسابی در می رود و انرژی زیادی پیدا می کنید. در قسمتی از این پارک یک باغ گل رز هست که زیبایی و جلوه ی خاصی را برای پارک به وجود آورده و عطر گل ها خیلی ها را ناخداگاه به این سمت از پارک می کشانند. در ادامه توضیح می دهیم که این پارک کاملا به سبک انگلیسی ساخته شده و مسیرهای کوچک، بوته ها، حوضچه های رومانتیک و پل هایی که بر روی آن ها کشیده شده به خوبی سبک انگلیسی آن را نشان می دهد.

پارک وندل

این پارک با حدود ۱۵۰ سال قدمت درختان کهنسال زیادی دارد که فضای سبز رویایی و چشمگیری را به وجود آورده اند. اینجا جایی عالی برای تماشای پرندگان هم هست پرندگانی مثل اردک، جغد، لک لک، حواصیل آبی بزرگ و تعداد زیادی از پرندگان کوچک طبیعت این پارک را دلنشین تر و جذاب تر کرده اند.

پارک وندل

حتی اگر برای گشت و گذار در پارک با خودتان خوراکی کافی نبرید می توانید روی کافه ها و غدذاخوری های زیادی که در این پارک هست حساب کنید. این پارک با دیگر پارک های آمستردام تفاوت چندانی ندارد فقط این که در مرکز شهر قرار گرفته و دسترسی به آن راحت است. همین که دمای هوا کمی بالا می رود اینجا تبدیل به بهشتی برای گذراندن عصرهای گرم می شود.

این پارک مستطیلی شکل دو مسیر دوچرخه سواری در دو طرفش دارد که افراد زیادی را در آنجا در حال دوچرخه سواری می بینید. برای خیلی از ساکنان آمستردام دوچرخه سواری در این مسیرها و تماشای طبیعت سرسبز درختان و گل ها از تفریحات روزانه است.

پارک وندل

در بخش شمال غربی این پارک یک آلاچیق بزرگ هست که در قرن ۱۹ ساخته شده و از سال ۱۹۷۵ تا ۲۰۱۱ محل برگزاری موزه ی فیلم بود اما این موزه امروز به ساختمانی در شال شهر انتقال پیدا کرده است. خیلی از عمارت هایی که در خیابان منتهی به این پارک بودند این روزها تبدیل به هتل و هاستل شده اند، می توانید یکی از این هتل ها را برای اقامت انتخاب کنید و چند روزی را شبیه ثروتمندان قرن ۱۹ آمستردام زندگی کنید.

تاریخچه پارک وندل

حدود ۱۵۰ سال قبل گروهی از شهروندان آمستردام جای خالی یک پارک بزرگ و سرسبز را در شهر احساس می کردند برای همین در سال ۱۸۶۴ دست به کار شدند و انجمنی را تشکیل دادند تا بتوانند یک همچین پارکی را تاسیس کنند. وظیفه ی اصلی این انجمن جمع آوری پول لازم برای ساخت این پارک بود و خیلی زود هم پول کافی برای ساخت ۸ هکتار از این پارک به دست آمد. معمار زوچر مامور شد تا طراحی این پارک را به سبک پارک های انگلیس انجمام دهد. .

پارک وندل

این معمار که در پاریس و رم آموزش دیده بود متخصص ساخت حوضچه ها و پیاده روهایی بود که طبیعت را به زیباترین حالت ممکن نشان می دهند. این پارک در سال ۱۸۶۵ به روی عموم باز شد اما نه به این نامی که امروز می شناسیم! اسم وندل در سال ۱۸۶۷ بر روی این پارک گذاشته شد و این تغییر نام مصادف بود با زمانی که مجسمه وندل، شاعر معروف هلند به پارک آورده شد. این مجسمه امروز یکی از مهمترین جاذبه های این پارک استو گردشگران زیادی در کنار آن عکس های یادگاری می اندازند.  بعدها پول بیشتری برای این پارک جمع آوری شد و تا سال ۱۸۷۷ وسعت پارک به ۴۵ هکتار رسید.

پارک وندل

در آن زمان این پارک در قسمت  های کناری شهر آمستردام بود اما امروز با بزرگ تر شدن شهر، در نواحی مرکزی آمستردام قرار گرفته است. زوچر برای پارک یک جزیره ی کوچکی ساخت که کنسرت های موسیقی بر روی آن اجرا می شد. این پارک هر ۳۰ سال یک بار نوسازی کلی می شود چون سطح پارک به طور دائم در حال نشست است و اگر این نوسازی ها نباشد آب همه ی پارک را فرا می گیرد!

 

کلمه‌های کلیدی: