به دیدار حیوانات بومی برزیل میرویم

برزیل وسیع ترین کشور امریکای جنوبی می باشد و در میان وسیع ترین کشورهای جهان مقام پنجم را دارد. برزیل منطقه وسیعی را بین مرکز آمریکای جنوبی و اقیانوس اطلس در برمی گیرد و با کشورهای اروگوئه، آرژانتین، پاراگوئه، بولیوی، پرو، کلمبیا، ونزوئلا، سورینام و گویان فرانسه همسایه است. برزیل کشوری پهناور با پوشش گیاهی انبوه است که موجب شده یکی از بهترین مکان ها برای تماشای حیات وحش باشد. هنگامی که صحبت از تماشای حیات وحش می شود اولین گزینه ای که در ذهن افراد می آید جنگل های آمازون است، محلی که می توان در آن نادرترین گونه های موجود از جانوران و گیاهان را تماشا کرد با این حال تماشای حیوانات بومی برزیل به این منطقه محدود نمی شود و در پارک های محلی و نوارهای ساحلی این کشور می توان به تماشای تنوع زیستی موجودات پرداخت.

بونیتو | Bonito

استالاگمیت های آب های زیرزمینی، رودخانه های شفاف و تنوع زیستی باور نکردنی، برخی از منابع طبیعی فریبنده بونیتو هستند که برخی از بهترین نمونه های منابع آب شیرین کشور برزیل نیز در این ناحیه قرار گرفته اند. غواصی در میان این آب ها بهترین فرصت برای نزدیک شدن و تماشای از نزدیک با بیش از ۲۵۰ گونه مختلف ماهی است که از حیوانات بومی برزیل به شمار می آیند، از جمله مشهورترین آن ها نوعی ماهی پهن و برقی است که زیبایی حیرت انگیزی دارد. Buraco das Araras، یک حفره ماسه سنگی بزرگ ایجاد شده توسط سقوط تخته سنگ تبدیل به خانه دسته های عظیم پرندگان شده است که یکی از آن ها طوطی دم بلند بومی آمریکایی جنوبی است که سر و صدای زیادی به راه می اندازد و با منقار خود سوراخ های بلندی را در چوب ها ایجاد می کند.

حیوانات بومی برزیل

جالاپائو | Jalapão

تپه های نارنجی، صخره های عظیم و رودخانه های خروشان طبیعت جالاپائو، منطقه ای در ایالات Tocantins را شکل داده است. این منطقه ممکن است در نگاه اول بسیار خشک و بی ثمر به نظر برسد اما اشتباه نکنید حتی در چنین جایی هم حیواناتی که انعطاف پذیری بالایی دارند نفوذ کرده اند و در آن زندگی می کنند. از جمله حیوانات بومی برزیل که در جالاپائو زندگی می کنند، طوطی دم بلند امریکای جنوبی، توکان و شترمره امریکایی جنوبی که پایش یه انگشت دارد بزرگ ترین پرندگانی هستند که در این منطقه زندگی می کنند. از دیگر حیوانات بومی برزیل ساکن این منطقه می توان به پلنگ،  کاپی بارا (یکی از بزرگترین جوندگان جهان)، خوک خرطوم دار، میمون ها و گرگ ها به عنوان بزرگ ترین پستانداران اشاره کرد. اگر تصمیم به گردش در این منطقه گرفتید گوشتان را تیز کنید و مراقب باشید که مارهای زندگی به شما نزدیک نشوند. اگر خوش شانس باشید و چشمان تیزبینی داشته باشید می توانید آفتاب پرست های پنهان شده در طبیعت را نیز مشاهده کنید.

حیوانات بومی برزیل

پارک ملی اماس | Emas National Park

پارک ملی اماس یکی از از مناطق به ثبت رسیده در میراث جهانی یونسکو است که در استان های Goais و Mato Grosso do Sul قرار دارد. این یک زیستگاه کلیدی از اکوسیستم Cerrado است، یکی از قدیمی ترین و متنوع ترین محیط های گرمسیری جهان که مشخصه اصلی آن مناطق بی درخت ساوانا و خانه های بزرگ موریانه ها هستند. این منطقه غنی از حیات وحش و حیوانات بومی برزیل است که در آن مورچه خوار های غول پیکر، گله های گرگ ها، گورکن های عظیم الجثه و پرندگان بومی منطقه زندگی می کنند، علاوه بر آن دسته های کوچک پلنگ بین ده تا دوازده تایی نیز در این ناحیه دیده می شوند. از دیگر پستانداران بزرگ یوزپلنگ های درنده آمریکایی، پلنگ راه راه آمریکایی، گرازهای بومی، گوزن های قرمز و خاکستری، خوک خرطوم دار برزیلی، گوزن های باتلاق، میمون های سرخ مایل به قرمز و سیاه و سفید اشاره کرد.

حیوانات بومی برزیل

فرناندو د نورونها | Fernando De Noronha

مجمع الجزایر فرناندو د نورونها یکی از مکان هایی است حیوانات بومی برزیل در آن زندگی می کنند. این محل را می توان شبیه ترین محل به بهشت در روی کره زمین دانست این محوطه آتشفشانی یک پارک ملی حفاظت شده آبی محسوب می شود. آب های شور و جمعیت بالای حیواناتی که در آن زندگی می کنند یکی از بهترین مناطق برای غواصی و شیرجه زدن در برزیل می باشند. دراین منطقه لاک پشت های دریایی، ماهی های گرمسیری، دلفین ها و کوسه های سر سخت دیده می شوند.

حیوانات بومی برزیل

جنگل های بارانی آمازون | Amazon Rainforest

محلی که بسیاری از مستندات و تصاویری که از حیات وحش مشاهده می کنیم در آن گرفته شده اند. جنگل های بارانی آمازون که یکی از مهم ترین اکوسیستم های موجود در جهان است، که تراکم پوشش گیاهی بالا در آن موجب شده زندگی جانوران و گیاهان زیادی به این محیط وابسته باشد. بیش از ۲۰۰۰ گونه مختلف جانوری در میان این جنگل های انبوه و رودخانه های آن زندگی می کنند. هر قسمتی از جنگل محل گونه های خاصی از حیوانات بومی برزیل است از جمله دلفین های صورتی، شیرهای طلایی، گونه های خاصی از میمون و تنبل که در سایه بان های بالای درختان بلند به آهستگی حرکت می کند. ازجمله سایر حیواناتی که در آمازون زندگی می کنند شامل پلنگ خالدار امریکایی، طوطی دم بلند آمریکای جنوبی، مارهای آناکوندا، گونه های مختلف میمون و چندین گونه غورباقه تیره سمی می شود.

حیوانات بومی برزیل

پانتانال | Pantanal

تالاب پانتانال پهنه ‌ای به مساحت تقریبی ۱۵۰۰۰۰ کیلومتر مربع را می‌ پوشاند. در این تالاب اکوسیستم ‌های گوناگونی با ویژگی‌ های آب ‌شناسی، زمین‌ شناسی و بوم ‌شناسی مشخص وجود دارد. حدود ۸۰ درصد از دشت‌ های سیلابی پانتانال در فصل ‌های بارانی به زیر آب می‌ رود که باعث تغذیه مجموعه گیاهان آبزی و تنوع زیستی و گونه‌ های حیوانات بومی برزیل در این منطقه می‌شود. در این تالاب، رودخانه های غول پیکر، مارهای مختلف، گرگ های وحشی و هر چیزی که عضو اصیل یک طبیعت وحشی است را، می بینیم. واقعا سکونت در این تالاب جایز نیست. فکرش را بکنید، شما در صورت اقامت در این تالاب، با یک پلنگ وحشی و بزرگ ، به صورت موقت همسایه خواهید شد. اما اگر بخواهیم صادق باشیم، اگر از این همسایگی جان سالم به در ببرید، تجربه ای فوق العاده خواهد بود.

حیوانات بومی برزیل

منبعtheculturetrip.com

 

کلمه‌های کلیدی: