در سفر به بوداپست حتما به تپه گلرت بروید

شهر بوداپست بزرگترین شهر و پایتخت کشور مجارستان است. این شهر مرکز فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و صنعتی مجارستان است. در کشور مجارستان تپه گلرت بوداپست مشرف به رودخانه دانوب می باشد که تاریخی بلند را از سر گذرانده است، یکی از بناهایی که بر روی این تپه ساخته شده قلعه سیتادلا (Citadella) می باشد، یک دژ قرن نوزدهمی که به سکوی تماشا تبدیل شده و زیباترین چشم اندازها را از رودخانه دانوب دارد.

تپه ها با آب و هوای عالی، چشم اندازها و جاذبه هایی که دارند می توانند گردشی چند ساعته و لذتبخش را برایتان بسازند، تپه گلرت در بوداپست هم از دیدنی ترین تفرجگاه های شهر است می توانید از این تپه بالا بروید و به غیر از دیدن نمای شهر از بالا، جاذبه های تاریخی زیادی را ببینید.

مجسمه آزادی در تپه گلرت بوداپست

دلیل نامگذاری تپه گلرت بوداپست

علت اینکه اسم این تپه را گلرت (Gellert) گذاشتند این است که اسقف اعظم گلرت در درگیری های سال ۱۰۴۶ از این تپه به پایین پرت شد. پادشاه «سنت استفان» از این اسقف اعظم دعوت کرده بود تا به بوداپست برود و مردم این شهر را مسیحی کند اما برخی از مخالفان او را درون بشکه ای از بالای تپه به رودخانه دانوب پرت کردند. مجسمه او که رو به پل الیزابت ساخته شده از خیلی از نقاط ناحیه «پست» دیده می شود.

شاید مهمترین جاذبه روی این تپه قلعه گلرت که بعد از شکست جنگ استقلال مجارستان در سال ۱۸۴۹  توسط دودمان هابسبورگ ساخته شده است. موقعیت مکانی خوب قلعه طوری بود که می توانست در مواقع شورش و طغیان های احتمالی در آینده هر دو منطقه مهم شهر را تحت نظر داشته باشد.

جابه های تپه گلرت

پیشینه تپه گلرت بوداپست

در قرن هجدهم، دامنه های تپه گلرت پوشیده از جنگل های سرسبز بود اما در  قرن نوزدهم، موقعیت مکانی خوب این تپه کشف و برای ساخت قلعه ای نظامی در نظر گرفته شد. این قلعه در اواخر قرن نوزدهم توسط اتریشی ها، یا به عبارتی توسط کارگران مجارستانی ساخته شد و جرقه ساخت آن بعد از قیام سال ۱۸۴۸ زده شد، در آن زمان جنگجویان آزادی خواه مجارستان به مدت دو سال موفق به شورش در برابر اتریشی ها شدند.

پس از این تلاش ناموفق، بسیاری از آنها اعدام و زندانی شدند و امپراطور تصمیم گرفت تا برای نظارت بیشتر شهر، قلعه ای بر روی تپه گلرت درست کند. این قلعه تا سال ۱۸۹۷ دست اتریشی ها بود و دو سال بعد مردم تصمیم گرفتند تا دیواره های این قلعه را که نمادی از ظلم اتریشی ها بود نابود کنند. با این حال بیشتر قسمت های این قلعه سالم ماند و بعدها توسط نازی ها و شوروی مورد استفاده قرار گرفت.

همانطور که در بالا گفته شد، دامنه های تپه گلرت پر از باغ های میوه شده بود. تپه گلرت در جنگ جهانی دوم و همینطور در هنگام انقلاب مجارستان در سال ۱۹۵۶ مکان مهم و نظامی شهر به حساب می آمد. مجسمه آزادی مجارستان در بالای این تپه قرار دارد و از بیشتر نقاط شهر دیده می شود. امروز منطقه های مسکونی، خانه های شخصی و سفارتخانه های زیادی در کناره خیابان های اطراف تپه دیده می شود که رونق آن ها همه به خاطر وجود این تپه است .

از سال ۱۹۸۷ تا به حال تپه گلرت به عنوان بخشی از کناره های رود دانوب در لیست میراث جهانی یونسکو قرار دارد. در دامنه های این تپه میدانی به اسم میدان گلرت هست که در اطراف آن هتل گلرت و استخر گلرت به چشم می خورد. آب  این استخر که دقیقا در کنار هتل قرار دارد از چشمه های آب گرمی که از این تپه سرچشمه می گیرند تامین می شود.

مجسمه یاد بود سنت گلرت روی تپه گلرت بوداپست

جاذبه های گردشگری تپه گلرت

یکی از جاذبه های بوداپست تپه گلرت است تپه ای مشرف به شهر که در کنار رودخانه دانوب قرار دارد و با آب و هوای مطبوع و جاذبه هایش گردشگران زیادی را به سمت خود می کشاند. یکی از بناهایی که بر روی این تپه ساخته شده قلعه سیتادلا (Citadella) ست، یک دژ قرن نوزدهمی که به سکوی تماشا تبدیل شده و زیباترین چشم اندازها را از رودخانه دانوب دارد.

تپه گلرت بهترین چشم اندازهای پانورامایی از شهر را به تصویر می کشد و بهترین روش برای جهت یابی شهر است. از روی آن انگار که نقشه بوداپست در مقابل چشمانتان قرار دارد، می توانید ساختار شهر را کاملا ببینید و تفاوت بین دو ناحیه مهم بوداپست که یکی از آن ها کوهستانی و دیگری مسطح است و رود دانوب آن ها را از هم جدا کرده را به خوبی حس کنید. بر روی تپه در کنار چشم انداز خارق العاده، جاذبه های زیادی هم وجود دارد که ارزش تماشا دارند:

بنای یادبود سنت گلرت ( Gellért Monument)

همانطور که گفتیم مجسمه یابود اسقف اعظم بر روی این تپه است.

قلعه تاریخی شهر

این قلعه که زمانی یکی از مهمترین قسمت های نظامی شهر بود امروز به جاذبه گردشگری مهم شهر تبدیل شده است. درسته که این قلعه شگفت انگیز و استثنایی ست اما چیزی که آن را تا این حد محبوب کرده چشم اندازهای جذابش از شهر است اما همین مناظر و هوای تازه ارزش بالا رفتن و رسیدن به قلعه را دارد. قلعه سیتادل با ۲۲۰ متر طول، ۶۰ متر عرض و ۴ متر ارتفاع به شکل u ساخته شده و ۶۰ توپخانه دارد که کل بخش مسطح تپه گلرت را اشغال کرده اند.

در این قلعه همه جاذبه های دوست داشتنی بوداپست را می بینید: پل آزادی، پارلمان مجارستان، کلیسای سنت استفان، پل زنجیر و … . این قلعه در تمام طول سال یک منطقه توریستی است پس اگر می خواهید در آن لحظات آرام تری را بگذرانید شب به آنجا بروید چون در این زمان تعداد گردشگران بسیار کمتر است و می توانید عکس های شبانه زیبایی از شهر بیندازید.

مجسمه آزادی

 این مجسمه در بالای تپه قرار دارد و از آنجایی که تبدیل به نماد شهر شده هیچ وقت از روی تپه پایین آورده نشد.

غار تپه گلرت (Gellért Hill Cave)

یکی دیگر از جاذبه های خارق العاده تپه گلرت شبکه ای از غارهای اسرارآمیز است .اولین بار در دهه ۱۹۲۰ بود که یک ورودی برای این غارها ساخته شد تا مردم بتوانند به داخل غار بروند و از آن دیدن کنند. این غار در زمان جنگ جهانی دوم به عنوان کلیسا و بیمارستان مورد استفاده قرار می گرفت اما امروز همچنان یک کلیسا است و موقعیت منحصربفردش که در بالای تپه گلرت قرار گرفته باعث شده تا از جاذبه های گردشگری مورد علاقه گردشگران باشد.

محوطه بازی

تپه گلرت جای مخصوصی برای بازی بچه ها دارد که در آن سرسره های مختلفی در اندازه های مختلف هست. وقتی از مسیر اصلی در حال بالا رفتن به سمت قله تپه هستید این محوطه را نمی بینید اما تابلوهای چوبی جهت این زمین بازی را شخص کرده اند.

رودخانه دانوب در بوداپست

تفریحات تپه گلرت بوداپست

در ادامه گزارش در سفر به بوداپست حتما به تپه گلرت بروید ، در دامنه های شمالی تپه گلرت در گذشته کافه ها و مسافرخانه های زیادی بود که از اینجا منطقه معروف تفریحی به وجود آورده بود اما همه ساختمان هایی که دراین ناحیه وجود داشت به دلایل سلامت عمومی از بین رفتند. تنها بنایی که همچنان در اینجا وجود دارد خانه گوزن است که در اوایل قرن ۱۸ ساخته شد، در آن زمان کافه بود و امروز هم همچنان تابلوی کافه در بالای آن به چشم می خورد. در ماه های تابستان در این منطقه کنسرت های زیادی برگزار می شود که حال و هوای خاصی را به وجود می آوردند.

ویوی زیبای رودخانه انوب از تپه گلرت

مسیرهای رسیدن به تپه گلرت

برای رسیدن به دامنه های تپه گلرت باید از میدان گلرت حدود ۱۵ دقیقه پیاده روی کنید و برای رسیدن به میدان گلرت می توانید در میدان دیک (Deak square) سوار تراموای ۴۷ یا ۴۹ شوید و یا در ایستگاه قطار کلتی (Keleti Train Station) از اتوبوس شماره ۷ استفاده کنید. مسیر قلعه سیتادلا کاملا با تابلوهای بین المللی نشانه گذاری شده پس به راحتی می توانید آن را پیدا کنید. در داخل این قلعه یک کافه و رستوران هست که از ساعت ۵ عصر تا ۱۱ بازند و چشم انداز جذابی از شهر دارند.

منبع: visitbudapest.travel

 

کلمه‌های کلیدی: