جزیره ویس Vis در کرواسی

جزیره ویس Vis در کرواسی

کرواسی ، کشوری است که در شرق قاره‌ی اروپا، در منطقه‌ی بالکان قراردارد. این سرزمین، مملو از آثار تاریخی و طبیعی بسیاری است و امروزه به یکی از مقاصد اصلی گردشگری تبدیل شده است. با اینکه کرواسی بیش از ۷۰۰ جزیره دارد اما فقط ۴۷ تا از این جزیره ها قابل سکونت هستند. بدون شک خیلی ها جزیره ویس را یکی از بهترین جزیره های کرواسی می دانند، جزیره ای با سواحل رویایی و غذاهای دریایی تازه و خوشمزه که با اینکه تا حدود ۳۰ سال پیش ناشناخته بود اما امروز یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری کرواسی است.

جزیره ویس Vis

در میان جزایر کرواسی جزیره ویس حتی برای محلی ها هم اسرار آمیز است. ویس در دریای آدریاتیک در پشت جزایر هوار، براک و سولتا پنهان شده و نسبت به همه جزایر، فاصله بیشتری تا سواحل کرواسی دارد. این جزیره سال ها پایگاه نظامی ارتش یوگوسلاوی بود برای همین تا سال ۱۹۸۹ هیچ گردشگر خارجی ای نمی توانست به این جزیره راه پیدا کند.

جزیره ویس Vis

موقعیت خاص این جزیره باعث شده تا سال ها بکر و دست نخورده باقی بماند و در آن خبری از  رشد گردشگری نباشد اما بعد از استقلال کرواسی این جزیره کم کم روی گردشگران را به خود دید و تبدیل به یکی از محبوب ترین جاذبه های گردشگری کرواسی شد.

در گذشته شغل بیشتر اهالی این جزیره ماهی گیری و کشاورزی بود اما بدی آب و هوا باعث شد تا خیلی ها برای پیدا کردن شغل، حزیره را ترک کنند. با این حال، امروز شرایط فرق کرده است، خیلی از گردشگرانی که به دیدن این جزیره می روند چنان تحت تاثیر جذابیت های جزیره قرار می گیرند که برای همیشه در آن می مانند.

جزیره ویس Vis

این انزوا باعث شد که در این جزیره خبری از رشد و توسعه نباشد و همچنان زیبایی های طبیعی اش را حفظ کند. معماری جزیره کاملا به سبک خانه های اولیه ونیزی است، ساختمان های سنگی، قدیمی و جذاب که با سنگ های جزیره براک درست شده اند.

دسترسی به جزیره ویس

برای رفتن به جزیره ویس می توانید از قایق های شهر اسپلیت استفاده کنید. این قایق ها دو بار در روز به سمت جزیره ویس می روند و بعد از ۲ ساعت و نیم به این جزیره می رسند. جزیره فقط ۴ هتل دارد که از بین آن ها هتل «سان جیورجیو» از همه بهتر است. بیشتر گردشگرانی که به جزیره ویس می روند در آپارتمان های شهرهای ویس و کمیژا اقامت می کنند.

جزیره ویس Vis

اسپلیت دومین شهر بزرگ و بندری فوق‌العاده زیبا در کشور کرواسی است. این شهر تاریخی که در سواحل شرقی دریای آدریاتیک واقع شده، شهری منحصر به فرد از تلفیق سنت و مدرنیته است.

منبع: timeout.com

 

کلمه‌های کلیدی: