خیابان ویا لائتانا بارسلونا

خیابان ویا لائتانا بارسلونا | The Via Laietana

برنامه ریزی شهر و طراحی نماهای شهری به هیچ زمانی کاری آسان نبوده است، مخصوصا اگر بخواهیم در مورد خیابان ویا لائتانا بارسلونا صحبت کنیم. این محله بسیار وسیع بوده و یکی از مراکز و محله های پر طرفدار برای گردشگران و توریست هاست. بسیاری از جاذبه های شهر به همراه دو تا از خیابان های مشهور بارسلونا از میان این محله گذشته است و شما را به دیگر جاذبه های بارسلونا هدایت می نماید.

دلیل نامگذاری محله لائتانا بارسلونا به این نام به سال های بسیار قدیم باز می گردد. در گذشته این محله، محل زندگی قبیله آیبرین (the Iberian) بود و در نیتیجه این موضوع به آن، لایتانی (the Laietani) گفته می شود. هنگامی که امپراطوری روم وارد شبه جزیره بارسلونا شد، لشکر نظامیان خود را در این محل استقرار داد. در نتیجه این موضوع باعث شد تا محل شهر رومی ها بارسینو (Barcino) نامگذاری شود. در نتیجه این شهر رومی، قبیله لائتانی از خانه های خود دور رانده شدند. پس از گذشت ۲۰۰۰ سال، شهر بارسلونا گسترش پیدا کرد و کم کم خانه های قبیله لائتانی را در برگرفت و هم اکنون این شهر پس از گسترش ساخت و ساز و صنعت یکی از بهترین مقاصد گردشگری در جهان شده است. پس از انقلاب صنعتی، محله ویا لائتناتا بارسلونا به یکی از مهم ترین بخش های صنعتی شهر تبدیل شد.

این طراح موظف بود تا شهر را گسترش دهد و در پروژه های خود تصمیم گرفت تا با دو خیابان محله های قدیمی شهر را بریده و این دو خیابان را تا دریا گسترش دهد. به این صورت می توانست محله های شهری را که با گشترش شهرنشینی در قرن ۱۹ میلادی ساخته شده بودند را تنها با دو خیابان تا ساحل بارسلونا ادامه دهد و دسترسی ها را راحت تر نماید.

خیابان ویا لائتانا بارسلونا

یکی از این خیابان ها از میدان اورکوینائونا (Urquinaona square) شروع شده و در نهایت به میدان آنتونیو لوپز (Antonio López Square) ادامه پیدا می کرد. در نتیجه مسیر بسیار طولانی را طی می کرد و هر چند باعث پیشرفت شهر می شد اما مخالف های بسیاری نیز داشت. در حقیقت این خیابان که اکنون با نام ویا لائتانا باارسلونا معروف است، برای بسیاری از مردم آن زمان، همانند حمله و تجاوز رومیان به مردم لائتانی در گذشته بود و همان حس را به آن ها القا می نمود. شروع ساخت چنین خیابانی نیازمند تخریب خانه های بسیاری بود.

خانه هایی که در ابتدا با معضل خریدن خانه های بسیاری همراه بود. پس از آن نیز، یکی از مهم ترین مشکلات و سختی هایی که با آن روبرو شد را دید. بسیاری از ساختمان های میراث فرهنگی و تاریخی در این منطقه قرار داشتند. بسیاری از بناهای تاریخی مربوط به میانه قرن ۱۹ ام، در معرض خطر نابودی قرار گرفته بودند. این موضوع اداره میراث فرهنگی بارسلونا را هم درگیر کرده بود. چرا که بسیاری از معماران، باستان شناسان و مورخان با چنین طرحی مخالفت نمودند. با این حال، تمام این مخالفت ها کارساز نبود و پروژه علارغم این اعتصابات انجام شد.

خیابان ویا لائتانا بارسلونا

جاذبه هایی که ممکن است در ابتدا به چشم شما نیاید و نیاز به دقت بیشتری دارد. گشت وگذار در خیابان ویا لائتانا بارسلونا خود، به تنهایی می تواند دو روز زمان شما را در بارسلونا به خود اختصاص دهد. از ابتدای خیابان که به سمت دریا وارد شهر می شوید، ساختمان امور بازنشستگان (la Caixa de pensions) را خواهید دید. این ساختمان یکی از شاهکارهای هنر و سبک آرت نوو در معماری است که در ابتدا برای بانک کاتالان ساخته شد. در سمت راست شما، تئاتر تیوولی قرار گرفته است که یکی از پر بازدیدترین جاذبه های بارسلوناست. در اولین تقاطع کافیست که به سمت راست بروید تا به ساختمان تئاتر برسانید. همچنان که به مسیر خود ادامه می دهید، در سمت چپ اگر وارد خیابان فرعی پلاسا دو لوئیس میله شوید، می توانید به دیدن سالن موسیقی ملی کاتالانا (the Palau de la Música) بروید. ساختمان این سالن اپرا را به عنوان جواهر سبک آرت نوو می دانند.

خیابان ویا لائتانا بارسلونا

در ادامه می توانید قدیمی ترین ساختمان این خیابان را به سال های ۱۷۰۰ میلادی باز می گردد را تماشا کنید. نام این خانه را خانه ابریشم (the Casa de la seda) نامیده اند و تمام کارهای بافت ابریشم را در خود دارد. این ساختمان اداری تنها ساختمان اداری است که برای بازدید عموم د رسطح شهر باز است منتها باید تنها شنبه ها برای بازدید آن بروید.

خوشبختانه در روند ساخت بعضی از این خانه های تاریخی حفظ شدند. یک از این خانه ها، خانه دو لا سدا (Casa de la Seda) نام دارد که در خیابان لائتانا بارسلونا قرار گرفته است. بسیاری از خانه های تاریخی و زیبای دیگر، نابود شدند و دوباره در جای دیگری ساخته شدند . از نمونه این خانه ها می توان به کاسا پادلاس (Casa Padellas) اشاره کرد. این خانه هم اکنون مکانی است که موزه تاریخ بارسلونا در آن برگزار شده است. جدای از تمام مشکلاتی که گفته شد، ساخت خیابان ویا لائتانا بارسلونا بسیار اهمیت داشت. چرا که فقدان بهداشت در این محله ها بیداد می کرد و تبدیل به معظلی بزرگ شده بود. از طرفی شهر را با مبادلات و تجارت های دریایی مرتبط می ساخت.

نتیجه چنین تصمیمی در نهایت ساخته شدن خیابانی بسیار بزرگ با ساختمان های تاریخی و البته بسیار کاربردی در اطرافش شد. هم اکنون بسیاری از بناهای اداری و شرکت های بزرگ در خیابان ویا لائتانا بارسلونا قرار گرفته اند. همچنین از جاذبه های این خیابان می توان به ترکیب های عجیب و منحصر به فرد سبک ها خصوصا سبک های معماری در این خیابان اشاره کرد. می توانید ساختمان هایی که تحت تاثیر نئوکلاسیک وارد شده از فرانسه ساخته شده اند ببینید. همچنین مدرسه شیکاگو تا سبک و هنر آرت دکو در اینجا نمونه ای دارند. خصوصیات سبک آرت نوو نیز که گاهی مدرنیسم نیز نامیده می شود، در این خیابان دیده می شود.

هم اکنون خیابان ویا لائتانا بارسلونا دو ناحیه مهم شهر را به نام های ال بورن (El Born) و ال گوتیک (El Gotic) را از یکدیگر جدا نموده است. در کل ساخت این خیابان حدود ۴۰ سال یعنی چیزی در حدود نیم قرن به طول انجامید.

خیابان ویا لائتانا بارسلونا

پس از آن دوباره وارد خیابان ویا لائتانا بارسلونا شوید. اگر این خیابان را مستقیم ادامه دهید، در نهایت به خط ساحلی بارسلونا خواهید رسید. در نتیجه اگر قصد قدم زدن در ساحل بارسلونا را دارید یا می خواهید از جاذبه هایی که در خط ساحلی این شهر قرار گرفته اند، دیدن کنید، تنها کافیست که طول این خیابان را طی کنید. اگر از پیاده روی خسته شده اید و می خواهید زودتر به ساحل برسید، می توانید در همین خیابان، اتوبوس یا تاکسی سوار شوید تا مستقیم شما را به ساحل برسانند. با این حال، ما به شما پیشنهاد می دهیم که اگر هنوز توان پیاده روی دارید، این مسیر را پیاده طی کنید تا بتوانید نگاهی هم به گوشه و کنار خیابان و دیگر جاذبه های جذاب آن بیندازید.

خیابان ویا لائتانا بارسلونا

در ادامه می توانید قدیمی ترین ساختمان این خیابان را به سال های ۱۷۰۰ میلادی باز می گردد را تماشا کنید. نام این خانه را خانه ابریشم (the Casa de la seda) نامیده اند و تمام کارهای بافت ابریشم را در خود دارد. این ساختمان اداری تنها ساختمان اداری است که برای بازدید عموم د رسطح شهر باز است منتها باید تنها شنبه ها برای بازدید آن بروید.

در ادامه مسیرتان در خیابان ویا لائتانا بارسلونا می توانید به دیدن موزه تاریخ بارسلونا بروید. همچنین یکی از بناهای نئوکلاسیکی که در انتهای خیابان قرار گرفته است، ساختمان خدمات پستی بارسلوناست که بنای آن نشان دهنده پیشرفت و هدف اصلی ساخت خیابان ویا لائتانا بارسلونا را می رساند.

بناهای شاخص دیگری همانند کلیسای جامع در میان دیوار های رومی و کاخ های سلطنتی را در سمت راست خیابان خواهید دید. اگر اهل خرید هستید، به بازار سانتا کاترینا (Santa Caterina) بروید.

منبعbarcelonaguidebureau.com

 

کلمه‌های کلیدی: