صفر تا صد وسایل حمل و نقل در ارمنستان

صفر تا صد وسایل حمل و نقل در ارمنستان

پایتخت کشور ارمنستان و شهر محبوب ارمنیان جهان شهر «ایروان»  است که در کنار رود هرازدان و دامنه‌ی کوه آرارات قرار گرفته است. این شهر مرکز اداری، فرهنگی و صنعتی کشور ارمنستان است. یونسکو در سال ۲۰۱۲ این شهر را به عنوان پایتخت جهانی کتاب برگزید. جالب است بدانید این شهر عضو وابسته به شهرهای اروپا است.

مطمئنا در چنین شهری باید بدانید با چه وسیله به حمل و نقل بگردازید. در ادامه با ایلیاگشت هراه باشید. در سفر به هر مقصد جدید باید از هتل بیرون بروید و در سطح شهر گشت و گذار کنید اما برای رفت و آمد در شهر باید با حمل و نقل عمومی در آن شهر و قیمت ها آشنا باشید. در شهر شلوغی مثل ایروان گاهی وقت ها گردشگران نمی دانند که چجوری از شلوغی شهر فرار کنند و به دیگر قسمت ها بروند برای همین به اولین تاکسی پناه می برند اما این شهر اتوبوس ها و مینی بوس های زیادی دارد که رفت و آمد در شهر را راحت و ارزان کرده است و برای استفاده از آن ها فقط کافیست درباره حمل و نقل عمومی در ارمنستان بیشتر بدانید.

اول از همه باید بدانید که واحد پول ارمنستان درام است و در بهمن ۹۶ هر درام حدود ۷/۵ تومان است. اگر قصد پیاده روی در شهر را داشته باشید قسمت مرکزی شهر بافت فشرده ای دارد و به راحتی می توانید پیاده در آن گشت و گذار کنید. در هنگام از خیابان ردشدن حواستان باشد که فقط از جاهای مجاز بگذرید چون حدود ۲۲ هزار تومان جریمه دارد. در حاشیه مرکز شهر دره Hrazdan جای بسیار مناسبی برای لذت بردن از طبیعت و پیاده روی است.

متروسواری در ایروان

سیستم مترو در ایروان نسبتا مدرن و قابل اعتماد است و در اواخر دهه ۱۹۸۰ ساخته شده است. در ایروان مترو یکی از سریع ترین راه های رفت و آمد است و کرایه ارزانی هم دارد. برای رفت و آمد در شهر در اوج شلوغی و ترافیک می توانید کاملا روی مترو حساب کنید و با ۷۵۰ تومان بلیط آن را تهیه کنید. با اینکه متروی ایروان فقط دو خط و ۱۰ ایستگاه دارد اما خیلی ها در اوج ترافیک خودشان را به اولین ایستگاه مترو می رسانند. قطارهای مترو هر روز از ساعت ۶:۳۰ صبح تا ۱۱ شب کار می کنند و هر ۵ دقیقه یک بار سر ایستگاه هستند. مترو در بعضی از ایستگاه ها در زیر زمین نیست و بیشتر ایستگاه ها تزئیات زیبایی دارند که در آن ها از نمادهای ملی و معماری اواخر دوره شوروی استفاده شده است.

مینی بوس سواری در ایروان

در ایروان به مینی بوس، مارشروتکا می گویند و بیش از صدها مینی بوس برای مسیرهای درون شهری و برون شهری به سمت گرجستان یا قره باغ وجود دارد. در ایروان با ۱۰۰ درام (۷۵۰ تومان) می توانید سوار مینی بوس شوید البته این مینی بوس ها معمولا شلوغ هستند و در آن ها خبری از صندلی خالی نیست! هر وقت قصد پیاده شدن داشتید می توانید از کلمه kangnek استفاده کنید و یا خیلی ساده بگویید Stop!

حمل و نقل در ارمنستان

سواری با اتوبوس و اتوبوس برقی در ایروان

یکی از بهترین روش های رفت و آمد در ارمنستان استفاده از اتوبوس هاست. اتوبوس ها و مینی بوس از وسایل راحت و ارزان برای رفت و آمد در شهر هستند و آن ها را زیاد در سطح شهر می بینید. ایروان اتوبوس های زیادی دارد و در مقابل تعداد اتوبوس های برقی اش کم است؛ برای اتوبوس باید ۱۰۰ درام (۷۵۰تومان) و برای اتوبوس برقی باید ۵۰ درام (۳۷۵ تومان) کرایه بدهید. اتوبوس ها چندان شلوغ نیستند و زمان پرداخت کرایه در هنگام پیاده شدن است. بیشتر مردم ارمنستان به زبان روسی حرف می زنند اما این موضوع در اتوبوس سواری شما مشکلی ایجاد نمی کند چون اتوبوس ها فقط در ایستگاه توقف می کنند و در بین راه نمی ایستند.

حمل و نقل در ارمنستان

قطار سواری در ایروان

قطار با اینکه ارزان است اما گزینه راحت و مناسبی نیست و بیشتر به درد ماجراجویان می خورند. قطارهای شبانه ای که بین تفلیس و ایروان در رفت و آمد هستند از نظر راحتی نسبتا مناسبند.

حمل و نقل در ارمنستان

تاکسی سواری در ایروان

برای رفت و آمد سریع تر و راحت تر باید تاکسی بگیرید. کرایه تاکسی در ایروان و دیگر شهرهای ارمنستان خیلی ارزان است و  برای هر یک کیلومتر ۱۰۰ درام (۷۵۰ تومان) و حداقل ۶۰۰ درام (۴۵۰۰ تومان) است. تقریبا همه تاکسی هایی که بر روی آن ها اسم شرکت نوشته شده تاکسی متر دارند. برای تاکسی گرفتن فقط کافیست دستتان را دراز کنید و در هوا تکان دهید در این صورت اگر تاکسی ها مسافر نداشته باشند می ایستند. تاکسی هایی که هیچ آرم و یا لوگویی ندارند معمولا گران تر حساب می کنند و بیشتر هم به دنبال سوار کردن مسافران خارجی هستند. تاکسی هایی که ظاهر مدرن تری دارند و از شرکت های معتبرتری هستند حتما از تاکسی متر استفاده می کنند. وقتی سوار تاکسی می شوید مطمئن شوید که راننده تاکسی متر را روشن کرده باشد برای سوار شدن در تاکسی حتما همراه خودتان پول خرد داشته باشید چون در غیر این صورت ممکن است بقیه پولتان را ندهند. در فرودگاه راننده های کلاهبرداری هستند که برای بردن مسافران توریست به مرکز شهر به آن ها پیشنهاد کرایه های خنده دار ۲۰ هزار درام (۱۵۰ هزار تومان) و یا بیشتر را می دهند حواستان باشد که گول آن ها را نخورید چون کرایه این مسیر حدود ۳۵ هزار تومان است.

حمل و نقل در ارمنستان

رفت و آمد از فرودگاه تا مرکز شهر

بعد از رسیدن به ایروان اولین جایی که می بینید فرودگاه بین‌المللی زوارتنوتس است که در ۱۲ کیلومتری شهر قرار دارد. اتوبوس ها و مینی بوس های زیادی هستند که مسیر فرودگاه تا مرکز شهر را فقط با ۲۰۰ درام (۱۵۰۰ تومان) در عرض ۲۰ تا ۳۰ دقیقه طی می کنند مثلا می توانید برای رفتن از فرودگاه به مرکز شهر سوار اتوبوس ۲۸ شوید که از ناحیه «مالاتیا سباستیا» به سمت خیابان «سایات ‌نووا» می رود و یا می توانید سوار اتوبوس شماره ۱۷ شوید که از ناحیه «آوان» می گذرد و به خیابان «نعلبندیان» می رود. اگر بخواهید این مسیر را با تاکسی بروید باید ۴۵۰۰  درام (حدود ۳۵ هزار تومان) پرداخت کنید.

حمل و نقل در ارمنستان

منبعwikitravel.org

کلمه‌های کلیدی: