صفر تا صد وسایل حمل و نقل در ارمنستان

بررسی حمل و نقل در ارمنستان ، شهر ایروان پایتخت کشور ارمنستان و شهر محبوب ارمنیان جهان است که در کنار رود هرازدان و دامنه‌ی کوه آرارات قرار گرفته است. این شهر مرکز اداری، فرهنگی و صنعتی کشور ارمنستان است. یونسکو در سال ۲۰۱۲ این شهر را به عنوان پایتخت جهانی کتاب برگزید. جالب است بدانید این شهر عضو وابسته به شهرهای اروپا است.

مطمئنا در چنین شهری بزرگ و تاریخی وسایل حمل و نقل عمومی و شخصی زیاد الزام است .در سفر به هر مقصد جدید باید از هتل بیرون بروید و در سطح شهر گشت و گذار کنید اما برای رفت و آمد در شهر باید با حمل و نقل عمومی در آن شهر و قیمت های آنها آشنا باشید.

در شهر شلوغی مثل ایروان گاهی اوقات گردشگران نمی دانند که چگونه از شلوغی شهر فرار کنند و به مکان های مهم و گردشگری بروند برای همین به اولین تاکسی پناه می برند اما این شهر اتوبوس ها و مینی بوس های زیادی دارد که رفت و آمد در شهر را راحت و ارزان کرده است و برای استفاده از آن ها فقط کافیست درباره حمل و نقل عمومی در ارمنستان بیشتر بدانید. در ادامه با ایلیاگشت همراه باشید. 

تجربه ی لذت بخش رزرو اینترنتی بلیط هواپیما تهران ارمنستان

جاذبه های شهر ایروان

ابتدا همه باید بدانید که واحد پول ارمنستان درام است و در بهمن ماه سال ۹۶ هر درام حدود ۷/۵ تومان بود. اگر قصد پیاده روی در شهر را داشته باشید قسمت مرکزی شهر بافت فشرده ای دارد و به راحتی می توانید پیاده در آن گشت و گذار کنید. در هنگام عبور از خیابان مراقب باشد که فقط از جاهای مجاز بگذرید چون حدود ۲۲ هزار تومان جریمه دارد. در حاشیه مرکز شهر دره Hrazdan جای بسیار مناسبی برای لذت بردن از طبیعت و پیاده روی است.

بررسی وسایل حمل و نقل عمومی در ارمنستان

از وسایل نقلیه عمومی راحت و ارزان در ارمنستان میتوان اتوبوس و مینی بوس ها، ترولی باس ها، اتوبوس های برقی، تاکسیها، متروها و قطار ها را نام برد. این وسایل نقلیه از راه های مناسب، راحت و ارزان جابجایی در سطح شهر ها و سفرهای بین شهری در ارمنستان به شمار می آیند. در سفر با این وسایل نقلیه، جاذبه های زیادی در مسیرتان وجود دارد که می توانید از دیدن آن ها لذت ببرید. می توانید از فرودگاه تا مرکز شهر ایروان را در مدت ۲۰ الی ۳۰ دقیقه با اتوبوس طی کنید. این اتوبوس ها بر اساس مسیر رفت و آمد، شماره های مختلفی دارند. 

مترو سواری برای حمل مسافران در ارمنستان

سیستم مترو در ایروان نسبتا مدرن و قابل اعتماد است و در اواخر دهه ۱۹۸۰ ساخته شده است. در ایروان مترو یکی از سریع ترین راه های رفت و آمد است و کرایه ارزانی هم دارد. برای رفت و آمد در شهر در اوج شلوغی و ترافیک می توانید کاملا روی مترو حساب کنید و با ۷۵۰ تومان بلیط آن را تهیه کنید. با اینکه متروی ایروان فقط دو خط و ۱۰ ایستگاه دارد اما خیلی ها در اوج ترافیک خودشان را به اولین ایستگاه مترو می رسانند.

قطارهای مترو هر روز از ساعت ۶:۳۰ صبح تا ۱۱ شب کار می کنند و هر ۵ دقیقه یک بار سر ایستگاه هستند. مترو در بعضی از ایستگاه ها در زیر زمین نیست و بیشتر ایستگاه ها تزئیات زیبایی دارند که در آن ها از نمادهای ملی و معماری اواخر دوره شوروی استفاده شده است.

در چند دقیقه هتل خود را رزرو کنید.

متروی عمومی در بررسی حمل و نقل در ارمنستان

ترولی باس در ارمنستان

اگر عجله ای برای رفت و آمد ندارید و می خواهید به ارزان ترین شکل ممکن سفر کنید، یکی از بهترین سیستم حمل و نقل در ارمنستان ترولی باس ها، بهترین انتخاب برای شما به حساب می آیند. با وجود این که بعد از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، تعداد مسیرهای این اتوبوس ها به شدت رو به کاهش رسیده بود و امروزه به ۵ عدد رسیده، این اتوبوس ها همچنان در بین افرادی که دنبال یک گزینه ارزان می گردند طرفدار دارند. هزینه رفت و آمد با ترولی باس ها ۵۰ درام ارمنستان است.

سیستم حمل و نقل در ارمنستان

مینی بوس های عمومی برون شهری در ارمنستان

در ایروان به مینی بوس، مارشروتکا می گویند و بیش از صدها مینی بوس برای مسیرهای درون شهری و برون شهری به سمت گرجستان یا قره باغ وجود دارد. در ایروان با ۱۰۰ درام (۷۵۰ تومان) می توانید سوار مینی بوس شوید البته این مینی بوس ها معمولا شلوغ هستند و در آن ها خبری از صندلی خالی نیست! هر وقت قصد پیاده شدن داشتید می توانید از کلمه kangnek استفاده کنید و یا خیلی ساده بگویید Stop!

وجود مینی بوس در بررسی حمل و نقل در ارمنستان

اتوبوسهای برقی در ارمنستان

یکی از بهترین روش های حمل و نقل در ارمنستان استفاده از اتوبوس هاست. اتوبوس ها و مینی بوس از وسایل راحت و ارزان برای رفت و آمد در شهر هستند و آن ها را زیاد در سطح شهر می بینید. ایروان اتوبوس های زیادی دارد و در مقابل تعداد اتوبوس های برقی اش کم است؛ برای اتوبوس باید ۱۰۰ درام (۷۵۰تومان) و برای اتوبوس برقی باید ۵۰ درام (۳۷۵ تومان) کرایه بدهید.

اتوبوس ها چندان شلوغ نیستند و زمان پرداخت کرایه در هنگام پیاده شدن است. بیشتر مردم ارمنستان به زبان روسی حرف می زنند اما این موضوع در اتوبوس سواری شما مشکلی ایجاد نمی کند چون اتوبوس ها فقط در ایستگاه توقف می کنند و در بین راه نمی ایستند.

بهترین تور ارمنستان را از ایلیا گشت انتخاب کن.

اتوبوس ها دربررسی حمل و نقل در ارمنستان

قطار سواری در ارمنستان

قطار با اینکه ارزان است اما گزینه راحت و مناسبی نیست و بیشتر به درد ماجراجویان می خورند. قطارهای شبانه ای که بین تفلیس و ایروان در رفت و آمد هستند از نظر راحتی نسبتا مناسبند.

قطارو بررسی حمل و نقل در ارمنستان

قیمت تاکسی سواری در ارمنستان

برای حمل و نقل سریع تر و راحت تر باید تاکسی بگیرید. کرایه تاکسی در ایروان و دیگر شهرهای ارمنستان خیلی ارزان است و  برای هر یک کیلومتر ۱۰۰ درام (۷۵۰ تومان) و حداقل ۶۰۰ درام (۴۵۰۰ تومان) است. تقریبا همه تاکسی هایی که بر روی آن ها اسم شرکت نوشته شده تاکسی متر دارند. برای تاکسی گرفتن فقط کافیست دستتان را دراز کنید و در هوا تکان دهید در این صورت اگر تاکسی ها مسافر نداشته باشند می ایستند. تاکسی هایی که هیچ آرم و یا لوگویی ندارند معمولا گران تر حساب می کنند و بیشتر هم به دنبال سوار کردن مسافران خارجی هستند.

تاکسی هایی که ظاهر مدرن تری دارند و از شرکت های معتبرتری هستند حتما از تاکسی متر استفاده می کنند. وقتی سوار تاکسی می شوید مطمئن شوید که راننده تاکسی متر را روشن کرده باشد برای سوار شدن در تاکسی حتما همراه خودتان پول خرد داشته باشید چون در غیر این صورت ممکن است بقیه پولتان را ندهند. در فرودگاه راننده های کلاهبرداری هستند که برای بردن مسافران توریست به مرکز شهر به آن ها پیشنهاد کرایه های خنده دار ۲۰ هزار درام (۱۵۰ هزار تومان) و یا بیشتر را می دهند حواستان باشد که گول آن ها را نخورید چون کرایه این مسیر حدود ۳۵ هزار تومان است.

تاکسی از گزینه های ارزان در ارمنستان است. چه بخواهید در سطح شهر ایروان رفت و آمد کنید و یا برای سفر های بین شهری تاکسی را انتخاب می کنید، این گزینه از راه های راحت و ارزان رفت و آمد در ارمنستان به شمار می آید. قیمت سفر با تاکسی به ازای هر کیلومتر ۱۰۰ درام ارمنستان است. همچنین می توانید تاکسی را برای یک روز به صورت روزانه اجاره کنید، اما حواستان باشد که قبل از حرکت، بر سر مبلغ دریافتی با راننده یا اپراتور مربوطه توافق کنید.

مدارک و شرایط اخذ ویزای ارمنستان

نقش تاکسی در بررسی حمل و نقل در ارمنستان

بررسی حمل ونقل از فرودگاه تا مرکز شهر

بعد از رسیدن به ایروان اولین جایی که می بینید فرودگاه بین‌المللی زوارتنوتس است که در ۱۲ کیلومتری شهر قرار دارد. اتوبوس ها و مینی بوس های زیادی هستند که مسیر فرودگاه تا مرکز شهر را فقط با ۲۰۰ درام (۱۵۰۰ تومان) در عرض ۲۰ تا ۳۰ دقیقه طی می کنند مثلا می توانید برای رفتن از فرودگاه به مرکز شهر سوار اتوبوس ۲۸ شوید که از ناحیه «مالاتیا سباستیا» به سمت خیابان «سایات ‌نووا» می رود و یا می توانید سوار اتوبوس شماره ۱۷ شوید که از ناحیه «آوان» می گذرد و به خیابان «نعلبندیان» می رود. اگر بخواهید این مسیر را با تاکسی بروید باید ۴۵۰۰  درام (حدود ۳۵ هزار تومان) پرداخت کنید.

فرودگاه بین المللی زوارتنوتس و بررسی حمل و نقل در ارمنستان

تنها معماری ایرانی در کشور ارمنستان

منبعwikitravel.org

کلمه‌های کلیدی: