سنگ های تیرول کلاهی از سنگ دارند

ایتالیا کشوری توسعه‌یافته‌ در جنوب قاره اروپا است. این کشور پنجمین کشور پرجمعیت اروپا و بیست و سومین کشور پرجمعیت دنیا محسوب می شود. 

در گزارش امروز ایلیاگشت قصد داریم تا شما را با یکی از عجایب جهان آشنا سازیم . سنگ های کلاه دار .تیرول نام منطقه ای در شمال کشور ایتالیا است که به خاطر داشتن یکی از عجیب ترین پدیده های جغرافیایی روی زمین مشهور شده است. وقتی که به این منطقه قدم می گذارید می توانید صخره های دراز، نوک تیز و عجیب غریبی را ببینید که از خاک رس درست شده است و بر بالای همه ی آن ها یک تخته سنگ گذاشته شده است! راز این هرم های نوک تیز چیست و این تخته سنگ ها چطور بر بالای آن ها گذاشته شده است؟

سنگ های تیرول

هرم های زمینی تیرول از خاک رس دریایی ای که بعد از آخرین عصر یخبندان بر جای مانده است، شکل گرفته اند. در فصل تابستان و زمان هایی که هوا گرم می شود، خاک به سفت و سختی سنگ می شود اما همین که باران می بارد، دوباره به یک توده ی گل نرم تبدیل می شود و راه های سرازیری بلندی را به ارتفاع ۱۰ تا ۱۵ متر تشکیل می دهند و وقتی که فصل بارانی شروع می شود، این شیب ها دچار فرسایش می شوند و مواد آن شها شسته می شود و آنچه که بر جا می ماند، ستون هایی بسیار دیدنی است که از زمین سر به بیرون می آورند. ستون هایی که با دیدن آن ها این تصور را می کنید که صدها و بلکه هزاران سال است که شکل گرفته اند.

سنگ های تیرول

این ستون ها همینطور به فرسایششان ادامه می دهند… از آن جا که روی خاک منطقه سنگ وجود دارد، بعد از اینکه شروع به فرم گیری و بلند شدن می کنند، با بزرگ شدن توده، این سنگ ها هم بیشتر و بیشتر ارتفاع می گیرند و نتیجه این می شود که در بالای هر کدام از آن ها یک تخته سنگ قرار می گیرد.

سنگ های تیرول

با گذشت زمان سطح مقامت این توده ها هم کمتر و کمتر می شود و در نتیجه احتمالا دیگر در آینده ی نه چندان دور این هرم های زمینی تیرول تحمل نگهداری تخته سنگ ها را نداشته باشند و همین که این تخته سنگ ها به روی زمین بیفتند، توده کاملا ریزش می کند و دچار فرسایش می شود.

سنگ های تیرول

این صخره های هرمی شکل فقط منحصر به همین منطقه ی تیرول در ایتالیا هستند و در هیچ جای دیگری چیزی مانند آن ها دیده نمی شود اما در سراسر منطقه ی تیرول دیده می شوند و تعداد آن ها زیاد است. بهترین این صخره های در ریتن (Ritten) واقع شده اند و یک منطقه ی فلاتی شکل در همان تیرول و در شمال کشور ایتالیا است. هرم های زمینی تیرول در پلاتن در دره ی Puster هم دیده می شوند.

کلمه‌های کلیدی: