انواع پاستا ایتالیایی

ایتالیا کشوری توسعه‌ یافته‌ در جنوب قاره اروپا است. این کشور پنجمین کشور پرجمعیت اروپا و بیست و سومین کشور پرجمعیت دنیا محسوب می شود.  ایتالیا سرزمین پاستا و پیتزاست غذاهایی که حتی از مرزهای جغرافیایی هم فراتر رفته و به محبوب ترین خوراکی های دنیا تبدیل شده اند. ایتالیا تا دلتان بخواهد پاستاهای جورواجور دارد که اسم بعضی از آن ها حتی تا به حال به گوشتان هم نخورده است! این کشور بدون شک بهشت شکموهاست جایی که می توانید هر روز غذایی هیجان انگیز و البته پاستاهای متنوع را امتحان کنید. حتما می دانید که پاستاهای ایتالیا از نظر شکل و اندازه انواع مختلفی دارند ، در این مطلب با ایلیاگشت همراه باشید تا با انواع پاستا ایتالیایی آشنا شوید. 

اسپاگتی کن لی وونگول | Spaghetti con le vongole

اسپاگتی نوع خاصی از پاستاست که شبیه ماکارانی و البته توپر است. این غذا مخصوص فصل تابستان و سواحل جنوبی ایتالیاست پس خوردن آن در حال تماشای امواج درخشان دریا خیلی می چسبد! برای درست کردن این غذا اول از همه مقداری روغن، سیر و فلفل را در ماهی تابه ی بزرگ سرخ می شود، حالا نوبت اضافه کردن صدف دریاییه! در یک ظرف جداگانه پاستاها پخته و آبکش می شوند و در نهایت به سس اضافه می شوند. اگر کمی جعفری خرد شده هم در آخر به پاستا اضافه کنید طعمش از این رو به آن رو می شود!

اسپاگتی آی ریسی | Spaghetti ai ricci

این پاستا بیشتر از همه در منطقه ی جنوبی پوگلیا محبوب است و برای درست کردن آن به غیر از صدف دریایی از نوعی خارپشت دریایی هم استفاده می شود. بعضی ها در این غذا از خامه استفاده می کنند اما متاسفانه خامه طعم خارپشت دریایی را از بین می برد!

انواع پاستا ایتالیایی

پاستا ای سیسی | Pasta e ceci

در این غذا پاستا با انواع سبزیجات، نخود یا سیب زمینی می پزد و ترکیب نخود و پاستا یک سس خوشمزه را به وجود می آورد که کمتر کسی پیدا می شود که طعم آن را دوست نداشته باشد. راز خوشمزگی این غذا نخودهای باکیفیت، روغن زیتون و البته طعم خوشایند رزماری است. معمولا برای این نوع پاستا از پاستاهای کوتاه و اسپاگتی های شکسته استفاده می شود و از طرفی نوع شمالی آن آبکی تر از جنوبی آن است.

انواع پاستا ایتالیایی

راگو | Ragù

در ادامه انواع پاستا ایتالیایی ، پا به هر رستوران ایتالیایی که بگذارید احتمالا اسم این غذا را در منو می بینید! منظور از این واژه ی فرانسوی هر نوع سس بر پایه ی گوشت است که به مدت طولانی می پزد. این پاستا دو نوع مختلف دارد که یکی از آن ها مخصوص شهر ناپل است؛ راگوی ناپلی یک سس قرمز رنگ است که از جوشیدن سس گوجه فرنگی، ترکیب سبزیجات پیاز، جعفری و کرفس خورد شده ، ریحان و تکه های بزرگ گوشت به وجود می آید و به همراه پاستا خورده می شود.

انواع پاستا ایتالیایی

آماتریسیانا | Amatriciana

اگر گوجه فرنگی ماده اصلی غذاهای جنوب ایتالیا و شهر ناپل است، پنیر پکورینو و گوشت را هم باید ماده ی اصلی غذاهای رم بدانیم. تا به حال با همین دو ماده ی اصلی پاستاهای خوشمزه ای متولد شدند که ریشه ی همه ی آن ها از شهر رم است. یکی از همین پاستاها آماتریسیانا ست که اسم آن از روستای کوهستانی آماتریس آمده چون این روستا گوشت های خوشمزه ای دارد. این پاستای محبوب که از پاستاهای ایتالیا بوده با سس گوجه، تکه های گوشت و یک عالمه پنیر رنده شده ی پکورینو درست می شود. ورژن قدیمی تر این پاستا که همچنان در رستوران های رم سرو می شود با گوجه فرنگی، سیر و پیاز درست می شود.

انواع پاستا ایتالیایی

ریتا الا جنووس | Ziti alla Genovese

با اینکه اسم سس این غذا  از شهر شمالی جنوا آمده اما استفاده ی زیاد پیاز در آن یادآور شهر جنوبی ناپل است! با این حال هم اسم و هم طرز پخت این پاستا از جنوا آمده و ملوان هایی که در مسیر لیگوریا در رفت و آمد بودند آن را به ناپل معرفی کردند. با این حال امروز هیچ اثری از این پاستا در جنوا نیست و معمولا آن را در در ظهرهای یکشنبه سر میز اهالی ناپل پیدا می کنید. سس این پاستا بر پایه پیاز است و باید ساعت ها به آهستگی همراه با هویج و کرفس خورد شده و تکه های گوشت بپزد. در آخر پیازها کاملا آب می شوند و سس حالت غلیظ و کرمی شکل پیدا می کند. معمولا بر روی این پاستا پنیر پارمیسان رنده شده ریخته می شود که طعم خوشایندی به آن می دهد.

انواع پاستا ایتالیایی

اسپاگتی کاسیو ای پپه | Spaghetti cacio e pepe

معنی این غذا یعنی پنیر و فلفل! در واقع این پاستای محبوب هیچ چیز ندارد به جز فلفل سیاه، پنیر پکورینو و البته پاستا! این دستور پخت ساده به معنی آسان درست شدن غذا نیست و برای اینکه یک سس خوشمزه و کرمی به وجود بیاید باید پنیر رنده شده و فلفل با مهارت زیادی با پاستا ترکیب شوند.

انواع پاستا ایتالیایی

اسپاگتی آگلیو | Spaghetti aglio

این پاستا غذای مورد علاقه گیاهخواران است چون در آن هیچ گوشتی استفاده نمی شود. ماده ی اصلی سس این غذا سیر، فلفل و روغن زیتون است که کاملا تفت داده می شوند و در نهایت با پاستا ترکیب می شوند.

منبعgreatitalianchefs.com

 

کلمه‌های کلیدی: