تپه های بیستی نیو مکزیکو و ردپای فرازمینی ها

در نیومکزیکو آمریکا و در زمین های بیابانی‌اش، اشکال جغرافیایی عجیب و غریبی دیده می شوند که در افسانه ها همیشه از آن به عنوان یادگاری از موجودات فرازمینی یاد می شود. تپه های بیستی نیو مکزیکو (Bisti Badlands)، تشکل هایی هستند که در شمال غربی نیومکزیکو دیده می شوند. به نظر شما چه چیزی باعث به وجود آمدن این تپه ها شده است؟ همانطور که می دانید در جای جای زمین، جاذبه های عجیبی دیده می شوند که همیشه با خود افسانه هایی به دنبال داشته اند.

تپه های بیستی نیو مکزیکو و ردپای فرازمینی ها

تپه های بیستی نیو مکزیکو که همچنین به نام دِ نا زید (De-Na-Zin)  شناخته می شوند، چشم انداز گسترده ای از تپه های عجیب و غریبی هستند که در زمینهای واقع در سرزمین های بیابانی شمال غربی نیومکزیکو واقع شده اند. اما چه چیزی باعث شکل گیری این تپه ها شده است. همانطور که می دانید دلیل بسیاری از تشکل هایی که در جهان وجود دارد، فرسایشات آبی و بادی است. تپه های بیستی نیو مکزیکو نیز به دلیل همین فرسایشات، زمان های بسیار دور به وجود آمده اند.

تپه های بیستی نیو مکزیکو و ردپای فرازمینی ها

این تشکل های جغرافیایی شبیه به فرم هایی مانند قارچ، قله های نوک تیز، حلزون و یا شکل هایی غیرعادی که بسیار حیرت انگیزند، دیده می شوند. این اشکال گاهی به نام هایی مانند «تخم مرغ شکسته»، «بال های بیستی» و «باغ سنگی» خوانده می شوند.

تپه های بیستی نیو مکزیکو و ردپای فرازمینی ها

نام بیست از واژه ای در زبان سرخپوستان ناواجو یعنی بیستاهی استخراج شده که معنی آن «در میان تشکلهای آفریقایی» است. این ناحیه کوچک که زمانی ناشناخته بود، قبلا دلتای رودخانه ای باستانی در سواحل دریا باستان با قدمتی حدود ۷۰ میلیون سال پیش بوده است. همانطور که آب این منطقه به آرامی کاهش یافت، شاخه های سرسبزی در امتداد بسیاری از کناره های رودخانه رشد کرد و بسیاری از حیوانات پیش از تاریخ، منطقه را تسخیر کردند.

تپه های بیستی نیو مکزیکو و ردپای فرازمینی ها
 

زمانی که آب این محوطه به طور کلی از بین رفت، لایه هایی از سنگ، گل و لای، زغال سنگ و … در این ناحیه به وجود آمدند. بیشتر زغال سنگ ها در آتش سوزی های باستانی که قرن ها ادامه داشت، سوخته و از بین رفتند. پس از آن فرسایش، بسیاری از شکل هایی که امروزه در این منطقه دیده می شوند، شروع به شکل گرفتن کرد. شش هزار سال پیش، زمانی که آخرین عصر یخبندان از بین رفت، آب‌های ذوب شده‌ی یخچال ها منجر به تشکیل فسیل ها و چوب های سنگفرشی شد و همچنین صخره های این منطقه را به شکلی که در حال حاضر دیده می شود در آورد.

تپه های بیستی نیو مکزیکو و ردپای فرازمینی ها

۳ دسته اصلی تپه های فرازمینی

می توان گفت که ۳ گروه اصلی از تشکل های جغرافیایی در تپه های بیستی نیو مکزیکو دیده می شوند.

  • تشکل های اوجو آلامو | Ojo Alamo Formation
  • تشکل های فروتلند | Fruitland formation
  • تشکل های کرتلند شیل | Kirtland Shale

سازندهای اوجو آلامو، بقایای ضخیمی از خاکستر آتشفشانی را از یک فوران باستانی به نمایش می گذارد و در زیر آن تشکل های فروتلند و کرتلند شیل دیده می شوند.

تشکل های اوجو آلامو در حدود مرز مزوزوئیک/سنوزوئیک قرار دارد و عمدتا دارای فسیل های دایناسور است.

تشکل های فروتلند حاوی لایه های ماسه سنگی، سنگ های شور و زغال سنگ است و زمانی به وجود آمد که شرایط خاکی، گرم و مرطوب بود، با باران های کم بود. این تشکل ها بیشتر در بخش غربی بیابان دیده می شوند و برای دیدن آن ها باید به سمت غرب روید.

تپه های بیستی نیو مکزیکو و ردپای فرازمینی ها

تشکل های کرتلند شیل محصول خاک های آبرفتی و ذخایر شن و ماسه ای است که در اواخر دوره کرتاسه توسط رودخانه هایی به این منطقه رسیده اند. کرتلند شیل ها روی تشکل های فروتلند تشکیل شده اند و بیشتر در قسمت های شرقی تپه های بیستی نیو مکزیکو واقع شده اند. بسیاری از تپه های عجیب و غریب خاکستری رنگی که می بینید، به این نوع برمی گردند.

علاوه بر این ۳، یک شکل متفاوت دیگری هم در این منطقه دیده می شوند. این نوع تشکل ها که شبیه به تخم مرغ هستند، در بخش «کارخانه تخم مرغ» وجود دارند و آن ها هم در نتیجه فرسایشات گوناگون شکل گرفته اند. شکستگی های روی این تخم مرغ ها نیز بسیار حیرت انگیز و عجیب است. این شکستگی های نتیجه بادهای متفاوتی است که به سمت این ها، روانه می شده است. بادها در برخی مواقع باعث شکستی سنگ ها شده و این اشکال را به وجود آورده اند.

تپه های بیستی نیو مکزیکو و ردپای فرازمینی ها

بهترین زمان بازدید از تپه های بیستی نیو مکزیکو

بهتر است بدانید که تپه های بیستی نیو مکزیکو در ارتفاع بالایی قرار گرفته است. پس اگر می خواهید در پاییز یا زمستان از آن ها دیدن کنید، با هوای سردی مواجه خواهید شد. بهترین زمان برای بازدید از این تپه ها ماه اردیبهشت و خرداد است که هوا متعادل و دوست داشتنی خواهد بود. اگر تصمیم دارید که برای چند روز به کشف این جاذبه ۴۵ هزار هکتاری بروید، باید ابتدا به دفتر Farmington BLM رفته و با آن ها حدودا ۵۶ کیلومتر ماشین سواری کنید. البته در نظر بگیری که این سواری، هر روز انجام می گیرد.

منبعamusingplanet.com

 

کلمه‌های کلیدی: