گشتی در موزه های شهر ترومسو در نروژ

نروژ یکی از کشورهای شبه جزیره اسکاندیناوی، همچنین منطقه یان ماین و مجمع‌الجزایر سوالبارد است که حکومتی پادشاهی داشته و با نام رسمی پادشاهی نروژ شناخته می‌شود. این کشور با داشتن مناظری زیبا، چشم‌اندازهایی بی نظیر و طبیعتی شگرف یکی از بهترین مقاصد گردشگری شمال اروپا می‌باشد. موزه های شهر ترومسو در نروژ را امروز در ایلیاگشت بررسی می کنیم.

موزه ترومسو (Tromsø Museum)

اگر از مرکز شهر ۳۰ دقیقه قدم بزنید و یا ۱۰ دقیقه سوار اتوبوس باشید به موزه ترومسو خواهید رسید. بازدید از موزه ترومسو برای علاقه مندان به تماشای شفق قطبی یکی از ضرورت های سفر است، چرا که نمایشگاه دائمی Aurora Explained از رمز و راز و دلایل علمی این پدیده حیرت انگیز پرده بر می دارد. نمایشگاه دائمی دیگر به مبارزات سیاسی برای به رسمیت شناختن مردم سامی در نروژ پرداخته است.

موزه های شهر ترومسو در نروژ

موزه دانشگاه ترومسو (Tromsø University Museum)

یکی از موزه های شهر ترومسو متعلق به دانشگاه این شهر است که در واقع انستیتو تحقیق و پژوهش درباره علوم فرهنگی و طبیعی است. البته لازم است بگویم موزه دانشگاه از چهار بخش تشکیل شده که در مناطق مختلفی از جرایر ترومس قرار دارند و بلیط همه آن ها با یکدیگر ۸۰ کرون قیمت دارد که اگر بخواهید از دوتایشان بازدید کنید به صرفه خواهد بود.

موزه های شهر ترومسو در نروژ

موزه قطبی (Polar Museum)

موزه مرکز مستندات تاریخی شهر به عنوان پایه اکتشافات قطب شمال است. موزه دقیقا ۵۰ سال بعد از این که Roald Amundsen برای آخرین بار شهر را به مقصد اکتشافات قطبی ترک کرد ساخته شده است اما او هیچگاه بازنگشت. قسمت زیادی از موزه به روئال آمونسن اختصاص یافته است. او نخستین سفر اکتشافی قطب جنوب را میان سال ‌های ۱۹۱۰ تا ۱۹۱۲ رهبری نمود و همچنین نخستین کسی است که به هر دو قطب شمال و جنوب رسید. آمونسن را نخستین کسی می ‌دانند که گذرگاه شمال غربی را درنوردید.

موزه های شهر ترومسو در نروژ

کشتی ماهی گیری به نام MS Polstjerna

این مورد از موزه های شهر ترومسو کنار آکواریوم قطبی قرار دارد. کشتی MS Polstjerna امروز داخل یک ساختمان شیشه ای نگهداری می شود. اتصالات داخلی کشتی همانند لوازم، قایق های کوچک شکار، ابزار و تجهیزات همان هایی هستند که در آن زمان از آن ها استفاده می شد. در این موزه شکار و ماهی گیری تبلیغ نمی شود اما در آن یاد و خاطره اهمیت ماهی گیری برای شهر ترومسو برای دهه های متوالی نگهداری می شود.

موزه های شهر ترومسو در نروژ

موزه جنگ ترومسو (Tromsø War Museum)

به موزه جنگ می رسیم که حدود ۵ کیلومتر خارج از شهر و در جنوب کلیسای قطب شمال قرار دارد. موزه جنگی دارای یک باطری دریایی سابق آلمانی است. نمایشگاه تیرپیتز از اشیاء، متن و تصاویر تشکیل شده که بزرگترین و قدرتمند ترین کشتی جنگی را نشان می دهد که در نهایت غرق شد  و ۹۷۱ نفر از خدمه آن کشته شدند. اتاق جداگانه سفر طولانی ۱۸ ماهه از ۱۲۰،۰۰۰ مرد از مرز لنینگراد را از طریق فنلاند به ترومس در ۱۹۴۴-۴۵ نشان می دهد.

موزه های شهر ترومسو در نروژ

موزه هنرهای شمالی نروژ (Northern Norway Art Museum)

در کنار اداره مرکز اطلاعات گردشگری و گوشه بندر Hurtigruten این مورد از موزه های شهر ترومسو قرار دارد که هر ساله  توریست های زیادی برای بازدید از آن می روند. تمرکز قابل ملاحظه ای بر روی شمال نروژ گذاشته شده است اما در واقع این موزه با مجموعه ای از نمایشگاه های موقت شکل گرفته است. این بدین معنی است که هر گاه برای تماشای آن بروید چیز جدیدی برای نشان دادن به شما ارائه خواهید کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر  می توانید به وبسایت موزه nnlm.no مراجعه فرمایید.

موزه های شهر ترومسو در نروژ

موزه پرسپکتیو (Perspectives Museum)

یکی از موزه های شهر ترومسو در نروژ برای گردشگران کم تر شناخته شده است اما بدون شک یکی از جذاب ترین های آن ها است. موزه پرسپکتیو دری به شوی تاریخ فرهنگی شهر و در ابعاد گسترده تر جهان به روی شما می گشاید. موزه در حال حاضر در فرایند دیجیتالی کردن مجموعه گسترده ای از عکس های خود است، که گزیده ای از آن ها نمایش داده می شوند. مجموعه ها مرتب تغییر می کنند، بنابراین وب سایت موزه را چک کنید تا ببینید که هنگام بازدید چه چیزی را مشاهده خواهید کرد.

موزه های شهر ترومسو در نروژ

مرکز علمی شمال نروژ (Science Centre of Northern Norway)

این مورد از موزه های شهر ترومسو در فضای باز دانشگاه قرار دارد و با بازدید از آن می توانید سری هم به باغ گیاهشناسی بزنید. مجموعه جهان نما که در Nordnorsk Vitsensenter واقع شده ورودی زیادی دارد اما اگر با کودکتان سفر کرده اید پیشنهاد می کنیم از آن دیدن کنید چرا که برای آن ها ۵۰ درصد ارزان تر است و اطلاعات علمی خوبی درباره اصول علمی به آن ها می دهد.

موزه های شهر ترومسو در نروژ
کلمه‌های کلیدی: