درختانی با کلاه های بزرگ در ژاپن

ژاپن یا سرزمین آفتاب تابان، کشوری با فرهنگ و تمدن بسیار غنی که در تمام دنیا زبان‌زد شده است. کشوری آرام گرفته بر کرانه‌های اقیانوس آرام در آسیای شرقی و به پایتختی شهر توکیو، جزیره‌ای است که کاملا توسط آب محصور شده است. تمدن بسیار کهن سرزمین خورشید همراه با جاذبه‌های طبیعی فوق‌العاده زیبا و دلفریب که در هیچ کجای دنیا مثال آن دیده نمی‌شود، این کشور را در ابتدای لیست کشورهای توریستی دنیا قرار داده است.

در طول ماه های زمستان خیلی از باغ های ژاپنی ظاهر عجیب و متفاوت پیدا می کنند به طوری که اگر روزی در ماه های سرد گذرتان به این باغ ها بیفتند با دیدن درختان حتما تعجب می کند و این سوال برایتان پیش می آید که چرا همه ی درختان کلاه دارند؟! یک کلاه مخروطی شکل که مثل تاج بر سر درختان سبز شده، به یوکوتسوری (Yukitsuri) معروف است و نقش مهمی در محافظت از درختان ارزشمند باغ بازی می کنند.

درختانی با کلاه های بزرگ در ژاپن

حتما می دانید که زمستان های ژاپن پربرف است، از طرفی برف ها رطوبت زیادی دارند و خیلی سنگینند. حجم برف آنقدر زیاد است که برای اینکه به درختان آسیبی وارد نشود باید به فکر راه چاره بود! راه حل، گذاشتن کلاه بر سر درختان است. هدف این کلاه ها این است که از شاخه های درختان و درخچه ها در مقابل حجم زیاد برف مراقبت کنند و نگذارند که شاخه ی درختان بشکند.

درختانی با کلاه های بزرگ در ژاپن

راه های زیادی برای درست کردن این کلاه ها وجود دارد اما معمولا ژاپنی ها برای ساخت این کلاه ها یک روش مخصوصی دارند. آن ها یک چوب بلند بامبو را در نزدیکی تنه ی درخت قرار می دهند و از بالای این چوب یک سری طناب را به شاخه های درخت وصل می کنند البته این کار را طوری انجام می دهند که این کلاه، کاملا مخروطی شود.

درختانی با کلاه های بزرگ در ژاپن

این طناب ها نمی گذراند که شاخه ها به خاطر حجم زیاد برف، خم و در نهایت بشکنند. اما شاید تعجب کنید اگر بدانید به خاطر اندازه ی بزرگ درختان برای هر درخت حدود ۸۰۰ طناب لازم است! کلاه ها به غیر از اینکه کارشان را در محافظت از درختان به خوبی انجام می دهند ترکیبی از ظرافت و زیبایی هم هستند. ۸۰۰ طنابی که از نوک چوب ها به پایین می آیند فاصله ی یکسانی از هم دارند و درست مثل اشعه های زیبایی اطراف درخت را احاطه کرده اند. جالبه که اندازه ی این طناب ها هم با اندازه شاخه ها در هماهنگی کامل است و این نشان می دهد که برای ساخت آن ها چه دقت و توجهی شده است.

بعضی از باغ ها سلیقه ی بیشتری به خرج می دهند و در هنگام شب در زیر درختان چراغ روشن می کنند. با این کار نور چراغ چنان در بین شاخه ها و طناب ها پراکنده می شود که درخشندگی خاصی را به وجود می آورد. وقتی بارش برف شروع می شود برف ها به آرامی در اطراف این کلاه ها می نشینند و باعث خلق چشم اندازهای زیبای زمستانی می شوند.

درختانی با کلاه های بزرگ در ژاپن

با اینکه به طور دقیق مشخص نیست که ریشه ی درست کردن این کلاه ها کجا بوده اما به نظر می آید که اولین بار در دوره ادو (۱۶۰۳-۱۸۶۸) اختراع شده اند. در آن زمان خیلی از کشاورزانی که در بخش های شمالی جزیره هونشو زندگی می کنند در اواخر پاییز شاهد برف زیادی بودند برای همین برای محافظت از درختان سیب شان از این کلاه ها استفاده می کردند. چندین سال طول کشید تا این روش در شهرها و منطقه های دیگر هم رواج پیدا کند. بعد از اینکه این کلاه ها در دیگر شهرها هم معمول شد کم کم ظرافت و زیبایی هم در آن ها به کار رفت تا به غیر از کاربرد خوبی که داشتند باعث جذابیت باغ هم بشوند.

درختانی با کلاه های بزرگ در ژاپن

اگر در ماه های زمستان به ژاپن سفر کردید به باغ های «کانازاوا» و «کنروکوئن» بروید اینکه سر تمام درختان باغ از همین کلاه ها باشد اصلا اتفاق عجیبی نیست. یکی از انگیزه هایی که مردم را در فصل زمستان به پارک هیبیا، باغ گیاهشناسی جیندای، پارک یویوگی و پارک اینوکاشیرا در توکیو می کشاند همین کلاه ها هستند. با اینکه دیگر مثل گذشته ها در توکیو برف زیادی نمی بارد اما این کلاه ها هنوز هم بر روی درختان برپا می شوند چون نماد آمدن زمستان هستند. پاییز فصل تغییر رنگ برگ هاست اما در ژاپن فصل آماده سازی هم هست! حتما می پرسید آماده سازی برای چه؟ درست کردن کلاه درختان! برای اینکه این کلاه ها با زیبایی و ظرافت و سر فرصت درست شوند نیاز به یک ماه زمان است برای همین باید این کار را از اوایل نوامبر (اواسط آبان) شروع کرد تا قبل از شروع بارش برف تکمیل شوند.

منبعamusingplanet.com

 

کلمه‌های کلیدی: