جاذبه های گردشگری شهر فاس مراکش

فاس شهری در مراکش است. جاذبه های گردشگری شهر فاس بی‌شمار بوده و هر گردشگری را جذب خود می‌کند. این شهر کهن تاریخی که در گذشته پایتخت مراکش بوده، یک گنجینه باستانی جهانی و خواستگاه قدیمی‌ترین دانشگاه دنیا است. شهری که به آن لقب پایتخت معنوی مراکش را دادند، از نظر جذابیت و زیبایی همیشه با شهر مراکش در رقابتی تنگاتنگ است.

 فاس پایتخت معنوی مراکش است اما با این وجود در طول سال ها، نفوذ دنیای مدرن کمی اصالت بینظیر آن را تحت تاثیر قرار داده است. مناره ها، گنبدها و معماری اسلامی ساختمان های این شهر چیزی است که گردشگران برای دیدن آن ها راهی این شهر می شوند. عاشقان فرهنگ و تمدن در کوچه پس کوچه های تنگ و باریک این شهر پرهیاهو به دنبال جاذبه های تاریخی می گردند. بازدید از این کلان شهر مراکش با خانه های تاریخی که در هر گوشه و کنار آن جا خوش کرده اند چیزی است که نباید آن را از دست دهید.

جاذبه های گردشگری شهر فاس مراکش

مدرسه بو اینانیا (Bou Inania)

سلطان بو اینان در بین سال های ۱۳۵۰ و ۱۳۵۷ مدرسه بو اینان را ساخت. این مدرسه یکی از معدود بناهای اسلامی شهر است که غیرمسلمان ها هم می توانند به داخلش بروند. مدرسه بو اینانیا با معماری زیبایش مثل گوهری در وسط شهر می درخشد و یکی از مجلل ترین ساختمان های مراکش و از جاذبه های گردشگری شهر فاس است.

تا دهه ۱۹۶۰ در آن دروس دینی تدریس می شد و مرمت هایی که از آن سال ها تا به حال بر روی این بنا انجام شده زیبایی اولیه را به آن بازگردانده است. هنر حکاکی روی چوب و تزئینات گچ بری این بنا شاهکار هنرمندان این کشور است.

جاذبه های گردشگری شهر فاس مراکش

مدرسه العطارین (rl attarine)

مدرسه العطارین یکی دیگر از آثار به جا مانده از سلسله مرینیان است که در سال ۱۳۲۵ توسط ابوسعید ساخته شد. حیاط این مدرسه نمایشی حیرت آور از هنر تزئینات ظریف و پیچیده این دوره است. به طبقه بالای آن که نگاه کنید خانه های کوچکی را می بینید که روزگاری دانش آموزانی که در مسجد قرویین علوم دینی می خواندند در داخل آن زندگی می کردند. اگر به طبقه بالای مسجد بروید با چشم اندازی خیره کننده از سقفی پوشیده ازکاشی های سبز رنگ روبرو می شوید. این مدرسه یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری شهر فاس می باشد.

جاذبه های گردشگری شهر فاس مراکش

دباغ خانه ها

در این شهر سنتی اگر هوس خرید کردید می توانید به سراغ خرید چرم های دست دوز، لامپ های رنگارنگ، دمپایی ها و انواع صنایع دستی بروید. در خیابانی در نزدیکی سمت غربی مسجد قرایین با جایی عجیب روبرو می شوید: منطقه معروف دباغ خانه های فاس. در این منطقه مخزن های سنگی زیادی با رنگ های مختلف پر شده اند و در آنجا می توانید روش سنتی تولید چرم از پوست حیوانات را از نزدیک تماشا کنید، تجربه ای که فقط شاید در این شهر سنتی نصیبتان شود.

جاذبه های گردشگری شهر فاس مراکش

فاس البالی

فاس البالی قدیمی ترین قسمت شهر  فاس است که به نظر می آید بزرگ ترین شهر قدیمی دست نخورده جهان هم هست. برای وارد شدن به این شهر قدیمی از بین دروازه اصلی آن باب بوجلود عبور می کنید. وقتی در حال نزدیک شدن به این دروازه قدیمی و بزرگ هستید محو تماشای چشم اندازی زیبا از مناره های مدرسه بو اینانیا می شوید که دقیقا در پشت این دروازه  قرار دارد.

رودخانه ای پرپیچ و خم، خیابان های درهم این شهر را به دو بخش مختلف تقسیم کرده است. در سمت چپ رودخانه، تاریخی ترین بناها و مراکز خرید زیادی را می بینید، با اینکه به نظر می آید سمت راست رودخانه کمی درهم برهم است اما جریان زندگی محلی در آن تماشایی ست و کوچه های آن جان می دهد برای عکس انداختن! به غیر از این، در سمت راست رودخانه بناهای جالبی مثل مسجد ال اندلوس که در سال ۱۳۲۱ ساخته شد و مناره های سفید و سبزش که در واقع قدمت آن به قرن ۱۰ برمی گردد بسیار جلب توجه می کند.

پیاده روی در این شهر قدیمی و بازدید از دیگر جاذبه های گردشگری شهر فاس، شما را سرشار از لذتی وصف نشدنی می کند و بهتان فرصت های زیادی می دهد تا با فضای زندگی محلی در شهر فاس آشنا شوید. فقط حواستان باشد که این ناحیه کمی ناهموار  و کوچه هایش سنگ فرش است پس کفش های خوبی بپوشید.

جاذبه های گردشگری شهر فاس مراکش

 

کلمه‌های کلیدی: