راهنمای داشتن سفری لذتبخش

سوالی که همیشه ذهن مارا درگیر می کند همین است که بهترین مقاصد گردشگری کجا هستند؟ برای یافتن پاسخ این سوال ایلیاگشت با راهنمای سفر به شما کمک می کند تا بتوانید بهتر و سریع تر مقصد مورد نظر خود را برای سفر انتخاب کنید. جالب است بدانید اینکه شما برای انتخاب مقصد سفر دچار چالش جدی شوید اتفاق عجیب و یا بدی نیست. در واقع ممکن است شما اماکن مختلفی را بشناسید و برنامه ریزی کنید که کجا بروید و در عین حال اماکنی هم هست که شما نشناسید.

دوست دارید برای آشنا شدن با مقاصد دیگر، حتما به آنجا بروید و تجربه اش کنید. ولی ما پیشنهاد بهتری داریم. ما می گوییم شما در ایلیاگشت ببینید و بخوانید و سپس تجربه کنید، یعنی با چشم باز سفر کنید. قبل از هر چیزی یک قلم و کاغذ بردارید و با نکته برداشتن از تاپیک هایی که در خصوص یافتن مقصد سفر و راهنمای سفر میخوانید، سعی کنید کشف کنید برآیند چیزی که شما برای آن به سفر میروید چیست، چه محدودیت هایی دارید، چه اولویت هایی دارید و چه چیزهای خاصی ممکن است سفر شما را تحت تاثیر قرار دهد؟

11 گام برای برنامه ریزی یک سفر دلپذیر

مشخص نمودن علاقه مندی ها

ممکن است شما عشق طبیعت باشید و یا همچنین عشق عاشق دید و بازدید از آثار فرهنگی و تاریخی. همچنین شاید انگیزه ای شخصی باعث شده تا مثلا صنایع دستی و یا موسیقی های محلی، شما را از این سر ایران به آن سر آن بکشاند. قبل از هرچیزی بایستی مشخص باشد شما برای چه به سفر میروید و علاقه های شما در چه زمینه ای میتواند تصمیم شما را در مورد مقصد سفر شفاف تر کند.

بررسی نیاز و هدف از سفر

ممکن است شما اکنون بیشتر از هرچیزی به سفر برای ابزاری جهت راضی و خوشحال کردن خانواده خود احتیاج داشته باشید و یا ممکن است از آب و هوای گرم شهر خود خسته شده اید و میخواهید چند روزی را زیر پتو بخوابید! شاید از آخرین باری که کارهای تکراری هر روز را به قصد سفر کردن رها کرده اید زمان زیادی گذشته و میخواهید با چالش و هیجان جدیدی خود را سرحال کنید. ممکن هم هست قرار است در حین سفر یک سری اهداف کاری را هم پیش ببرید. پس دفترچه را باز کنید و بنویسید اکنون به چه چیزی در سفر نیاز دارید و کدام مقصد سفر از بین گزینه های موجود به آن نزدیک تر است.

مشخص نمودن نوع سفر از نظر گروهی یا انفرادی

اگر با عده دیگر سفر میکنید (مانند پدر و مادر و یا دوستان) از آنها بخواهید لیست بالا را هرکدام برای خودشان پر کنند. سپس این لیست ها را کنار هم بگذارید و سعی کنید فعالیت های مشترک بین آنها را پیدا کنید. بسیار خب، حالا آنها را با همه چک کنید. خاصیت سفر گروهی این است که بایستی همه در انتخاب سرگرمی ها و مشارکت داشته باشند و در صورتی که قرار است در آن شرکت نکنند به نوعی خود را با فعالیت دوست داشتنی دیگری مشغول کنند.

راهنمای سفر

جستجو و کسب اطلاعات درباره چند مقصد سفر

حالا وقت آن است که در اینترنت جستجو کنید. اولین پیشنهاد ما وب سایت گردشگری ایلیاگشت است. برای اینکار کافی ست سری در اینترنت آدرس سایت ما را بنویسید سری بزنید. همچنین وب سایت های بسیاری هستند که به شما در خصوص مکان های دیدنی و انگیزه های سفر مختلف پیشنهادهای جذابی میدهند. در قسمت جاذبه های گردشگری سایت ما بسیاری از مقاصد زیبای ایران و جهان را آورده ایم.

نکته بعدی این است که باید دقت کنید تاریخ اطلاعاتی که بدست می آورید چقدر به حال نزدیک است. اگر احساس میکنید ممکن است اطلاعاتی که درسافت کرده اید قدیمی و یا سطحی باشد، آن را از منابع دیگری مثل وب سایت ها و یا تماس با آنجا بررسی کنید.

مشخص نمودن هزینه سفر

اول به طور دقیق مشخص کنید قرار است برای سفر چقدر پول خرج کنید. (یا اینکه مقصد سفر احتمالیتان به چقدر پول احتیاج دارد؟) این به شما کمک میکند تا حدودا بدانید قرار است در چه سطح مالی سفر کنید. مشخص کنید که سطح لوکس بودنی که شما از سفر انتظار داری کجاست و قرار است تا چه اندازه باشد. برای اینکه این کار را شفاف تر انجام دهید به این سوال ها جواب بدهید.

کجا بریم سفر ؟

برنامه ریزی برای زمان سفر

در خصوص زمان حداقل بایستی بدانید قرار است کی از مبدا حرکت کنید و کی از مقصد سفر بازگردید. داشتن برنامه دقیق در سفر درجهت بازدید از شهر ها و مقاصد دیدنی که در نظر گرفته اید میتواند به مقدار زیادی به ذهن شما نظم و آرامش دهد. ممکن است دیگران از شما بپرسند مقصد بعدی کجاست و قرار است تا چه زمانی در اینجایی که هستید بمانید. زمان بندی درست به شما کمک میکند وقت پر ارزش سفر را به بهترین شیوه ممکن پر کنید.

تعیین شیوه رفتن به سفر

دانستن زمان و هزینه سفر میتواند تا حد زیادی به شما در خصوص پیاده کردن برنامه کامل سفر کمک کند. شما به توجه به بودجه و زمان تان میتوانید تصمیم بگیرید با زمان بیشتر و با قطار به سفر بروید و یا با رزرو بلیط هواپیما مقدار زیادی از زمان سفر خود را ذخیره کنید. ممکن است تصمیم بگیرید. همچنین در خصوص اقامت، دانستن فاکتور میزان هزینه ها میتواند بسیار کمک کننده باشد. حالا میتوانید با سر زدن به وب سایتهای رزرو هتل و یا هاستل در شهرهای مقصد، از میزان هزینه ها و یا شرایط آنها برای میزبانی مطلع شوید و بهترین تصمیم را بگیرید.

 

کجا بریم سفر

اطمینان از امن بودن مقصد سفر

مطمئن شوید که مقصد امن است. برای اینکار میتوانید از وبلاگ های سفرنامه نویسان و یا از فروم هایی که در آنها در مورد شهرها و کشورهای مختلف بحث شده کمک بگیرید. همچنین در خصوص امنیت نقشه هایی وجود دارد که میزان امنیت برای سفر را با رنگ مشخص کرد اند.

نکته دیگر این است که ممکن است مقصد شما از نظر بسیاری از گردشگران و یا اخبارهایی که از رسانه ها میشنوید امن باشد اما در واقع آن چیزی که شما در سفر با آن مواجه میشوید بسیار متفاوت جلوه کند. برای مثال شهر پاریس را همه به عنوان یک مقصد گردشگری امن میشناسند، در حالی که آمار دزدی و کیپ قاپی در این شهر به دلیل وجود مهاجرهای بسیار، تاحدی چشمگیری بالاست!

کجا بریم سفر

بررسی شرایط سفر

برای اینکار اول باید خودتان و شرایطی که شما به عنوان یک اقامت، پرواز و یا گردش راحت در ذهن دارید را بررسی کنید. برای کوله گردها، چادر کوچکشان جای امن و راحتی برای استراحت است و برای کسانی که لوکس سفر میکنند اقامت در هتل های 3 یا 4 ستاره هم آسان نیست!

در خصوص تجهیزاتی که همراه میبرید هم دقیق باشید. ممکن است چمدانی که به همراه میبرید چرخ ها و یا دسته مناسبی نداشته باشد و شما را حسابی کلافه کند. ممکن است کفش مناسب نپوشید و یا در پرواز لباس راحتی به تن نکرده باشد و حسابی عصبی شوید. بنابراین ابتدا ببینید کجای سفر و چه شکل و درجه ای از راحتی برای شما مهم است، سپس با دانستن آن سعی کنید آن شرایط را برای خود و همراهانتان فراهم کنید.

بررسی آب و هوا هنگام رفتن به سفر

برای اینکار هم بایستی پیش از هرچیزی طبع خودتان و همسفران را بشناسید. ممکن است شما از باران لذت ببرید، اما همسرتان ابدا علاقه ای به گذراندن وقت سفر در هوای بارانی نداشته باشد. شاید کودک خردسالی دارید که شرایط هوایی بسیار گرم و یا بسیار سرد برای او مضر باشد. همچنین ممکن است داشتن آلرژی و یا برعکس علاقه به فصل و یا نوع بخصوصی از شرایط آب و هوایی بر روی انتخاب مسیر سفر شما تاثیر داشته باشد.

برای چک کردن آب و هوا پلتفرم های بسیار دقیق وجود دارد که میتواند انواع اطلاعات در خصوص مقصد را ازجمله حداکثر و حداقل دما، میزان رطوبت، میزان باد، شرایط جوی مثل برفی و یا بارانی و غیره را به طور رایگان در اختیار شما قرار دهد.

کجا بریم سفر ؟

مرور نهایی اهداف سفر

هدف نهایی از سفر چه چیزی بود؟ سفر برای دیدن قوم و یا فرهنگ خاصی بود و یا اینکه قصد داشتید آبشار تازه ای را برای آب تنی پیدا کنید؟ انگیزه از سفر شناخت بیشتر آثار باستانی ایران بود و یا تجربه یک سفر خارجی جدید؟ دانستن هدف کلی و اصلی از سفر اولین قدم برای گرفتن تصمیم نهایی ست.

امیدواریم توصیه های بالا در خصوص یافتن مقصد سفر بتواند به شما در مورد این تصمیم گیری لذت بخش یاری کننده باشد. دفترچه یادداشت را فراموش نکنید، کمتر کسی میتواند بدون نوشتن آیتم های محتلف و تاثیر گذار در خصوص تصمیم گیری را از قلم نیندارد.

کلمه‌های کلیدی: