فرودگاه بین المللی تولوز فرانسه

گزارش امروز ایلیاگشت در مورد یکی از فرودگاه های آشنا برای ایرانیان است. فرودگاه بین المللی تولوز فرانسه با تلفظ انگلیسی Toulouse–Blagnac Airport . فرودگاه بین المللی تولوز بلانیاک که به اختصار فرودگاه تولوز نامیده می شود در نزدیکی شهر تولوز، در جنوب غربی کشور فرانسه قرار گرفته است. این فرودگاه یکی از فرودگاه های مهم فرانسه است و در سال ۲۰۱۷ نزدیک به ده میلیون مسافر از این فرودگاه استفاده کرده اند. در این مطلب قصد داریم فرودگاه بین المللی تولوز را به شما معرفی کنیم و در مورد اطلاعات، امکانات و گزینه های حمل و نقل آن با شما صحبت کنیم.

فرودگاه بین المللی تولوز فرانسه

آشنایی با فرودگاه بین المللی تولوز

فرودگاه بین المللی تولوز با کد یاتا TLS و کد ایکائو LFBO با شهر تولوز حدود ۸ کیلومتر فاصله دارد و تا حدودی در منطقه بلانیاک قرار گرفته است. به همین دلیل این فرودگاه را فرودگاه تولوز-بلانیاک هم می نامند. این فرودگاه به بیش از ۷۴ مقصد در اروپا و آفریقای شمالی پرواز انجام می دهند و ایرلاین های معتبری مثل ایرفرانس، آلیتالیا، بریتیش ایرویز، ایزی جت، ایبریا، کی ال ام، لوفت هانزا و ترکیش ایرلاینزدر این فرودگاه فعالیت دارند.

فرودگاه بین المللی تولوز دو باند آسفالته دارد و تمرکزش را بر فعالیت ایرلاین هایی مثل ایرفرانس، ایزی جت و وولتی ایرلاینز قرار داده است. فاصله فرودگاه تا مرکز شهر چندان زیاد نیست و گزینه های حمل و نقل متعدد و متنوع، دسترسی آسان و خوبی را برای مسافران فراهم کرده اند.

فرودگاه بین المللی تولوز فرانسه

ترمینال های فرودگاه تولوز

این فرودگاه دارای یک ترمینال اصلی است که به چهار سالن A، B، C و D دسته بندی می شود.

  • سالن A: این سالن دارای ۱۴ کانتر چک-این و ۸ گیت پروازی است. سالن A در انتهاب جنوبی ساختمان ترمینال قرار دارد و به پروازهای داخلی اختصاص دارد.
  • سالن B: این سالن ۱۶ کانتر چک-این و ۱۰ گیت پروازی دارد و به پروازهای ایرفرانس به فرانسه و کشورهای اروپایی عضو شنگن اختصاص دارد. این سالن قدیمی ترین سالن فرودگاه هم به حساب می آید.
  • سالن C: سالن سی داراری ۲۴ کانتر چک-این و ۶ گیت پروازی است و بیشتر به پروازهای ارزان قیمت و پروازهای داخل فرانسه و اروپا اختصاص دارد.
  • سالن D: این سالن ۱۴ کانتر چک-این و ۱۰ گیت پروازی دارد و عمدتا بر پروازهای بین المللی و خارجی تمرکز دارد. سالن دی گنجایش بیش از ۸ میلیون مسافر را دارد.

فرودگاه بین المللی تولوز فرانسه

خدمات فرودگاهی تولوز

اینترنت : در سرتاسر فرودگاه بین المللی تولوز اینترنت وای فای رایگان وجود دارد. برای استفاده از این سرویس کافیست به شبکه WIFI-AIRPORT متصل شوید و از اینترنت استفاده کنید. همچنین کسانی که با موبایل یا لپتاپ نمی توانند به اینترنت وصل شوند می توانند از کیوسک های Surfbox استفاده کنند.

صرافی و خدمات مالی : در فرودگاه تولوز دو دفتر صرافی و تبادل نرخ ارز وجود دارد: اولی در سالن D بخش پروازهای خروجی و دیگری در سالن C بخش پروازهای ورودی. ساعات کاری این دفاتر متغیر است و به طور کلی از ساعت ۷ صبح تا ۹ شب باز و فعال هستند.

اطلاعات فرودگاه : بخش اطلاعات فرودگاه نیز در ساختمان ترمینال مستقر است و همه روزه از ساعت ۶ صبح تا ۱۲ نیمه شب فعال است.

آب آشامیدنی : بله، اگر تشنه هستید لازم نیست مبلغ زیادی بابت خرید بطری آب معدنی بپردازید. در بخش های مختلف فرودگاه آب آشامیدنی رایگان وجود دارد که می توانید استفاده کنید. در هر چهار سالن فرودگاه و در قسمت سوار شدن به هواپیما آب آشامیدنی تمیز و رایگان وجود دارد.

خدمات اورژانسی و پزشکی: اگر بنا به هر دلیلی به خدمات درمانی و اورژانسی نیاز داشتید می توانید از خدمات و امکانات کمک های اولیه در سالن B، بخش پروازهای ورودی استفاده کنید.

خورد و خوراک : در فرودگاه بین المللی تولوز گزینه های متعدد رستوران و کافه وجود دارد و مشکلی از لحاظ پیدا کردن غذا و خوراکی نخواهید داشت. ساعات کاری این رستوران ها متفاوت است اما برخی از آن ها از ساعت ۵ صبح باز هستند و اغلب تا ساعت ۹ بعدازظهر فعالند. علاوه بر این، دستگاه های فروش خودکار مواد غذایی هم در سرتاسر فرودگاه وجود دارد و انواع اسنک و نوشیدنی های سرد و گرم را به مسافران ارائه می کند.

فرودگاه بین المللی تولوز فرانسه

خرید : فروشگاه دیوتی فری در فرودگاه بین المللی تولوز وجود دارد و انواع محصولات را بدون احتساب هزینه مالیات به مسافران ارائه می کند. همچنین فروشگاه ها و مغازه های مختلفی هم در بخش های مختلف فرودگاه وجود دارند و محصولات متنوع را عرضه می کنند.

محوطه بازی کودکان: از جمله امکانات فرودگاه بین المللی تولوز محوطه بازی کودکان است. اگر همراه با کودکان خردسالتان به تولوز فرانسه سفر کرده اید می توانید کودکتان را به این بخش ببرید تا با تخلیه انرژی، برای پرواز آرام و ساکت باشد. این محوطه ها در هر چهار سالن ترمینال وجود دارند و با اسباب بازی ها، بازی های ویدیویی و … بچه ها را حسابی سرگرم می کنند.

راههای دسترسی به فرودگاه تولوز

اتوبوس

اتوبوس یکی از گزینه های خوب و نسبتا ارزان حمل و نقل فرودگاه تولوز است. اتوبوس های فرودگاه توسط شرکت Tisséo مدیریت می شوند. اتوبوس های شاتل به طور میانگین هر ۲۰ دقیقه یک بار حرکت می کنند و ۲۰ دقیقه طول می کشد تا مسافران را به مرکز شهر برساند. برای این که سوار اتوبوس شوید مقابل سالن B بروید تا ردیف اتوبوس ها را ببینید. ساعات کاری اتوبوس های شاتل از ساعت ۵ صبح تا نیمه شب است.

با استفاده از اتوبوس می توانید به ایستگاه های متروی ژان لورس، ایستگاه ژان دارک و ایستگاه کومپان شافارلی مرتبط بشوید. همچنین ایستگاه راه آهن تولوز ماتابیو هم در مسیر حرکت اتوبوس های شاتل قرار دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر و انتخاب اتوبوس مناسب می توانید از اطلاعات فرودگاه راهنمایی بخواهید. اگر وسایل و چمدان های زیادی ندارید و حوصله ماجراجویی در شهر را دارید اتوبوس گزینه مناسبی برای شما خواهد بود. در غیر این صورت پیشنهاد می کنیم از دیگر گزینه های حمل و نقل فرودگاه مثل تاکسی استفاده کنید.

کرایه اتومبیل

اگر دوست دارید در مدت سفر و اقامت در شهر تولوز خودتان رانندگی کنید و از آزادی عمل و استقلال بیشتری برخوردار باشید می توانید اتومبیل کرایه کنید. در فرودگاه بین المللی تولوز بلنیاک شرکت های مختلف محلی و بین المللی حضور دارند و خدمات کرایه اتومبیل را به مسافران ارائه می کنند. از جمله شرکت های نام آشنا و معتبر بین المللی می توان به اویس، باجت، یوروپکار، گلدکار، هرتز و سیکست اشاره کرد. دفاتر این شرکت ها در سالن C قرار گرفته است. البته به خاطر داشته باشید که برای رانندگی در تولوز (مانند هر شهر و کشور خارجی) به گواهینامه معتبر بین المللی نیاز خواهید داشت.

تاکسی

تاکسی یکی از راحت ترین و سریع ترین گزینه های حمل و نقل فرودگاه تولوز-بلنیاک است و علیرغم قیمت بالایش، بسیاری از مسافران آن را ترجیح می دهند. تاکسی های فرودگاه بیرون سالن پروازهای ورودی، بین گیت های شماره B3 و C1 قرار گرفته اند و به محض خارج شدن از فرودگاه آن ها را خواهید دید. اگر برای اولین بار به تولوز سفر می کنید و با شهر آشنایی چندانی ندارید؛ اگر وسایل و چمدان های زیاد و سنگینی دارید و اگر همراه با کودکان خردسال سفر می کنید تاکسی، بهترین گزینه حمل و نقل برای شما خواهد بود.

تراموا

تراموا هم یکی دیگر از گزینه های حمل و نقل فرودگاه بین المللی تولوز است و خط ۲ این سرویس، مسافران را از فرودگاه به مرکز شهر می رساند. تراموا هر ۱۵ دقیقه یک بار حرکت می کند و در مدت زمان ۲۰ الی ۳۰ دقیقه مسافران را به ایستگاه های آرن و پاله دو جوستیس در مرکز شهر می رساند.

 

منبع: airport-toulouse.com

 

کلمه‌های کلیدی: