با ساختمان قدیم شهرداری تورنتو آشنا شوید

در ایلیاگشت امروز قصد داریم در گزارشی شما را با ساختمان قدیم شهرداری تورنتو که امروزه به یک جاذبه گردشگری تاریخی تبدیل شده آشنا سازیم. در گوشه ای از شهر تورنتو درست در مرکز منطقه مالی و تجاری، ساختمانی قدیمی اما زیبا و جذاب به چشم می خورد که در فاصله بین سال های ۱۸۹۹ تا ۱۹۶۶ ساختمان شهرداری و شورای شهر تورنتو بوده و همچنان یکی از تماشایی ترین بناهای این شهر است.  این ساختمان یک برج ساعت دیدنی دارد که جذابیتش را دوچندان کرده است.

ساختمان قدیم شهرداری تورنتو

 

دانستنی های درباره ساختمان قدیم شهرداری تورنتو

ساختمان سابق شهرداری (Old City Hall) یکی از بلندترین ساختمان های تورنتو و بلندترین ساختان شهرداری در آمریکای شمالی در سال ۱۸۹۹ بود. ایده ساخت این بنا زمانی به وجود آمد که مسئولان حس کردند که نیاز به ساختمانی بزرگ تر دارند آن جا بود که از معمار موفق «ادوارد جیمز» خواستند تا طرحی مناسب را برای ساختمان جدید ارائه دهد. او حدود ۳ سال زمان گذاشت تا توانست ساختمانی را طراحی کند که هم محل شهرداری و هم دادگاه باشد. ساخت این ساختمان که سومین ساختمان شهرداری تورنتو بود با هزینه ای بیش از ۲٫۵ میلیون دلار حدود ۱۱ سال طول کشید.

در نمای این بنا چیزی که بیشتر از همه جلب توجه می کند برج ساعتی است که ناقوس آن ۵ تن وزن دارد و در زمان ساخت بلندترین ساختمان افق شهر بود. اگر از سمت ورودی خیابان کویین قصد رفتن به داخل ساختمان را داشته باشید حکاکی های سنگی ای را می بینید که شمایلی از اعضای شورای شهر هستند. در قسمت غربی طاق مرکزی هم تصویری از معمار به نمایش در آمده است.

با ساختمان قدیم شهرداری تورنتو آشنا شوید

سبک خاص معماری ساختمان قدیم شهرداری تورنتو

 اگر توانستید از دیدن این همه جزئیات نمای ظاهری ساختمان دل بکنید و به داخل آن بروید باز هم نمایشی از جزیئیات و طراحی های زیبا در مقابل چشمانتان ظاهر می شود. کف ساختمان با موزائیک هایی با طراحی بوفالو پوشیده شده و بعضی از دیوارها نمایی مرمرین کاملا متناسب با کف زمین دارند. در داخل این ساختمان همه جزیئیات کمدها، میزکار، نرده پله ها و حتی دستگیره درها منقش به طرح هایی زیبا هستند.

در طبقه اول تماشای نقاشی های دیواری هنرمند معروف شما را به وجد می آورد و پنجره ای با شیشه های رنگی نشانه یکپارچگی صنعت و هنر است. با اینکه در گذشته اینجا ساختمان شهرداری، شورای شهر، دادگاه و اداره های قانونی بود اما الان فقط از آن به عنوان دادگاه استفاه می شود.

با ساختمان قدیم شهرداری تورنتو آشنا شوید

بعد از اینکه چهارمین ساختمان شهرداری در سال ۱۹۶۵ ساخته شد این بنا در خطر تخریب قرار گرفت اما گروهی از تاریخ دوستان توانستند مسئولان تورنتو را متقاعد کنند تا این ساختمان به عنوان یک اثر تاریخی برجسته همچنان پابرجا بماند. در زمان افتتاح این ساختمان دو مجسمه از جانوران افسانه ای در دو طرف راه پله های ورودی ساختمان وجود داشت که در جریان نوسازی هایی که در ۱۹۴۷ انجام شد از این محل برداشته شدند اما در جشن یکصدمین سالگرد تولد این ساختمان، آن ها مورد مرمت قرار گرفتند.

منبع: toronto.ca

کلمه‌های کلیدی: