آیا میدانید چرا موقع تیک آف و لندینگ چراغهای داخل هواپیما خاموش است ؟

مطمئنا برای شما بارها پیش آمده که موقع سفر در هواپیما، چراغهای راهرو را خاموش میکنند، در زمان بلند شدن هواپیما و یا در زمان فرود. خیلی از مردم برای این که دلیل این کار را نمیدانند عصبانی میشوند . اما واقعا این حرکت یک دلیل حرفه ای و علمی دارد ، حتی میگویند میتواند باعث مرگ و زندگی مسافران و خدمه پرواز شود. سوال ما اینجاست که آیا میدانید دلیل اصلی این کار چیست ؟

چراغهای داخل هواپیما

اگر شما هم مثل خیلی ها نمیدانید حتما گزارش در ادامه با ایلیاگشت همراه باشید.

خلبان کریس کوک «Chris Cooke» که دیگر میتوان گفت خلبان بازنشسته کوک پیرامون همین  موضوع در مصاحبه با مجله «Travel + Leisure magazine» می گوید: فرض کنید در محیطی غریبه و نا آشنا هستید که نور بسیار زیادی داشته و تعداد زیادی از موانع در آن تعبیه شده است. حال به صورت ناگهانی فردی چراغ ها را خاموش کرده و از شما درخواست می کند به سرعت از اتاق خارج شوید. آیا شما میتوانید؟ با توضیحات ایشان اینطور برآیند میشود که هدف خلبانان از تاریک کردن محیط کابین هواپیما، عادت کردن چشم مسافران با نور کم محیط بیرونی در صورت بروز حادثه است.

موضوع خاموش کردن چراغهای راهرو کابین واقعا نقشی حیاتی در هنگام بروز سوانح دارد که مسافران باید به سرعت از درهای خروج اضطراری خارج شوند و اگر نور محیط از روشنایی زیاد به یکباره به حالت تاریک تبدیل شود، تا چند لحظه دچار کوری مطلق میشوند و هیچ کس قادر به دیدن محیط اطراف نخواهد بود.

عمده افراد در کابین در حال خواندن کتاب و مجله هستند که نورها قطع میشود و همین موضوع باعث عصبانیت افراد میگردد. ولی چراغ مطالعه بالای سر مسافران آماده به کار می باشد. ولی طبق گفته کارشناسان بهترین کار این است که در هر لحظه به دستورات خلبان و کروی پروازی گوش کنیم تا از حادثه های احتمالی جلوگیری کنیم.

منبع : Travel + Leisure magazine

کلمه‌های کلیدی: