برترین لوگوی خطوط هوایی جهان

برترین لوگوی خطوط هوایی جهان

مفتخریم که بگوییم آژانس خبری حمل و نقل هوایی skift به تازگی ۳۰ لوگوی برتر شرکت‌های هوایی دنیا را معرفی کرد. باز هم نامی از ایران درخشید و همای ایران بر فراز همه ایرلاین ها پرواز کرد. هواپیمایی ملی ایران (هما) به دلیل جذابیت، سادگی و رسا بودن پیام به عنوان برترین لوگوی شرکت‌های هوایی جهان انتخاب شد.

طراح لوگوی هما کیست ؟

طراح لوگوی افسانه ای هما ادوارد تیگران زهرابیان معمار و طراح ایرانی ارمنی‌تبار است. از دیگر طاحی های آقای زهرابیان می توان به لوگوی دبیرستان البرز اشاره نمود. جالب است بدانید لوگوی دبیرستان را در زمان تحصیل در همین دبیرستان طراحی نمود.

در جدیدترین مصاحبه ایشان با رسانه های آلمانی ایشان می گوی : طراح برترین لوگوی شرکت‌های هوایی دنیا می‌گوید: «تاریخ مسابقه ماه خرداد بود. اعلام نتیجه‌ آن البته چندماهی طول کشید. وقتی دیدم خبری از اعلام نتیجه مسابقه نیست، به شرکت هواپیمایی ملی ایران که تازه تأسیس شده بود تلفن کردم و گفتم آقا چه خبر از این آگهی که داده بودید و من در مسابقه‌اش شرکت کردم. گفتند اسمت چیست. گفتم فلانی هستم. گفتند تو برنده شده‌ای.»

نکته جالب این طراحی این است که ادوارد زهرابیان می‌گوید وقتی طرح خود را برای شرکت در مسابقه فرستاده در توضیح این آرم به این نکته هم اشاره کرده که اتفاقا حروف اول “هواپیمایی ملی ایران” مترادف با پرنده اساطیری ایران یعنی “هما” می‌شود. به این ترتیب با لوگوی طراحی شده توسط ادوراد زهرابیان، نام “هما” نیز برای “هواپیمایی ملی ایران” به‌وجود می‌آید.

بن مایه اصلی این لوگو پرنده اساطیری ایران (هما) می باشد که در سر ستون های تخت جمشید هم به وضوح دیده میشود. پرنده ای با سر عقاب و بالهای بزرگ . این ایده اولین تصمیم بود برای طراحی لوگوی هواپیمایی ملی ایران که به اختصار (هما) گفته میوشد.

در سالهای اخیر در دنیا بسیاری ایرلاین اضافه شد و حذف شد ولی نکته قابل توجه اینجاست که تنها لوگویی که هرساله به عنوان بهترین لوگو انتخاب می گردد همین هماست . 

منبع : ویکی پدیا

 

 

 

کلمه‌های کلیدی: