اولین ایستگاه هواشناسی جهان را بشناسید

یونان از یک شبه‌جزیره و تعداد 3087 جزیره (حدود 300 جزیره آن قابل سکونت است) تشکیل شده که در جنوب شرقی اروپا قرار گرفته است. این کشور کوهستانی با کشورهایی از جمله ترکیه، مقدونیه، بلغارستان و آلبانی مرز مشترک دارد. 

اولین ایستگاه هواشناسی جهان در کشور یونان باستان قرار داد. برج بادها بیش از ۲۰۰۰ سال قدمت دارد و دارای هشت ضلع است که هر ضلع رو به هشت جهت وزیدن باد قرار گرفته اند. در دوران باستان از این برج برای پیش بینی آب و هوا و همین طور تعیین جهت باد و ساعت استفاده می شده است و اهمیت زیادی برای مردم داشته است.

اولین ایستگاه هواشناسی جهان

اعتقادات یونانی ها درخصوص جهات مختلف باد

یونانی های باستان اعتقاد داشتند که باد از ۱۲ جهت متفاوت می وزد و این جهات در نهایت به آن ها کمک کرد تا متوجه جهات اصلی جغرافیایی بشوند. به طور دقیق مشخص نیست که از چه زمانی باد به عنوان تعیین کننده جهات اصلی به کار می رفته است اما احتمالا باد از زمان شکل گیری جمعیت کشاورز اهمیت زیادی پیدا کرده است.

کشاورزان باستانی بر حسب تجربه پی برده بودند که کیفیت باد به جهتی که باد از آن می وزد بستگی دارد. بعضی از بادها رطوبت دارند و احتمالا نوید باران را می دهند. بعضی دیگر از بادها اما خشک هستند، برخی دیگر داغ و بادهای دیگر سرد هستند.

یونانیان باستان در ابتدا سیستم های جداگانه ای برای باد و همین طور نقاط جغرافیایی داشتند. چهار جهت اصلی یونانی (arctos, anatole, mesembria and dusis) بر اساس اجرام آسمانی به دست آمده بود و در مسیریابی  و مشخص کردن جهت استفاده می شده است. اما چهار باد اصلی یونانی (Boreas, Notos, Eurus, Zephyrus) محدود به هواشناسی و تعیین وضعیت آب و هوا بودند. در نهایت یونانیان این دو سیستم را با یکدیگر ادغام کردند و اسامی بادها به تدریج در معنای جهات مختلف هم به کار می رفت.

نظریه ارسطو در خصوص انواع بادها

ارسطو، فیلسوف بزرگ در یونان ده نوع باد را شناسایی کرده بود. ارسطو در کتاب هایش این طور توضیح می دهد که هر باد ویژگی های هواشناسی متفاوتی دارد و در نتیجه تغییرات جوی مختلفی را به وجود می آورد. به طور مثال بادهایی که در محور شمال غربی به جنوب شرقی می وزند معمولا خشک هستند. در حالی که بادهایی که از شمال شرقی به جنوب غربی می وزند مرطوب هستند. بادهای شمال و شمال شرقی با خود برف می آورند و بادهایی که از بخش های شمال غربی می وزند موجب به وجود آمدن طوفان و تند بادهای سهمگین می شوند.

اولین ایستگاه هواشناسی جهان در آگورای رم

در دوران باستان، بالای برج بادها یک بادنما از جنس برنز قرار داشته که جهت وزیدن باد را نشان می داده است. همچنین داخل برج هم یک ساعت آبی وجود داشته که پس از غروب خورشید و در نبود نور آفتاب، ساعت و زمان دقیق را مشخص می کرده است. اولین ایستگاه هواشناسی جهان در آگورای رم (میدان بازار) قرار دارد و برای بازرگانان و تاجران اهمیت بسیار زیادی داشته است. این افراد با استفاده از برج بادها وضعیت هواشناسی و تغییرات جوی را پیش بینی می کردند و از صحیح و سالم رسیدن کالاها و بارهایشان از دریا مطمئن می شدند.

اولین ایستگاه هواشناسی جهان

عمر کوتاه اولین ایستگاه هواشناسی جهان

طبق نوشته ها و اسناد و مدارک تاریخی ظاهرا فردی به نام آندرونیکوس (Andronicus of Cyrrhus) در سال ۵۰ قبل از میلاد این برج هواشناسی را ساخته است. اما منابع دیگری هم وجود دارند که نشان می دهند برج بادها دو قرن قبل از میلاد ساخته شده است. با این حال، کاربرد برج بادها به عنوان اولین ایستگاه هواشناسی جهان متاسفانه عمر کوتاهی داشته است.

کلمه‌های کلیدی: