رازهایی درباره صنعت هواپیمایی

سفرهای هوایی همیشه از جذابیت خاصی برخوردار بوده است. اما در این بین رازهای هست که افراد عادی نمیدانند. ما در این گزارش میخواهی پرده از رازهایی در باره صنعت هواپیمایی و سفرهای هوایی برداریم.

غذای خلبانان با مسافران فرق دارد

برای اینکه از مسمومیت احتمالی خلبان و خرابکاری احتمالی در هواپیما غذای خلبان و کمک خلبان و مسافران با هم فرق دارد. همه اینها برای امنیت بیشتر مسافران می باشند. البته در بعضی از پروازها به خلبان غذای بیزنس و یا فرست کلاس را میدهند.  

رازهایی درباره صنعت هواپیمایی

خلبان ها فقط می توانند با یک نوع هواپیما پرواز کنند

خلبان ها فقط می توانند با یک نوع هواپیما پرواز کنند. آن ها برای اینکه مجوز لازم برای پرواز یک مدل هواپیمای دیگر را کسب کنند باید ۸ تا ۱۲ هفته دوره آموزشی بگذرانند. به این دوره آموزشی، مدرسه زمینی می گویند که شامل شبیه ساز پرواز است .

رازهایی درباره صنعت هواپیمایی

هواپیمای بوئینگ ۷۴۷ از ۶ میلیون قطعه ساخته شده است

آیا میدانستید که ملکه آسمانها بوئینگ ۷۴۷ ، از چند قطعه ریز و درشت ساحخته شده است ؟ بوئینگ ۷۴۷ از شش میلیون قطعه ساخته شده که همه ی آنها با تعدادی سوئیچ و دکمه قابل کنترل هستند.

رازهایی درباره صنعت هواپیمایی

موتور بوئینگ ۷۴۷ وزن زیادی دارد

یکی دیگر از واقعیت جالب در مورد بوئینگ ۷۴۷ مربوط به وزن موتورش است. این هواپیما یکی از پرطرفدارترین و محبوب ترین هواپیماهای مسافربری است و از ۶ میلیون قطعات ساخته شده که یکی از آنها موتور آن است که وزن آن تقریبا ۹،۵۰۰ پوند (۴۳۰۰ کیلوگرم) است و هزینه آن حدود ۸ میلیون دلار می باشد.

رازهایی درباره صنعت هواپیمایی

سرعت بوئینگ ۷۴۷

بوئینگ ۷۴۷ نه تنها یکی از شناخته شده ترین هواپیمای دنیاست بلکه اولین هواپیمای عریض بدنه ای بود که تا به حال ساخته شده. یکی دیگر از واقعیت های شگفت انگیز در مورد این هواپیما این است که حداکثر سرعت بوئینگ ۷۴۷ حدود ۹۵۵  کیلومتر در ساعت است.

رازهایی درباره صنعت هواپیمایی

شلوغ ترین فرودگاه تجاری جهان

شلوغ ترین فرودگاه تجاری جهان، فرودگاه هارتسفیلد-جکسون (ATL) در آتلانتا است که سالیانه بیش از ۹۷۰ هزار پرواز دارد. این فرودگاه از سال ۱۹۹۸ بیشترین تعداد مسافر را داشته و از سال ۲۰۰۵ بیشترین تعداد فرود و تیک آف. این فرودگاه در سال ۲۰۱۲ هم از نظر تعداد مسافرین و هم تعداد پرواز عنوان شلوغ ترین فرودگاه دنیا را کسب کرد. در یک سال به تنهایی ۹۵ میلیون مسافر (بیش از ۲۶۰ هزار مسافر در روز) را این فرودگاه رفت و آمد کردند.

رازهایی درباره صنعت هواپیمایی

تنها ۵ درصد از جمعیت جهان تا به حال با هواپیما پرواز کرده اند

با اینکه حمل و نقل هوایی به سرعت در حال رشد است اما طبق آمارها تنها ۵ درصد از جمعیت جهان سوار هواپیما شده اند. بسیاری از مردم، به ویژه از مناطق توسعه نیافته، هرگز از هواپیما استفاده نکرده اند و احتمالا در تمام عمر خود فرصتی برای پرواز نخواهند داشت. با این حال، اقلیت کوچکی از جمعیت جهان به طور مرتب در حال پرواز هستند.

رازهایی درباره صنعت هواپیمایی

یکی از مرگ بارترین حوادث هواپیمایی

شاید فکر کنید سقوط هواپیما بدترین اتفاق ممکن است اما جالبه بدانید که یکی از مرگبار ترین حوادث هواپیما بر روی زمین اتفاق افتاده نه در آسمان. در سال ۱۹۷۷، دو هواپیمای پر از مسافر که مجموعا بیش از ۶۰۰ مسافر داشتند، در وسط باند فرودگاه با هم برخورد کردند و در این حادثه ۵۰۰ نفر کشته شدند.

رازهایی درباره صنعت هواپیمایی

غذاهای بی مزه هواپیما

مسافران معمولا اشتهایی برای خوردن غذای هواپیما ندارند البته این اتفاق تقصیر ایرلاین ها نیست! دلیل مزه بد مواد غذایی هواپیما محیط داخل کابین هواپیما است که نمی گذارد طعم واقعی غذا را حس کنیم.

رازهایی درباره صنعت هواپیمایی

بزرگترین ایرلاین مسافربری جهان

سنگاپور ایرلاینز اولین ایرلاینی بود که توانست بزرگترین هواپیمای مسافربری تجاری را به دست آورد. اولین پرواز با این هواپیما با ۴۵۰ مسافر از سنگاپور به سیدنی انجام شد. مقامات فرودگاه سیدنی ۱۲۸ میلیون دلار برای ارتقاء زیرساخت های خود برای ورود این جت فوق العاده هزینه کردند، به طوری که باند فرودگاه، تونل های زیرزمینی و پل های هوایی مخصوص با این جت سازگار شدند.

رازهایی درباره صنعت هواپیمایی

طول عمر ایرباس A380 

ایرباس A380 طوری طراحی شده که می تواند ۱۴۰ هزار ساعت پرواز کند و این یعنی در طول عمر خود می تواند در طول عمر خود بیش از دو هزار بار سراسر جهان پرواز کند.

رازهایی درباره صنعت هواپیمایی

منبع : www.baatraining.com

کلمه‌های کلیدی: