طولانی ترین مسیرهای پروازی جهان را بشناسید

آیا می دانید طولانی ترین مسیرهای پرواز کجاست؟ برای این پرواز باید چه میزان در هواپیما باشید؟ امروز با ایلیاگشت همراه باشید. اگر تا به حال یکی دو ساعت در هواپیما بوده اید و احساس خستگی کرده اید به این فکر کنید که مسیرهای پروازی واقعا طولانی نیز وجود دارد.

تصور کنید قرار است ۱۷ ساعت در هواپیما باشید و از یک قاره به قاره ای دیگر سفر کنید! با توجه به پیشرفت تکنولوژی و تجهیزات پیشرفته امکان پروازهای طولانی مدت بیش از پیش فراهم شده است. هواپیماها می توانند بدون نیاز به سوخت گیری مسافت طولانی را بدون توقف طی کنند و مسیرهای پروازی طولانی در حال گسترش است.

طولانی ترین مسیر های پروازی

رکورد طولانی ترین مسیرهای پروازی جهان

در سال های اخیر رقابت تنگاتنگی در این مورد به وجود آمده است. هواپیمایی های امارات و قطر ایرویز در مورد پرواز فوق طولانی دبی-اوکلند و دوحه- اوکلند با یکدیگر به شدت رقابت دارند. در ماه مارس ۲۰۱۷ هواپیمایی امارات با راه اندازی مسیر ۱۴۲۰۰ کیلومتری تا اوکلند نیوزلند ادعا کرد که طولانی ترین پرواز تجاری جهان را انجام می دهد. چندی بعد اما قطر ایرویز اعلام کرد که این ایرلاین نیز پرواز دوحه تا اوکلند نیوزلند را انجام خواهد داد.

طولانی ترین مسیرهای پروازی بدون توقف از نظر زمان

  • مسیر دوحه به اوکلند

ایرلاین: قطر ایرویز

مسافت: ۱۴۵۳۵ کیلومتر

این عنوان پیش از این متعلق به مسیر دبی-اوکلند امارات بود. اما از آنجا که دوحه به نسبت دبی در فاصله دورتری از اوکلند قرار دارد، قطر ایرویز با راه اندازی این پرواز توانست عنوان طولانی ترین مسیر پروازی بدون توقف را از آن خود کند. هواپیمایی قطر این پرواز طولانی را با هواپیمای بوئینگ ۷۷۷-۲۰۰ انجام می دهد.

طولانی ترین مسیر های پروازی
  • مسیر دبی به اوکلند

ایرلاین: امارات

مسافت: ۱۴۲۰۰ کیلومتر

تا قبل از راه اندازی مسیر دوحه-اوکلند توسط قطر ایرویز، هواپیمایی امارات با انجام پرواز دبی-اوکلند طولانی ترین مسیر پروازی بین المللی بدون توقف را انجام می داد. این پرواز با هواپیمای بوئینگ ۷۷۷-۲۰۰ و با ۲۶۶ مسافر انجام می شود. مسیر رفت حدود ۱۶ ساعت و ۲۴ دقیقه و مسیر برگشت تقریبا ۱۷ ساعت و ۱۵ دقیقه طول می کشد.

طولانی ترین مسیر های پروازی

طولانی ترین مسیر پروازی از لحاظ مسافت

  • مسیر دهلی به سن فرانسیسکو

ایرلاین: ایر ایندیا

مسافت: ۱۵۱۴۰ کیلومتر

سابق بر این مسیر دهلی تا سن فرانسیسکو از مسیر قطبی انجام می شد، اما در حال حاضر ایر ایندیا این مسیر پروازی را از طریق اقیانوس آرام انجام می دهد. این امر باعث صرفه جویی چشمگیری در مصرف سوخت می شود. مسیر جدید برای هواپیمای بوئینگ ۷۷۷-۲۰۰ ایر ایندیا این امکان را به هواپیما می دهد که در ارتفاع بالاتری پرواز کند و از جریان باد پرسرعت برای حرکت به سمت سن فرانسیسکو بهره مند شود.

طولانی ترین مسیر های پروازی

طولانی ترین مسیر پروازی داخلی بدون توقف

  • مسیر پاریس به جزیره رئونیون فرانسه

ایرلاین: ایر فرانس، فرنچ بلو

مسافت: ۹۳۳۷ کیلومتر

وقتی به طولانی ترین مسیر پروازی داخلی فکر می کنید ممکن است به کشورهای پهناوری مثل روسیه، کانادا یا حتی آمریکا فکر کنید. اما جالب است بدانید که این رکورد متعلق به کشور فرانسه است. البته فرانسه برای کسب این عنوان دست به ترفند جغرافیایی زده است: جزیره رئونیون در اقیانوس آرام و کیلومترها دورتر از فرانسه قرار دارد. اما از آنجا که این جزیره جزو قلمرو فرانسه و خاک این کشور محسوب می شود، پرواز از پاریس به رئونیون در زمره پروازهای داخلی قرار می گیرد.

طولانی ترین مسیر پروازی در داخل یک کشور

  • مسیر فرودگاه ونوکووا مسکو تا پتروپاولوفسک

ایرلاین: هواپیمایی روسیه

مسافت: ۶۷۶۴ کیلومتر

خب، بعد از رکورد فرانسه در طولانی ترین مسیر پروازی داخلی، رکورد طولانی ترین مسیرهای پروازی در داخل مرزهای یک کشور به کشور روسیه تعلق دارد. روسیه کشور بسیار پهناوری است و مسیرهای پروازی در داخل خاک روسیه می توانند به اندازه مسیر نیویورک تا لندن طولانی باشند. هواپیمایی روسی آئروفلوت (Aeroflot ) پروازهای منظمی از مسکو تا شهر پتروپاولوفسک انجام می دهند.

طولانی ترین مسیر های پروازی

طولانی ترین مسیر پروازی داخلی با یک توقف

  • مسیر فرودگاه شارل دو گل پاریس تا پاپیته

ایرلاین: ایر فرانس

مسافت: ۱۵۷۱۵ کیلومتر

بار دیگر کشور فرانسه (با کمی ترفند) جزء رکورداران طولانی ترین مسیرهای پروازی قرار می گیرد! پاپیته در پلی نزی فرانسه و در بخش جنوبی اقیانوس آرام قرار دارد. ایر فرانس این مسیر طولانی را با یک توقف در لس آنجلس انجام می دهد. هواپیمای بوئینگ ۷۷۷ ایر فرانس این مسیر را در کمتر از ۲۴ ساعت طی می کند.

کلمه‌های کلیدی: