دروازه جهنم اینجاست

ترکمنستان نام کشوری در آسیای میانه است که پیش‌تر یکی از جمهوری‌های تشکیل دهنده اتحاد جماهیر شوروی بوده است. این کشور نیز مانند سایر کشورهای آسیای میانه در سال 1991 از شوروی اعلام استقلال نمود. 

در دنیای اطراف ما طبیعت هایی وجود دارند که از فرط خارق العاده بودن و زیبا بودن، آن ها را به بهشت و یا تکه ای از بهشت توصیف می کنیم، اما تا به حال شنیده بودید که جاذبه ی یک شهر را به  جهنم توصیف کنند؟ این جاذبه در کشور ترکمنستان قرار دارد و به اندازه ای ترسناک و هراس انگیز است که به دروازه جهنم ترکمنستان معروف است. این جاذبه را بیشتر به شما معرفی می کنیم.

دروازه جهنم اینجاست

در استان آخال کشور ترکمنستان، دروازه ای وجود دارد که مردم محلی این نقطه به آن Jähennem derwezesi و یا دروازه جهنم می گویند. دروازه جهنم در واقع گودالی بسیار عمیق و بزرگ است که به طور دائمی در آتش می سوزد، مطمئنا برایتان این سوال پیش می آید که چطور چنین چیزی ممکن است. در جواب باید گفت در سال ۱۹۷۱، محققان شوروی سابق تصیم گرفتند تا در صحرای کرکوم که منبع بزرگی از نفت و گاز بود، به دنبال آن ها بگردند.

دروازه جهنم اینجاست

آن ها در واقع به دنبال کشف نفت بودند که اتفاقی به میدان گاز رسیدند و تصمیم گرفتند تا از این گودال عظیم و غنی، گاز استخراج کنند. تجهیزاتی که آن ها برای این کار استفاده می کردند در یک حادثه داخل گودال بزرگی افتاد، این گودال اگر چه به محققان و افرادی که در آنجا کار می کردند آسیبی وارد نکرد اما گاز متانی که از آن نشت می کرد ، هم برای سلامت محیط زیست و هم مردم آن جا ضرر داشت.

دروازه جهنم اینجاست

در این شرایط، محققان و دانشمندان باید به دنبال راه حلی می گشتند تا بتوانند از متصاعد شدن گازهای سمی این حفره جلوگیری کنند، آن ها تصمیم گرفتند تا مواد منفجره را به داخل این گودال بیندازند تا تمام گازها آتش بگیرد و ظرف مدت چندین روز بسوزد. آن ها این کار را انجام دادند اما این طور نشد و حالا ۴۰ سال است که دروازه جهنم ترکمنستان در آتش می سوزد.

دروازه جهنم اینجاست

دروازه جهنم اینجاست | دروازه جهنم ترکمنستان دارای عمق ۲۰ متری است و حدود ۵۳۰۰ متر وسعت دارد، این دروازه دهانه ی بزرگی به قطر ۷۰ متر دارد. هر ساله توریست های زیادی از سراسر دنیا برای دیدن این جاذبه به کشور ترکمنستان سفر می کنند. گرمایی که از این گودال متصاعد می شود به اندازه ای است که از فاصله ی ۵۰ متری لبه ی گودال هم می توان این گرما را احساس کرد و گفته می شود که در این فاصله، دمای گرمایی که به اطراف می رسد، حدود ۵۵ درجه ی سانتیگراد است!

دروازه جهنم اینجاست

اگرچه دروازه جهنم ترکمنستان یکی از جذاب ترین جاذبه های گردشگری این کشور است اما متاسفانه تاثیرات مخرب آن را روی محیط زیست و انسان ها نمی توان نادیده گرفت. تصور کنید که این گودال، ۴۰ سال است که در حال سوختن است و تا حالا مقدار غیر قابل اندازه ای گاز متصاعد کرده است که این گازها هم برای سلامت انسان ها مضر هستند و هم باعث گرم تر شدن کره ی زمین می شوند.

 

کلمه‌های کلیدی: